• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nelina_london - специалист
И яйцеклетки щях да продавам и косата да си оскубя ,ако това от калкулатора беше валидно ,като отбележиш графата "къща с изолация и нова дограма " .Това 2 см ,20 см изолация ,няма значение .
И понеже се говореше за консумация при -3° ,тази сутрин падна до -2° и ето за да продължат инженерните сметки .За съжаление ,не мога да видя каква е отдаваната мощност ,за да смятам COP .
Прикачен файл:
Screenshot_20231210_075120_Shelly Smart Control.jpg
Детето - специалист
вт дек 05, 2023 1:35 pmdedal написа:
вт дек 05, 2023 12:49 pmДетето написа:
вт дек 05, 2023 10:38 amdedal написа:

Помпата ти гори 2 киловата на час по твоята графика. И то това е вероятно в топло време. Я пробвай на -1 да оставиш къщата цял ден без топло и после вечерта да ги загрее тези 300 квадрата и покажи тази графика. Просто ни спеставяш часта в която тази помпа вдига температурата и подаваш само от поддръжката при вече стигната температура
А я ми кажи защо трябва да оставям къщата цял ден на студено и после ТП да блъска яко за да загрее всичко.
И ако прочетеш отново това което съм написал ще видиш, че помпата след като почива тръгва с много повече от 2kW за около 30 минути достига зададената температура и си сваля консумацията. И последната графика отново я разгледай и виж при какви температури е тази консумация.
Както и може да видиш на графиката вкл/изкл на помпата
Защото така си написал.
Цитирам: В 7 :00 сутринта помпата изключи, така е настроена и там може да видиш до колко е паднала консумацията която остава само за къщата.
Точно така, такъв е графика и на работа. В седем изключва когато всички излизаме и след 3 часа отново включва. Вечер отново може да изключи ако температурите са положителни и после в 4 сутринта включва. Върни няколко страници напред и ще видиш включване в 4 и консумацията след това при положителни външни температури. Както и консумацията за цялата нощ при отрицателни температури.
Дал съм ти графика от тока който харчи в момента за няколко часа и не виждам какво толкова не ти харесва.
dedal - специалист
нед дек 10, 2023 11:41 amДетето написа:
вт дек 05, 2023 1:35 pmdedal написа:
вт дек 05, 2023 12:49 pmДетето написа:

А я ми кажи защо трябва да оставям къщата цял ден на студено и после ТП да блъска яко за да загрее всичко.
И ако прочетеш отново това което съм написал ще видиш, че помпата след като почива тръгва с много повече от 2kW за около 30 минути достига зададената температура и си сваля консумацията. И последната графика отново я разгледай и виж при какви температури е тази консумация.
Както и може да видиш на графиката вкл/изкл на помпата
Защото така си написал.
Цитирам: В 7 :00 сутринта помпата изключи, така е настроена и там може да видиш до колко е паднала консумацията която остава само за къщата.
Точно така, такъв е графика и на работа. В седем изключва когато всички излизаме и след 3 часа отново включва. Вечер отново може да изключи ако температурите са положителни и после в 4 сутринта включва. Върни няколко страници напред и ще видиш включване в 4 и консумацията след това при положителни външни температури. Както и консумацията за цялата нощ при отрицателни температури.
Дал съм ти графика от тока който харчи в момента за няколко часа и не виждам какво толкова не ти харесва.
По графика е два. От опит да спреш термопомпа ако нямаш подово е голям абсурд.
Оптимално без подово е прост стоманен радиатор с термоглава поне двойно преоразмерен.

С конвектори е супер ако трябва да спреш единия етаж и рядко го пускаш (примерно да го стоплиш от 15 на 22 за 15 мин. защото децата ще правят купон) иначе е просто климатик с много тела. С подово е перефкно, от към усещане, със обикновени стоманени е нещо средно (пак преоразмерени поне двойно)
Обаче продължават на -5 да ми трябват 25-30 киловата в час без значение кое ще пусна. Просто пода го загрявам много по бавно, стоманата средно и конвектора откача. Обаче 25-30 киловата на ден по средна статистика и от опит. Имам и трите системи на една помпа, гори еднакво което и да пусна.

Тук е редно да спомена, че обикновенно пускам само стомана, пода ако падне на -10 -15, а конвекторите на лято или ако имам едни 80 квадрата дето да дрябва да ги стопля за 20 минути. Киловатите са същите, да конфорта е различен. Просто 20 на пода 20 със стомана и 20 с конвектор се усещат по различен начин.

И точно това казах де. Спести ни момента на загряване и ни показа колко гори след като вече е загряло. Ако погледнеш момента на загряване над 2 киловата средно за 24 часа.


Цитирам собствените си думи:
Ако ти трябва 10 киловата на час за да стопли няма никакво значение как ще спираш, с какво ще се грее, и как ще го ползваш. На теб ти трябват 10 киловата на час и точка.

Да речем при идеалния вариант СОП е 3 при 7 външна, 20 в стаите (което си е студено) и 35 на вода. Ми това на 40 на вода си отива 2 киловата от раз.

А по мои сметки на теб за 300 са ти нужни поне 10-15 киловата ако не си опаковал цялата къща с найлон на 3 метра от стените.
Детето - специалист
пон дек 11, 2023 4:13 pmdedal написа:
И точно това казах де. Спести ни момента на загряване и ни показа колко гори след като вече е загряло. Ако погледнеш момента на загряване над 2 киловата средно за 24 часа.


Цитирам собствените си думи:
Ако ти трябва 10 киловата на час за да стопли няма никакво значение как ще спираш, с какво ще се грее, и как ще го ползваш. На теб ти трябват 10 киловата на час и точка.

Да речем при идеалния вариант СОП е 3 при 7 външна, 20 в стаите (което си е студено) и 35 на вода. Ми това на 40 на вода си отива 2 киловата от раз.

А по мои сметки на теб за 300 са ти нужни поне 10-15 киловата ако не си опаковал цялата къща с найлон на 3 метра от стените.
Върни се на 10 стр. и виж графиката на този пост и го прочети отново и пак ми кажи какво спестих
пон ное 06, 2023 9:13 amДетето написа:
Митцубиши. Топля 300мм2 но все пак този 1Kw го виждам сега при положителни температури. Когато температурите станат отрицателни ще се доближа до 2kW/час и в определени моменти ги подминавам.
В 4:00 сутринта тръгва до 8часа. Имам график който съм нагласил как да работи, графиката ми е за цялата консумация на къщата, но в 4 часа когато работи само ТП се вижда ясно как работи.
Както и вечерта след 19 часа когато остане тя, до 22:00
Радиаторите са ми алуминиеви, ако има значение, по 100 глидера на етаж 50см глидер.
Hursa - майстор
вт дек 05, 2023 4:43 pmdedal написа:
С изолация:
https://photos.app.goo.gl/zkSMT6bEakjsSbbw6

Без изолация:
https://photos.app.goo.gl/NKHnYPjfkVXsw5SP8

Гледаш последния ред. Имам затруднения да изброя нулите.
На базата на тези сметки ли са изводите?
пс Така по добре ли е :)
Последна промяна от Hursa на вт дек 12, 2023 5:48 pm, променено общо 1 път.
вт дек 12, 2023 4:33 pmHursa написа:
На базата на тези сметки ли са изводите?
Това ли е твоят пост? В него не си цитирал правилно, та не е съвсем ясно.
пп. Супер е!
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт дек 12, 2023 8:10 pm, променено общо 2 пъти.
radius - майстор
Той дедовия ми е набил някакви картинки, все едно аз съм ги писал. Цитатори :toimonster:
Не разбирам защо му се връзвате!
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Живот на термопомпа въздух вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: