• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Swiftymoves - напреднал
пон мар 04, 2024 9:25 pmivanovbg написа:
Пробвай да притваряш един по един крановете преди и след помпата. Подозирам, че в помпата се получава кавитация. Може топлообменника на абонатната или филтър преди помпата да се е позапушил.

Заедно сме писали :partyman:
Пробвах, повишава се налягането в системата, шумът не намалява, даже може би става по-силен. "Може топлообменника на абонатната или филтър преди помпата да се е позапушил." не знам това какво е, може ли повече информация? Смених 3ма майстори най-малко, никой не е коментирал подобно нещо.
ivanovbg - майстор
Изображение

Черното до червения кран под двете помпи - на долната тръба. Като развиеш отдолу тапата вътре има една цедка. Внимавай, че ще потече вода от нея. Първо затвори крана до нея и крана на помпата и на всички разклонения ако има.
ivanovbg - майстор
пон мар 04, 2024 9:40 pmHursa написа:
Ще прегрее. Не знам какви са им работните колела - може много бързо да излезе от строя.
Не ми се вярва да стане. То всяка прахосмукачка като и запушиш входа трябва да изгори. Отделно без натоварване тока е минимален и тези помпи се охлаждат от корпуса, а не от водата преминаваща през тях
Swiftymoves - напреднал
пон мар 04, 2024 11:08 pmivanovbg написа:
Изображение

Черното до червения кран под двете помпи - на долната тръба. Като развиеш отдолу тапата вътре има една цедка. Внимавай, че ще потече вода от нея. Първо затвори крана до нея и крана на помпата и на всички разклонения ако има.
ОК, как да го зачистя, с ръка/пръст ли ?
ivanovbg - майстор
Вадиш цедката. Предполагам, че е направо за смяна ако 4 години не е чистена. Продават се нови. Може да работи парното няколко дни без нея. Аз моята направо я изхвърлих след година, но не съм с топлообменник. Той без цедка ще се запуши, а е скъп. Ако там нямаш цедка вероятно топлообменника се е позапушил. Сваляне и промиване.
Swiftymoves - напреднал
пон мар 04, 2024 11:40 pmivanovbg написа:
Вадиш цедката. Предполагам, че е направо за смяна ако 4 години не е чистена. Продават се нови. Може да работи парното няколко дни без нея. Аз моята направо я изхвърлих след година, но не съм с топлообменник. Той без цедка ще се запуши, а е скъп. Ако там нямаш цедка вероятно топлообменника се е позапушил. Сваляне и промиване.
От този кран изпускам системата, когато трябва (като си играх да пробвам с налягането). Като отворя крана, водата си течеше нормално. Но нямам спомен да е имало цедка. Пак ще проверя дали има нещо.
ivanovbg - майстор
пон мар 04, 2024 11:46 pmSwiftymoves написа:
пон мар 04, 2024 11:40 pmivanovbg написа:
Вадиш цедката. Предполагам, че е направо за смяна ако 4 години не е чистена. Продават се нови. Може да работи парното няколко дни без нея. Аз моята направо я изхвърлих след година, но не съм с топлообменник. Той без цедка ще се запуши, а е скъп. Ако там нямаш цедка вероятно топлообменника се е позапушил. Сваляне и промиване.
От този кран изпускам системата, когато трябва (като си играх да пробвам с налягането). Като отворя крана, водата си течеше нормално. Но нямам спомен да е имало цедка. Пак ще проверя дали има нещо.
Филтъра е това което съм оградил с червено. За да не източваш системата първо затваряш двата крана с синьо и тогава отваряш отдолу филтъра. Той няма пробка , а от долния край има тапа. Като я развъртиш вътре трябва да има една надупчена тръбичка като цедка. Това представлява.

Прикачен файл

2.png.jpeg
2.png.jpeg (95.02 KиБ) Видяна 347 пъти

Прикачен файл

file.jpeg
kozl - майстор
пон мар 04, 2024 10:47 pmSwiftymoves написа:
Пробвах, повишава се налягането в системата, шумът не намалява, даже може би става по-силен. "Може топлообменника на абонатната или филтър преди помпата да се е позапушил." не знам това какво е, може ли повече информация? Смених 3ма майстори най-малко, никой не е коментирал подобно нещо.
При затворен кран след изхода на работеща помпа (в посока към радиаторите), дебит няма, шум има ли?
Направи тази проба, когато няма централно топлоподаване след 21:30. Очаква да е по-тихо в тези часове, пък и на помпата да и е по-хладно.
Тази помпа на макс.степен при затворен кран към изхода качва налягането под един бар и то само в участъка от помпата до спирателния кран.
Тази проба трябва да насочи откъде се генерира шум. Дали от механиката на помпата при въртенето и, предавано по стоманените тръби или от движението на водата по тръбите.
А възможно е и от двете. Но нека пробата да покаже.

На снимките виждам 2 манометъра, но и двата са на смукателната част по трасето. На снимките и двата показват към 1 бар. Това при работеща помпа ли е?
Тези манометри при работеща помпа и текущ дебит (отворени кранове) ще показват пада на налягането във филтъра и топлообменника. А на снимките или е незначителен или помпата не работи или манометрите не отчитат точно.

Кавитация при помпите се получава когато налягането в смукателната част на помпата е под атмосферното. Т.е. този тип манометри не отчитат такова налягане и стрелката ще е на нулата.
Колко е налягането според манометрите при спряла помпа и колко показват при работеща помпа и отворени кранове?
Илчо Илиев - майстор
Следя темата и се чудя...да се смея ли....
Изказаха се много мнения,но автора или нищо не разбира,или си прави шоу...
Според написаното от автора,има шум,дал е линк към клип,чува се шум от помпата,казва,че е сменена с....идентична,но нова ли е,здрава ли е....
Помпите си шумят,но като се поизносят или наберат мизерия по турбинката,шума се увеличава...
Всички останали причини не биха довели до такъв шум..
Автора,по форумите има много информация,но ако не си наясно с материята,няма да ти помогне,за това виж някоя фирма,която с това се занимава,а не квартални майстори...
Лазар е възможно компетентен в случая и ти е казал каквото трябва,но....няма кой да го разбере...

П.п.И все пак тая тема много ми прилича на едни стари,където един артист разиграваше специалистите....
Hursa - майстор
Пише, че помпите са сменени с нови. Така че - едва ли и двете са повредени, като двете стари.
пон мар 04, 2024 11:17 pmivanovbg написа:
Не ми се вярва да стане. То всяка прахосмукачка като и запушиш входа трябва да изгори. Отделно без натоварване тока е минимален и тези помпи се охлаждат от корпуса, а не от водата преминаваща през тях
Не за входа ставаше въпрос, а за изхода. Когато се притваря входа на помпата - тя ще кавитира. Прахосмукачката не смуче течност, а газ - няма как да "кипне". :)
Но ако е затворил изхода (без да затваря входа) и е продължавала със същия шум - не е кавитация.
вт мар 05, 2024 7:30 amkozl написа:
Кавитация при помпите се получава когато налягането в смукателната част на помпата е под атмосферното.
Не. "Откъсване" на потока течност обтичащ повърхностите, в случая обикновено от към тилната страна на лопатките. Образуват се мехури, които в последствие се "схлопват" (имплозират) когато попадат в зони с повишено налягане - това създава "шума" (и ерозия).
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Шум в парното" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: