Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ESPACE - майстор
Няма НИКАКВА друга причина радиатор да грее така както е нарисувано, повярвайте ми. Как си го обясняваш при недостиг на дебит долу да излиза гореща вода? Не стават такива работи, поне не и в нашата вселена.
B0bi - специалист
Няма да споря. И двете са лесни за установяване. Твоята версия - пипа "горе", пипа "долу" и където е по-топло - явно от там влиза. За моето предположение - сам се е сетил. Споменах го, защото при мен се проявява при намаляване от крана на радиатора в режим без помпа (гравитачно).
ESPACE - майстор
Искаш да кажеш че намаляваш дебита през радиатора с кран(независимо дали си с помпа или гравитачно) и долу от изхода излиза гореща вода, без да е горещ целия радиатор?
Абсурд, освен ако и при теб не са разменени тръбите
B0bi - специалист
При мен няма как да са разменени тръбите - за гравитачно и кьорав няма да го направи :)
Гореща, колко гореща ... Да го кажем с по-малка разлика, от колкото когато си грее целият радиатор.
Нека (дано) каже колегата за крайния резултат, пък може пак да се включа.
LazarGanev - "Велик майстор"
Калвсто и да е причината, ако го свържеш долу/долу ще работи по-добре
Грее два радиатора и лира- помпа на 2ра ск. Разбирам 2ра постоянна.
Същата помпа, пет радиатора и лира- помпата на РР1. Всичко е като часовник- часовника като трактор, хаха. Шегувам се.
Естествено, допуснах само високата скорост, през радиатора.
Цялата схема е меко казано- набързо скована, мисля от водопроводчик.
Позволявал съм си да споря с Еспейса, но всъщност е глупаво да се спори с профи.
Мисля, че има много логика в това, което пише.
Самият аз съм намирал грешно вързан радиатор у съсед, със същите симптоми.

пп. Максималният дебит на помпа, която да върти водата през инсталация с 21 киловата източник е 900 литра. Какви са тия два радиатора и лира? Едва ли има 5-6 киловата товар! Помпа на 2ра скорост! Какво може да помогне това- абсолютно нищо.
kozl - майстор
ср дек 27, 2023 5:27 pmESPACE написа:
Объркано е свързването! Топлата вода е подадена отдолу-100%.
Разменете тръбите в колекторната кутия и ще се оправи.
ср дек 27, 2023 10:53 amnbaykalov написа:
Тогава установих, че радиатора на втория етаж е студен в долната половина, а горещата вода преминава в горните 20 см от радиатора и излиза от него с висока темпаратура (долу).
Не излиза, а там влиза. :)
Логически напълно съм съгласен с ESPACE.
Освен ако nbaykalov ни заблуждава с описанието.

Спират се крановете на радиатора и така докато изстине. След отваряне на крановете се следи откъде ще почне загрявянето.
ср дек 27, 2023 5:27 pmESPACE написа:
Объркано е свързването! Топлата вода е подадена отдолу-100%.
Разменете тръбите в колекторната кутия и ще се оправи.
ср дек 27, 2023 10:53 amnbaykalov написа:
Тогава установих, че радиатора на втория етаж е студен в долната половина, а горещата вода преминава в горните 20 см от радиатора и излиза от него с висока темпаратура (долу).
Не излиза, а там влиза. :)
ok
Последна промяна от nbaykalov на пет дек 29, 2023 12:31 pm, променено общо 1 път.
ср дек 27, 2023 7:43 pmandy_forresite написа:
Нищо чудно и това да е.
Като цяло това е много странно свързване. Топлата влиза в долната част на бойлера, от тръба ф28 става на 16 без да има присъединени други радиатори, от изхода на лирата се отива във входа на радиатор, филтър който е пред циркулационната помпа... и това с печка 21 максимални киловата. Внимавай да не се разгори че с този затворен разширител може да ти потрябва клапана за налягане. И дано да е съобразен с възможностите на водната риза.
тръбата 28 е до колекторите, след това е 16 и има по 4 консуматора на колекторна кутия, само че към момента не са вързани. Там не виждам да има проблем във връзка със студения радиатор. Бойлера съм го объркал на схемата, топлата вода е отгоре :) , но и това няма връзка със студения радиатор. Лирата и радиатора долу пък хич нямат отношение със втория етаж.
Като цяло след като се разгори печката налягането отива около 2 bar и тогава радиатора не работи правилно. При 1,5 bar и 60 градуса си работи както трябва.
Hursa - майстор
А работил ли е добре този радиатор? Да не би при събирането да е "затапено" в долната част между крайните ребра. Да не е монтиран с прекалено голям наклон - "изходящата" страна да е твърде високо. (Да не е объркано свързването в долния колектор - към втория етаж.)

Тема "Студен радиатор отдолу" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: