• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoyansbg - специалист
пет фев 02, 2024 7:45 pmшоп написа:
пет фев 02, 2024 7:39 pmstoyansbg написа:
Плюс, имам 15см отстъп от стените.
По принцип логиката е точно обратната. Нямам представа, кой ви "посъветва" този наичн на полагане.
В зоните, където има най-големи топлозагуби сте монтирали най-рехавото отопление. За това трябва да се ядосвате, а не за наколко литра пластификатор и килограм фибри.
Не е по-рехава покрай стените. Навсякъде е 10 см между тръбите. Просто първия ред тръба не е на 10 см, а на 10-15 см. Полагането на тръбите не е точно до милиметър, но сме се старали да ги положим що-годе добре. На места сигурно са на 8 а на други на 12 см. Ето две снимки:

Прикачен файл

IMG_3271.jpeg
IMG_3271.jpeg (181.38 KиБ) Видяна 421 пъти

Прикачен файл

IMG_3272.jpeg
IMG_3272.jpeg (168.06 KиБ) Видяна 421 пъти
resistbody - майстор
пет фев 02, 2024 7:39 pmstoyansbg написа:

Не, чистата площ е около 120 квадрата. Плюс, имам 15см отстъп от стените. А пералното и част от коридора се отопляват единствено от преминаващите през тях тръби и оттам отпадат няколко квадрата. Та в крайна сметка излиза толкова.

Твоята къща е със съизмерими размери. На един етаж ли е? С термопомпа ли захранваш подовото? Колко вата?
Moето е 5-10см от външни стени и понякога 10см между кръговете.
Къщата ми е 2+1 етаж, но са отделни тип многофамилна с апартаментни площадки.
Това ми е първия етаж(моя, то реално цялата е моя де).. Отоплението ще е термопомпа самоделна(от климатик 24-ка т.е. 8кв) + газов котел(имаме централна газ на улицата) той ми е подарък иска едно почистване само..
Изолацията ми е 8см под тръбите, 10см на фундамента и 20см на тухлите(все още не е положена)
stoyansbg - специалист
пет фев 02, 2024 8:11 pmresistbody написа:
пет фев 02, 2024 7:39 pmstoyansbg написа:

Не, чистата площ е около 120 квадрата. Плюс, имам 15см отстъп от стените. А пералното и част от коридора се отопляват единствено от преминаващите през тях тръби и оттам отпадат няколко квадрата. Та в крайна сметка излиза толкова.

Твоята къща е със съизмерими размери. На един етаж ли е? С термопомпа ли захранваш подовото? Колко вата?
Moето е 5-10см от външни стени и понякога 10см между кръговете.
Къщата ми е 2+1 етаж, но са отделни тип многофамилна с апартаментни площадки.
Това ми е първия етаж(моя, то реално цялата е моя де).. Отоплението ще е термопомпа самоделна(от климатик 24-ка т.е. 8кв) + газов котел(имаме централна газ на улицата) той ми е подарък иска едно почистване само..
Изолацията ми е 8см под тръбите, 10см на фундамента и 20см на тухлите(все още не е положена)
Звучи доста добре. С изолацията, която си планирал предполагам, че 8кВт ще стигнат. В нашия град изолация над 10 см или графитна такава е само по поръчка, което усложнява нещата, защото ако се презапасиш не можеш да върнеш остатъка, а ако не ти стигне ще трябва да чакаш.

Аз не се наемам да преправям климатик в термопомпа. Чух, че има един двама майстори в града, които го правят, но не съм сигурен дали ще ми стигнат 8кВт. Ще поразпитам.
resistbody - майстор
Аз съм халдилен техник и не ми е проблем преработката.. в момента с 14kW(топлинна мощност) отоплявам 250кв(2.5 етажа по 100 чисто) на радиатори + 500л БГВ, изолацията е 3см фибран вътрешно и 5см ЕПС само на северната страна.. сметки между 150-380лв само за топлото...
Изолацията е само с поръчка да...
stoyansbg - специалист
Относно мощността на термопомпата. Без да изчислявам топлозагубите и като изходя от правилото, че подовото отопление не трябва да отдава повече от 100 вата на квадратен метър за подове със замазка, смятам, че няма смисъл от повече от 12кВт термопомпа за 122 кв. метра отопляема площ. Ако 100 вата на квадратен метър са ми много, ще има известен запас за по-големи студове. А ако пък загубите са повече и подовото не смогва при тази мощност, ще допълвам отоплението с климатици, които така или иначе съм предвидил.
nork - специалист
пон фев 05, 2024 11:58 amstoyansbg написа:
Относно мощността на термопомпата. Без да изчислявам топлозагубите и като изходя от правилото, че подовото отопление не трябва да отдава повече от 100 вата на квадратен метър за подове със замазка, смятам, че няма смисъл от повече от 12кВт термопомпа за 122 кв. метра отопляема площ. Ако 100 вата на квадратен метър са ми много, ще има известен запас за по-големи студове. А ако пък загубите са повече и подовото не смогва при тази мощност, ще допълвам отоплението с климатици, които така или иначе съм предвидил.
Туш..... :rolleyes:
При положение,че слагаш ТП за къв чеп са климатици?
stoyansbg - специалист
пон фев 05, 2024 6:50 pmnork написа:
пон фев 05, 2024 11:58 amstoyansbg написа:
Относно мощността на термопомпата. Без да изчислявам топлозагубите и като изходя от правилото, че подовото отопление не трябва да отдава повече от 100 вата на квадратен метър за подове със замазка, смятам, че няма смисъл от повече от 12кВт термопомпа за 122 кв. метра отопляема площ. Ако 100 вата на квадратен метър са ми много, ще има известен запас за по-големи студове. А ако пък загубите са повече и подовото не смогва при тази мощност, ще допълвам отоплението с климатици, които така или иначе съм предвидил.
Туш..... :rolleyes:
При положение,че слагаш ТП за къв чеп са климатици?
Когато ги купувах нямах намерение да слагам подово. След това нещата се промениха, така че сега ще си имам и двете. Термопомпата ще е само за отопление, а климатиците ще ги ползвам за охлаждане и да помагат на ТП при нужда :-D
шоп - майстор
пон фев 05, 2024 6:50 pmnork написа:
При положение,че слагаш ТП за къв чеп са климатици?
Елементарно, за подсигуряване. Ако ТП даде фира зимата с какво да се топли човека. Разбира се и за охлаждане.

За да имаме бекъп зимата трябва допълнително или газ или твърдо гориво.
+ генератор с няколко туби гориво в резерв.
nork - специалист
@stoyansbg - щом са налични вече е друга бира
@шоп - като спре тока е все тая, ако не е твърдо гориво щом става дума за къща.
пон фев 05, 2024 8:30 pmnork написа:
@stoyansbg - щом са налични вече е друга бира
@шоп - като спре тока е все тая, ако не е твърдо гориво щом става дума за къща.
https://www.onlinemashini.bg/invertoren ... eg-s/80727
Това ще "кара" ТП и още доста неща.
При сериозна зима, каквато не помня от над десет години, ще захранва спокойно два климатика, осветление, хладилник, рутер, телевизия. Напълно достатъчно да посрещне предизвикателството на сравнително поносима цена.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Подготовка за водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: