Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здрвейте!
Споделете ,как е правилната настройка на дебитомерите за водно подово отопление?

Прикачен файл

IMG_20211025_125152_474.jpg
IMG_20211025_125152_474.jpg (94.76 KиБ) Видяна 987 пъти
radius - майстор
Кажи поне какъв е източника, да се знае ли търсим ли минимална температура на водата.
пет май 26, 2023 11:02 amradius написа:
Кажи поне какъв е източника, да се знае ли търсим ли минимална температура на водата.
Газов котел,
пет май 26, 2023 11:07 amVal11 написа:
пет май 26, 2023 11:02 amradius написа:
Кажи поне какъв е източника, да се знае ли търсим ли минимална температура на водата.
Газов котел,
Подово отопление е звъръзано към газов котел
ivanovbg - майстор
Та той не е захранен, каква настройка?
пет май 26, 2023 1:26 pmivanovbg написа:
Та той не е захранен, каква настройка?
Снимка е стра ,вече е вързан към котела
Jacomo - специалист
Аз лично гледам дебитите на кръговете просто да са равни. Тъй като не мога да регулирам темп. на водата, съм настроил минимален дебит, който да ми е достатъчен в най-студените дни. Но аз имам вързани към колектора и водни конвектори, които съм сложил на макс дебит и при необходимост от бързо загряване ги пускам. Вероятно ще трябва да си поиграеш, когато заработи системата.
brum - майстор
Дебита се настройва според нужната енергия и управлението на кръговете. Ако всяка стая си има собствен термостат се гледа баланса да е такъв, че стаите да се затоплят едновременно. А не едната да трябва да навакса 1 градус, пък другите вече да са се изключили. Че тогава се стига до on/off цикли на котела.

В проекта за подовото трябва да има зададена нужната енергия по кръговете. Смяташ при dT от 5 градуса на колко l/min отговаря и това ти е ориентир за първоначалната настройка. Като тръгне системата следи и донастройваш. Примерно ако някоя стая загрява по-бавно от другите увеличаваш нейният дебит спрямо останалите. Или обратното - ако загрява по-бързо го смъкваш спрямо останалите. И се стараеш в същото време дебита да е максимален.

Да се има предвид, че имам доста бледи познания в тая област и споделям това което съм научил от настройването на моето подово.

Но важното е да се стремиш котела да не стига в кратки on/off цикли. Че сметките за газ рязко скачат. А за да не стига до on/off цикли трябва да му гарантираш минимален товар.
пет май 26, 2023 3:35 pmbrum написа:
Дебита се настройва според нужната енергия и управлението на кръговете. Ако всяка стая си има собствен термостат се гледа баланса да е такъв, че стаите да се затоплят едновременно. А не едната да трябва да навакса 1 градус, пък другите вече да са се изключили. Че тогава се стига до on/off цикли на котела.

В проекта за подовото трябва да има зададена нужната енергия по кръговете. Смяташ при dT от 5 градуса на колко l/min отговаря и това ти е ориентир за първоначалната настройка. Като тръгне системата следи и донастройваш. Примерно ако някоя стая загрява по-бавно от другите увеличаваш нейният дебит спрямо останалите. Или обратното - ако загрява по-бързо го смъкваш спрямо останалите. И се стараеш в същото време дебита да е максимален.

Да се има предвид, че имам доста бледи познания в тая област и споделям това което съм научил от настройването на моето подово.

Но важното е да се стремиш котела да не стига в кратки on/off цикли. Че сметките за газ рязко скачат. А за да не стига до on/off цикли трябва да му гарантираш минимален товар.
Това което ми обясниха ,ако един крък с дължина 100м се дели на 40 и получаваш нужния дебит
LazarGanev - "Велик майстор"
пет май 26, 2023 3:48 pmVal11 написа:
Това което ми обясниха ,ако един крък с дължина 100м се дели на 40 и получаваш нужния дебит
Виж сега - ако някой нещо е трябвало да смята, то е било предварително, сега няма какво да му смяташ. Имаш някакви дадености и трябва да ги използваш максимално, няма какво да смяташ нужен ли е или ненужен дебита. Ненужен дебит няма! Просто дебита на помпата трябва да се разпредели оптимално между кръговете - бръма ти обясни как, чрез проба-грешка :lol:

Тема "Настройка на колектор за подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: