Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kozl - майстор
Еми пиша ги щот съм ги срещал в неотоплителна система с подобни регулируеми вентили, при които посоката е критична и влизат в работа на режим ОК.
За термовентилите мисля, че пружинната сила е достатъчна да преотдолее налягане до 10 бара в обратна посока, за да не проработи като ОК.
М-у другото кеклените кранове, в които няма пружина за натиск на кеклата в посока отваряне се получава точно този ефект на ОК при неправилно свързана посока.
Ако намалее натиска на пружината по някаква причина или ако се отлепи гумата от метала на кеклата това вече е предпоставка за поява на работа като ОК.
Трифон П.Трифонов написа:
Козлин, "налягането в отоплителната система е достатъчно ниско", ко ше рече?
Два бара достаъчно ниско ли е?
Ще рече че съм изпуснал "делта" пред налягането. Т.е. имам в предвид налягането в-у кеклата. В случая то е от двете страни на кеклата, но е различно. Разликата е делта Р. В отворено положение налягането ще зависи от скоростта на флуида, а в затворено, статично положение ще зависи от създаваното налягане от циркулационната помпа м-у захранващи и отвеждащи тръби.
От името на всички, които те потребляваме- поклон дОземи!

Уточнение, важно само за теб.
Пружината в разискваният вентил се явява монтирана в апендикс и е сравнително мощна, за да се влияе от диференциала.
Пружината в ОК е по оста на потока и е сравнима по сила с разликата, която се осигурява от ЦП.
Подмина или наистина забрави да уточниш за наличие на пружинна ОК в твоя акустичен отоплителен контур.?
kozl - майстор
Както вече писах при затворен вентил налягането в-у кеклата е статично, при отворен - динамично.
Затвореното положение се осигурява от резултантната сила от две сили - тази на пружината на вентила и тази на термоглавата.
Когато тези сили са приблизително балансирани (при изравняване на Т), то в-у кеклата остава само делта Р (диференциалното налягане). Е да ама като е затворена делта Р е налягането е статично. Като се отмести малко кеклата в посока отваряне и налягането става динамично (обтекателно за кеклата). Силата от делта Р в-у кеклата спада и кеклата се затваря. Като се затвори силата от делта Р става по-голяма и я отваря. И те така кеклата влезе в резонанс на трептене.

В обратния случай с грешна посока при балансирани сили на термоглава и пружина, делта Р в-у кеклата ще притиска кеклата в посока затваряне. Най-вероятно затварянето ще се получи в момент когато силата от термоглавата е по-малка от пружинната сила.След като затври обаче силата от делта Р в-у кеклата ще се увеличи и така в комплекта термовентил ще се появи по-голям хистерезис отваряне/затваряне в работата на термовентила. Което би довело до по голяма амплитуда на трептенето и по ниска честота. Експериментално не съм пробвал.
Така си мисля. :roll:
kozl - майстор
пон яну 08, 2024 10:58 amdika24 написа:
Един от радиаторите затопля помещението осезаемо по-бавно от останалите.
........................................................................................................
Как се отразява на цялостното представяне на котела, като ефективност? Колко спешно трябва да се оправи (питам, тъй като изисква източване на абсолютно цялата система). Теоретично възможно ли е, след като се оправи, да спадне необходимата температура за загряване на котела, съответно и консумацията на газ? Проблем ли е докрая на сезона да работи така, като се отвори конусния болт докрай (в момента, по спомен, мисля че е леко притворен)
вт яну 09, 2024 4:33 pmdika24 написа:
Въпросът ми беше, че вдясно влиза топлата вода и е поставен конусният болт, а в ляво е "студената (жаргонно да я наречем)" с термо вентила и как това се отразява на сметката ми и на цялостното затопляне на стаята.
Първо дали причината за затопляне на помещението, различно от останалите е свързана с повече с радиатора или повече с помещението :? Това трябва да се изясни.

Аз като у-тел ЕС имам запитвания от собственици - "Защо единия радиатор ми е топъл целия, а другия 1/3 от площта?"
Системата тук е лъчева от колекторна кутия към всеки радиатор тръби с различна дължина. Обичайно най-близката тръбна линия осигурява най-голям дебит през отворените вентили на радиатора и той се нагрява с еднаква Т почити целия. Обаче през през останалите радиатори на практика протича по-малък дебит при напълно отворени вентили и радиаторите се нагряват по площа си пропорционално на протичашия през тях дебит. Комшиите не са наясно с оразмеряването на радиаторите с водно подгряване и искат да им работят напълно загряти.
Та след този преразказ да попитам за някаква ориентировъчна делта Т (вхйод/изход радиатор) , приета за нормална работа на радиатора. То ако има проект с изчисления там е вписана, но ако няма :?

В постовете на dika24 аз не открих инфо за това какви са другите радиатори и как се затоплят един спрямо друг.
Приемам, че системата е Те(и)хелман с енаква дължина на тръбите от всички радиатори до точка с еднакво налягане. Това предполага изравнени пропусни характеристики до всеки радиатор. Т.е. дебита през радиаторите ще е равен, но ако и радиаторите са еднакви. И ако са еднакви трябва да се затоплят еднакво при отворени вентили.
Ами ако не са еднакви :?
В ситуацията на dika24, като се опитвам да мисля от негова гледна точка, аз бих направил проверка на системата като игнорирам вентилите на проблемния радиатор. Може би за момента и без източване на системата да се опитам да сваля задвижката към вентила, така че да виждам напълно отворен вентил поне.

И пак ще дам пример от ЕС където имаше заседнал вентил в затворено положение. Собствениците връткат "аналоговата" глава на 5 ама не виждат, че всъщност вентила е в затворено положение, а радиатора - напълно студен.
А друг е въпроса какво се вижда отвън и какво става вътре във вентила, но без да се източва системата - толкоз. :roll:

На питането, маркирано в червено предполагам, че зависи от управлението на котела и понеже не съм запознат предпочитам да се въздържам от коментари.

Аз съм в сграда с абонатна станция към ТЕЦ и всяко жилище има топломери. Неработещ или незагряващ радиатор няма да повиши сметката, която се отчита от топломера. Но ако измерването става с разпределители, тогава има логика за прецакване и в двете посоки (собствена или комшийска) :wink:
Козлин, какво е мнението ти за клипове по дълги от 15-20 минути?
kozl - майстор
ср яну 10, 2024 11:52 amТрифон П.Трифонов написа:
Козлин, какво е мнението ти за клипове по дълги от 15-20 минути?
:-D
Зависи от интереса :wink:

Разбрах ти намека.
Некои филми ги издържам да ги изгледам по няколко пъти. Други - не мога и първия път.
Такова ми е мнението.
И също, че за всеки влак си има и пътници. Като гледам в моите композиции нема рояци :-D

Тема "Обърнати кранове на радиатор - колко зле е това за консумацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: