Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lyki - специалист
Здр. Един бърз въпрос. Предстои ми подвързване на бойлер със серпентина към котела. Трябва ли флоида с топла вода да минава през помпа? Имам свободни изводи на които мога да го свържа. Растоянието е не повече от 3 м. На котела до бойлера. Системата е тип затворена с буфер. Свободните изводи на котлето са на такива места, че има възможност за гравитачна циркулация, но дали ще е ефективна без помпа?
LazarGanev - "Велик майстор"
Здр, нзн з ккв гврш. Зщ н прбвш и д кжш?
шоп - майстор
Разбира се може и без помпа.

Ако бойлера ти е с голям обем, ако тръбите и серпентината са с подходящи размери и разхода на БГВ е малък - МОЖЕ

Обаче ако си с някое 80 литрово бойлерче, 1/2 серпентина и голямо домочадие-доста трябва да чакате гравитацията да си свърши работата.

Та след като си отговориш на тези въпроси вземи решение. Помпите и управленията не са скъпи и ги има навсякъде.

Разбира се + на гравитационната циркулация е, че ще имаш затоплен бойлер дори и да нямаш ток или ЮПС, a + на помпата е, че може да имаш по-бързо топла вода след източен бойлер.

Та комбинацията от двете за мен е най-оптималното решение.
ivanovbg - майстор
съб яну 06, 2024 7:16 amlyki написа:
Здр. Един бърз въпрос. Предстои ми подвързване на бойлер със серпентина към котела. Трябва ли флоида с топла вода да минава през помпа? Имам свободни изводи на които мога да го свържа. Растоянието е не повече от 3 м. На котела до бойлера. Системата е тип затворена с буфер. Свободните изводи на котлето са на такива места, че има възможност за гравитачна циркулация, но дали ще е ефективна без помпа?
Помпа не е нужна, нали котела си има. Нарисувай как е свързан котела и радиаторите да ти кажа къде и как да го свържеш. Колко е серпентината и какъв е бойлера. Котела на пелети ли е?

Тук съм писал как съм свързал моя, но има и нюанси в зависимост от бойлера и котела viewtopic.php?f=10&t=44543&start=15410
шоп - майстор
съб яну 06, 2024 4:14 pmivanovbg написа:
Помпа не е нужна, нали котела си има.
Дали? :?
Шоп, знам една инсталация, правена от фирма с дейност ОВК. Има само една ЦП, но нищо общо с разводката на Иванов.
Сигурен съм, че никой няма да ми се сърди ако споделя схемата, но при такъв "капацитет", участник в темата...
Арогантното безхаберие не го ли криминализираха?
fbr - майстор
С една помпа става, ако котела е гравитачно свързан с буфера, а бойлера и той като радиатор ли. При всички други случаи, най-малко две.
Не.
Много сме спорили с теб, а доказателствата за правотата ми са тук. Само да има кой да чете.
Вярно, много отдавна е писано.
Всъщност, ако се разчита на гравитачна циркулация и ефективност, съмнявам се да се получат нещата с бойлера.
Прав е Лазар, че въпроса не е зададен ясно.
fbr - майстор
съб яну 06, 2024 6:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
Не.
На какво
съб яну 06, 2024 6:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
а доказателствата за правотата ми са тук.
Самочувствието ти е несъизмеримо с възможностите.
съб яну 06, 2024 6:41 pmfbr написа:
съб яну 06, 2024 6:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
Не.
На какво
съб яну 06, 2024 6:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
а доказателствата за правотата ми са тук.
Самочувствието ти е несъизмеримо с възможностите.
Лекинко бъркаш.
Доказателството е у дома. Яко четене, разбиране и претворяване на дело.

Не е поотношение на по горното ти твърдение.
По долното се вижда през годините кой колко, как и на каква база.
Имам съвсем леки проблеми по интегрирането на пети източник, към отоплителната инсталация. Технически нещата са изчистени.

Тема "Захранване бойлер.." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: