• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
denis_strandjaliev - специалист
Здравейте!
Интересувам се възможно ли е подвръзването на вентилаторен конвектор към тръба pex16.
Задавам така въпроса тъй като инсталацията вече е направена, живее се в къщата просто самите радиатори идват малки за спалнята. Знам че мога да сложа по-големи но какъв ще е резултата ако се сложат конвектори. Ще има ли голям спад на КПД и т.н. тъй като виждам че повечето са на 3/4.
Благодаря ви! Весели празници!
ivanovbg - майстор
Става. Има преходи от 3/4 към ф16.
Лошото е, че като спиш ще чуваш вентилатора
kozl - майстор
чет дек 28, 2023 12:14 pmdenis_strandjaliev написа:
самите радиатори идват малки за спалнята. Знам че мога да сложа по-големи но какъв ще е резултата ако се сложат конвектори.
Радиаторите са малки в смисъл?
Не могат да сгреят помещението и входящата и изходящата Т на радиаторите са с недостатъчна разлика :?
Тогава конвектор със същия размер на топлообменната площ би бил по-полезен за затопляне на помещението.

Аз имам един такъв радиатор в спалнята с недостатъчни глидери. Обичайно е по-топъл от другите, а в спалнята е по-студено.
шоп - майстор
чет дек 28, 2023 12:14 pmdenis_strandjaliev написа:
Ще има ли голям спад на КПД и т.н. тъй като виждам че повечето са на 3/4.
Конвектора няма КПД.

Ако му осигуриш Т на водата, дебит и стайна Т както пише в спецификацията ще отдава топлина колкото е заявил производителя.
denis_strandjaliev - специалист
чет дек 28, 2023 1:30 pmkozl написа:
чет дек 28, 2023 12:14 pmdenis_strandjaliev написа:
самите радиатори идват малки за спалнята. Знам че мога да сложа по-големи но какъв ще е резултата ако се сложат конвектори.
Радиаторите са малки в смисъл?
Не могат да сгреят помещението и входящата и изходящата Т на радиаторите са с недостатъчна разлика :?
Тогава конвектор със същия размер на топлообменната площ би бил по-полезен за затопляне на помещението.

Аз имам един такъв радиатор в спалнята с недостатъчни глидери. Обичайно е по-топъл от другите, а в спалнята е по-студено.

Малки в смисъл с недостатъчни глидери или по-скоро малки 20бр. 50см. Варианта е да се подменят с по-високи в случая ми позволява до 70см височина или удължаване но и в двата случая трябват нови тъй като няма да мога да открия същите.
Мисълта ми за конвектор е че по-бързо наема като мощност иначе за шума съм съгласен.
denis_strandjaliev - специалист
чет дек 28, 2023 2:44 pmшоп написа:
чет дек 28, 2023 12:14 pmdenis_strandjaliev написа:
Ще има ли голям спад на КПД и т.н. тъй като виждам че повечето са на 3/4.
Конвектора няма КПД.

Ако му осигуриш Т на водата, дебит и стайна Т както пише в спецификацията ще отдава топлина колкото е заявил производителя.
Разбирам те но тъй като вероятно дебита няма да е същия ще падне и мощността на конвектора
LazarGanev - "Велик майстор"
чет дек 28, 2023 12:14 pmdenis_strandjaliev написа:
Здравейте!
Интересувам се възможно ли е подвръзването на вентилаторен конвектор към тръба pex16.
Задавам така въпроса тъй като инсталацията вече е направена, живее се в къщата просто самите радиатори идват малки за спалнята. Знам че мога да сложа по-големи но какъв ще е резултата ако се сложат конвектори. Ще има ли голям спад на КПД и т.н. тъй като виждам че повечето са на 3/4.
Благодаря ви! Весели празници!
А защо не се опиташ да зададеш по-конкретно въпроса, за да получиш конкретен отговор. Колко е голяма стаята, какъв е източника на топлина (котел, термопомпа)? По-надолу казваш, че има 20 глидера Н500, което не е много малко. Какъв конвектор искаш да сложиш - марка, модел? Повечето конвектори са с присъединяване 1/2", не са на 3/4", но това няма значение. Някои са на 3/4" евроконус, това не значи 3/4", съвсем друго е. Принципно няма проблем да се захранят с тръба ф16, зависи каква мощност е нужна.
denis_strandjaliev - специалист
чет дек 28, 2023 5:29 pmLazarGanev написа:
чет дек 28, 2023 12:14 pmdenis_strandjaliev написа:
Здравейте!
Интересувам се възможно ли е подвръзването на вентилаторен конвектор към тръба pex16.
Задавам така въпроса тъй като инсталацията вече е направена, живее се в къщата просто самите радиатори идват малки за спалнята. Знам че мога да сложа по-големи но какъв ще е резултата ако се сложат конвектори. Ще има ли голям спад на КПД и т.н. тъй като виждам че повечето са на 3/4.
Благодаря ви! Весели празници!
А защо не се опиташ да зададеш по-конкретно въпроса, за да получиш конкретен отговор. Колко е голяма стаята, какъв е източника на топлина (котел, термопомпа)? По-надолу казваш, че има 20 глидера Н500, което не е много малко. Какъв конвектор искаш да сложиш - марка, модел? Повечето конвектори са с присъединяване 1/2", не са на 3/4", но това няма значение. Някои са на 3/4" евроконус, това не значи 3/4", съвсем друго е. Принципно няма проблем да се захранят с тръба ф16, зависи каква мощност е нужна.
Привет! Стаята е 22кв. с височина от 270см. което ще рече 60m3. или по груби кръчмарски сметки са нужни около 3kw.
При наличните 20 радиатора H500 и отдаваната им мощност която според мен е около 120w/глидер тъй като модела радиатори не е 9.5см а 8. Това е при заварено положение. Въпреки че в другата спалня модела радиатори е същия и там стаята си е ок но да кажем че под нея минават всички тръби от колекторната кутия, настилката е мокет и други допринасящи фактори тя да е по-топла.Друг е въпроса че въпросната по-хладна спалня е най-отдалечената и най-хладна от другите.
Отоплението с котел на пелети. Котела работи на интервали а не постоянно но да речем че като вече достигне темп. връщащата вода е 56-7 градуса. Като разбира се в другите стай температурата е тази която целя а тук 2-3 градуса по-малко.
Идеята ми за конкектор е че по-бързо стопля помещението но нз дали е добра идея за спалня. Другия вариант е да се монтират по-големи радиатори. В момента са 2х10 глидера H500 под двата прозореца. Примерно да станат 2х10 H700 или 2х15 H600.

Другото което исках да попитам е тъй като на пазара виждам различни марки производители като разбира се най-разпространените са Radiatori2000 и Global и техните стойности за глидер с еднаква височина примерно за h500 e около 150w а има пак италиански прозводител innovita мисля че беше който със същите параметри е с 180-185w на глидер. Това възможно ли е или е търговски трик?
ivanovbg - майстор
Имаш ли на радиаторите термовентили? Можеш да сложиш един стаен термостат и да държи температурата по стаята, а в другите стаи да са с термовентили.

П.П. Аз бих заменил алуминиевите с панелни радиатори. За да топлят алуминиевите радиатори температурата на топлоносителя трябва да е висока. Мощността дето отдават е при делта т 60градиса и са конвективни, докато панелните топлят и на излъчване и при ниска температура. За мен панелните са много по ефективни при ниска температура и малко делта т.
Последна промяна от ivanovbg на чет дек 28, 2023 8:47 pm, променено общо 1 път.
denis_strandjaliev - специалист
чет дек 28, 2023 7:57 pmivanovbg написа:
Имаш ли на радиаторите термовентили? Можеш да сложиш един стаен термостат и да държи температурата по стаята, а в другите стаи да са с термовентили.
Да, всеки един радиатор има и в другите стаи са на 3-4 и градусите са 23,4 а в тази стая и двата са на 5 и достига едва,едва 23. Просто са нужни по-големи радиатори
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за подвръзване на вентилаторен конвектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: