Най - вълнуващия въпрос зимно време.
monkata200 - специалист
Здравейте, предстои ми да си правя отоплителна инсталация на 1 етаж от къща и искам да комбинирам радиатори в 3 спални и подово в коридора и банята. За радиаторите съм пуснал тръби ф25 и от тях ще направя колектор и ще пусна за 3-те радиатора, които ще са с размери около 100/50. Чудя се ако сложа и подово около 10кв.м към този колектор дали ще се получат нещата или трябва да си пусна други тръби и друг колектор с отделна помпа? Отоплявам се с котел на пелети.
ivanovbg - майстор
За подовото трябва отделен колектор със смесителен термовентил и помпа. Желателно е да имаш и буфер за подовото. При мен схемата е такава:

Прикачен файл

otoplenie.JPG
otoplenie.JPG (45.97 KиБ) Видяна 577 пъти
monkata200 - специалист
пон дек 11, 2023 5:23 amivanovbg написа:
За подовото трябва отделен колектор със смесителен термовентил и помпа. Желателно е да имаш и буфер за подовото. При мен схемата е такава:
Благодаря
XpacTa - специалист
По принцип можеш да сложиш отклоненията за радиаторите преди смесителната група за подовото, само че си трябва много голяма колекторна кутия, а и зависи къде ще са разположени самите радиатори.

Тука е заложен един радиатор - полипропиленовите отклонения:
Изображение
bobivg - специалист
Тази смесителна група не е ли монтирана грешно? Не мога да схвана как точно ще се движи вода за да я смеси и понижи температурата.
XpacTa - специалист
И аз така си мислих - на долния етаж на подовото има още една тръбичка преди групата, ама на - работи си трета година без проблем. Такава си е схемата на Innoflow (някакви румънци са). Предполагам, че термоглавата дето е на топлата вода затваря когато температурата в колектора стане над определените градуси и си върти водата, която е в подовото. Като се поразхлади пуска нова порция топла вода и така.
LazarGanev - "Велик майстор"
Така е, смесването става в студения колектор
Баси, как се обърках!!!
Виждам снимката и знам, че смесването е в горния колектор, но за мен е топъл, понеже е вход от източника, но и вход-обратка.
Тренирам психологията си за изграждане на подово, хаха!
monkata200 - специалист
А вариант ли е да сложа помпа в котелното и трипътен винтил и от там да си кача водата до колектора за подовото и да си оставя за в бъдеще отклонение от котелното за още подово около 55кв.м. или Сега на този етаж трябва да си имам помпа за тези 10кв.м и като реша да правя другия етаж с останалите 55 кв.м да си сложа още една смесителна група с отделна помпа?

Тема "Комбиниране на подово и радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: