Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dedal - специалист
Знам как ще ме нахейтите и затова в изложението ще обясня всичко което е правено по системата. Питанката е на последния ред.

Говорим за двуетажна къща 82 квадрата на етаж с 10 сната вътрешна изолация и 5 санта външна, като стените са с дебелина 50 санта (общо взето трудно се намира свредло което да мине през стената).
Пода на долния етаж е бетон, фибран 10 санта, цимент, фибран 3 санта, цимент, гранитогрес.
На горния етаж е плоча, греди 10 санта запълнено с вата и дюшаме.
Тавана на горния етаж е гипс с 10 вата, плоча, 10 вата.
За прозорци и врати мисля не е нужно да го говорим изобщо.

Така и започвам да споделям за хората които имат нужда.
1. В началото системата беше с камина на прити с водна риза 18 киловата и топлеше само единия етаж (82 квадрата)
Голяма мъка, 3 стаи топлиш и две с отворени прозорци защото пуши глупавото нещо. Мъкнеш дърва като луд петел.

2. После сложих котел виадрус у22 18 киловата. Стана една идея по добре, обаче кюмюра не е за приказване.
Мизерия до шия, иначе топло.

3. Модифицирах котела на антрацит и захраних и долния етаж. Справяше се перфектно. Топлеше вече 160 квадрата. Палех веднъж в месеца и после само донаждах антрацит. Чистенето веднъж на месец остана, черното от кюмюра също.

4. Махнах котела и на негово място наврях буфер 60 литра с термопомпа 8 киловата. И тя се справи перфектно без да променям нищо друго. Просто откачих котела, завих колекторите на буфера в единия край и термопомпата закачих в другия. Топли ме две години без забележки и без хамалогия с панелни радиатори и отворена система.

5. Тази година смених радиаторите от панелни с конвектори. Приказка. На 38 на водата си държи 20 в стаите без проблем и по скоро прилича на подово вместо на радиатор. Красотата е че топлят много бързо и са умни. С две думи вечер спирам долния етаж, денем го пускам и блокирам горния. Конвектора затопля изключително бързо и мога да си позволя да спирам и пускам стаи когато са нужни.

И споделям без да искам мнение. Гръмна ми електрониката на единия бойлер и е финансово неоправдано да купя нова (по евтино е нов бойлер)
Обаче ми досвидя да го хвърля и просто го закачих като радиатор към термопомпата, просто проточен буфер, бия гореща през горещата тръба на бойлера и смуча студено (глупаво решение, но бързо и без да модифицирам посред зима)

Общо взето увеличих водата от 70 на 150 литра и накарах термопомпата да сваля обороти и да работи на минимум по-дълго, ако спре да почива по-дълго, случва се водата която влиза в помпата да е с по високи градуси от тази която излиза, компенсира размразяването което така или иначе беше рядко. И най важното къщата стана по-топла. Ако преди 22 ми беше макс сега 25 ги качвам без забележки.

Някой може ли научно да обясни парадокса. Защо се получи така само с увеличаване на водата по най-тъпия начин за който се сетих.
ivanovbg - майстор
Не знам в кой град си, но явно термопомпата често е дефроствала. Предполагам, че понеже буфера ти е би по малък по време на дефроста е изстивал, сега като е по голям не изстива толкова и съответно остава повече топлина за отопление, а като цяло от по дългите почивки по рядко дефроства. Та като цяло си уцелил нужния обем топлоносител за перфектна работа.

Може и да е друга причината, но направи една примерна схема как е вързановсичко.
dedal - специалист
пет яну 05, 2024 10:01 pmivanovbg написа:
Не знам в кой град си, но явно термопомпата често е дефроствала. Предполагам, че понеже буфера ти е би по малък по време на дефроста е изстивал, сега като е по голям не изстива толкова и съответно остава повече топлина за отопление, а като цяло от по дългите почивки по рядко дефроства. Та като цяло си уцелил нужния обем топлоносител за перфектна работа.

Може и да е друга причината, но направи една примерна схема как е вързановсичко.
Град Варна. До преди да махна панелните и да сложа конвектори никога не бях виждал грешка DF (размразяване), а при нас е всеки ден мъгла до 10 на обяд.
За първи път я видях след смяна на радиаторите с конвектори и предположих, че водата е малко.
Значи махам панел 3.5 киловата и слагам 4 киловата конвектор като и двата са не двойно ами тройно преоразмерени. Е да ама едното с 15 литра вода, а другото няма литър. По усет реших, че водата е малко и това е причината да вържа бойлера по най баламския начин. Обаче не мога да си обясня защо се получи.
Схемата е следната:
Термопомпа буфер 60 литра на цол и една четвърт. Като циркулационната смуче от студената и бута към топлообменника.

От същия буфер 60 литра вадя сол с колектори към радиатори с друга помпа на топлата в противоток. Нищо ново под слънцето.

Общо взето отвих на колекторите тапите и пернах две меки връзки на 1/2 които закачих към повредения бойлер като му обърнах въртенето. Нали втората помпа бута топло и случи студено. Тоест бойлера е прост радиатор с 80 литра вода.
Последна промяна от dedal на пет яну 05, 2024 10:49 pm, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
Е точно това де, водата. Заменил си 6 радиатора по 15 литра =90литра с 6панела по 1,5литра - 9 литра. Добавил си и бойлера - 80+9 си изравнил :) Вече не дефростваш и системата е в оптимален режим.
speka_rs - майстор
Докарал си някакав по нормален обем вода в ситемата и тя се държи по адекватно. Най-важното е , че системата работи по дълго на мимнимум и има от къде да си дръпне топлина по време на дефроста.
В термодинамиката има много изненади, рядко са приятни.
MamaMy - майстор
Ако всичко минава през читав проектант, а не като Блуето с тока и всички елементи са стандартни заводски за които има данни, изненади не би трябвало да има. Когато се прави на парче, любителски и на коляно, винаги може да излезе нещо подобно.

ПП По тази причина в любителските конструкции всичко се презапасява и важи правилото на мечо Пух. "Колкото повече, толкова повече"
nork - специалист
:lol: :lol: :lol: :lol:
Виж ти къде изскочиха математиката и физиката :?
Дедалеее, дедале......
Язък ти за барута :partyman:

Тема "Искам някой да обясни защо стана така" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: