• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте! Имам изградена отоплителна инсталация с газов котел Viesmann Vitodens 100W B1KC 35kW. Инсталацията е изграждана преди 40 години и е от типа с гравитачна циркулация. От 7 години сме с въпросния газов котел. Към инсталацията имаше 6 радиатора и всичко работеше супер. Зададената температура на водата в най-студените дни не надвишаваше 40градуса. Тази година направихме ремонт в половината къща и сложихме подово, а другата половина си остана с радиатори. В момента явно котела идва прекалено мощен за инсталацията и се включва и изключва прекалено често. Намалих му максималната мощност до долната граница от 20%. Не даде желания резултат. След това увеличих дебита като увеличих % на работа на помпата от 80% на 90% също не даде необходимия резултат. Кривата на работа не мога да я настроя тъй като нямам външен температурен датчик. Проблема се явява когато котела пали. При запалване работи на висока мощност, след което модулира до максимално зададената от мен. Проблема е, че температура се вдига прекалено бързо до над зададената и котела изключва и не може да стигне до момента с модулацията, така че да влезе в някакъв стабилен работен режим. Понякога температурата не прехвърля максимално допустимата температура (стига до горната граница, но не я преминава) и след като котела модулира до зададената максимална мощност се вижда как температурата пада и се поддържа, като плавно се увеличава докато горелката работи. Има ли начин/настройка по време/температура или нещо друго, което да не изключва котела докато е в първоначалния мощен режим и/или да намаля този мощен режим така, че да не спира толкова често?
MamaMy - майстор
Гравитачната система е балансирана система която изисква много търпение и разбиране докато се настрои да работи правилно и равномерно. Вие сте я разцентровали и сега трябва много да си играете със секретните вентили за да я уцелите.
Само на 1 от 3те радиатора има секретен вентил + термоглава. На другите има по 1 кран и това е. Тук става въпрос за котела и как да го настроя да не прави тези резки пикове в началото или да не ги взима предвид за някакво време.
brum - майстор
При мен настройх системата след котела за да спре да работи в on/off режим. Подовото пускаше определени кръгове и имаше ситуации когато работеха 1-2 кръга от 15. При толкова кръгове котела правеше точно това дето описваш - при тръгване стигаше до ситуация в която прехвърляше горната граница и изключваше.

Та лека при мен беше да гарантирам минимален товар. Или минимален брой кръгове. При отворени 4 и повече кръга на подовото тръгваше без драма.

Ти опитваш да го направиш на обратно - да настройш котела. Дали може ще ти каже някой дето има опит с този котел. Добро начало е да намериш сервизните инструкции на котела и да почнеш да четеш какво може да се настройва. В тази ситуация бих пробвал да вдигна хистерезиса на максималното позволено. Той задава колко градуса над зададената температура трябва да се качи температурата на водата за да изключи. По-голяма стойност би позволила по-големи пикове.

И един чертеж на системата би дал малко насоки по-добра идея за ситуацията. 40 градуса по принцип е много за подово. Тая помпа кое върти - водата към буфера или директно водата към радиаторите?
MamaMy - майстор
Според мен на системата и липсва точно буфер. С подовото е намалена консумацията, а е увеличено съпротивлението на системата. Липсва реална циркулация. За тази цел е необходим буфер който да смогва да поема голямата мощност.
Ситуацията е следната:
- котела произвежда топла вода и я пуска по трасето, което е общо за подовото и радиаторите;
- подовото отопление има собствена смесителна група и собствена циркулационна помпа. Температурата в момента е настроена на около 30-32 градуса. Тръбата е ф17. Общо 5 кръга. Задвижки не са инсталирани, тоест всички 5 кръга работят непрекъснато съгласно зададената температура и дебит.
- радиатор 1 и 2 са постоянно отворени за да има непрекъсната циркулация на вода;
- радиатор 3 е с термоглава и е настроен на 22 градуса;

Инструкции съм чел много. Българските и европейските са много постни. Американските и австралийските са доста по-детайлни но въпреки това не ми свършиха много работа. Има една опция за промяна на кривата на загряване, но за да я използвам тази опция ми трябва външен температурен датчик, който нямам. От тези инструкции намалих максималната мощност на котела, но проблема не се явява от това, а от прекалено високата използвана мощност в началния етап на загряването преди да се достигне момента с модулирането до по-ниска мощност.

Прикачен файл

ррр.png
ррр.png (13.07 KиБ) Видяна 305 пъти
brum - майстор
Тука няма нищо гравитично май. Котела си има помпа, дето е виждала товар от няколко радиатора като минимум. Сега вижда по-малко и не успява да стигна до модулация.

Радиаторите за да топлят на 40 най-вероятно са преоразмерени. Като си махнал 3 преоразмерени радиатора рязко си смъкнал количеството вода в системата. Това също би допринесло за това дето наблюдаваш.

Та имаш два потенциални проблема. Недостатъчен дебит през системата и недостатъчен товар.

Бих действал така (през всяка стъпка докато не се оправи проблема):
1) Помпата на котела на 100%.
2) Подовото на 35 градуса.
3) Ако още има проблеми - вдигам температурата на изходящата вода от котела на 45 градуса и подовото на 38 градуса.

Предполагам това ще реши проблемте, но въпроса е дали ще има баланс на отоплението между стаите с подово и тези с радиатор. Ако няма се играе с температурата на котела и на подовото.

Та сега от къде идват проблемите - тоя котел е прекалено голям за този товар. За сравненеи аз съм с 24кВ котел на 230м2 къща. Голям котел означава голяма максимална мощност и най-вероятно по-висока минимална мощност. Буфер би помогнал до някъде.

И за това, чекотела е голям - намирам нещо за обхват на модулацията точно на тази серия от 1:6 и че 35kW модела може да отдава до 32kW. Ако правилно го интерпретирма минималната мощност е 5.3kW. Което е прилично високо за долна граница. Моят е с 3kW минимална мощност и точно като твоят работеше в on/off режим докато по спомен Лазар от форума ме светна да му гарантирам минимален товар с няколко (опитно установено 4) кръга.
Разбъркал е нещата хидравлично, като е премахнал няколко радиатора, но добавил подово.
Товарът би могъл да е абсолютно същият, след промяната, но....
Има си главната ЦП, която си е вършила коректно работата. Включил е подово, със собствена смесителна група, включително локална помпа. Радиаторите остават на ЦП.
Кое къде ходи, как се балансира, един господ знае.
Нужен е малък буфер, или поне хидравличен изравнител и балансиране на новата композиция, както посъветва Мама.
При такава промяна, аз бих добавил и помпа за радиаторите.
Всяка жаба да си знае гьола, както се казва.
Обикновено при подовото, поради изискване за по малка делта, помпата е настроена да осигурява по голям дебит.
Възможно е тя да работи съвсем егоистично, издърпвайки всичко за подовото. За радиаторите не остава нищо или почти нищо, а това означава значително намален товар.
Последствията вече са описани.

пп. Де спа Иванов, че требе се напъвам га го нема!
ivanovbg - майстор
Първо трябва да се локализира проблема. Свържи накрая с една тръба синята и червената тръба- байпас и тествай. Ако всичко тръгне нормално ще ти кажа какво да направиш.
нед дек 24, 2023 9:17 ambrum написа:
...
Та имаш два потенциални проблема. Недостатъчен дебит през системата и недостатъчен товар.
.....докато по спомен Лазар от форума ме светна да му гарантирам минимален товар с няколко (опитно установено 4) кръга.
Всъщност, само един- основно дебита е през подовото, което е недостатъчен товар.
нед дек 24, 2023 12:39 pmivanovbg написа:
Първо трябва да се локализира проблема. Свържи накрая с една тръба синята и червената тръба- байпас и тествай. Ако всичко тръгне нормално ще ти кажа какво да направиш.
пп.Късно, Иванов. Късно и не особено удачно включване.
Липсва ти кристално кълбо или шарен боб.
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с газов котел Висман" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: