• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
Преди помпата не е желателно да се затваря вентила. След работещата помпа - само да не се притваря много (или да е за кратко). (Но пък да не се появи шум от дроселиране.)
...и шум в ушите!
Какво, ако се затвори за по дълго, освен шумът? А за много дълго? Ще прегрее, претовари, изгори...?
ivanovbg - майстор
Може за малко за тест, но точно под помпите има филтър. Чистен ли е? Отдолу се развърта тапата и се чисти. Пробвай и да го махнеш временно за тест. Той е една цедка във вид на тръбичка.
Hursa - майстор
Ще прегрее. Не знам какви са им работните колела - може много бързо да излезе от строя.
пон мар 04, 2024 9:40 pmHursa написа:
Ще прегрее. Не знам какви са им работните колела - може много бързо да излезе от строя.
При каква температура- 65, 70, 90, 105, 110?
Въобще, каква температура може да се генерира от токът през мотора при нулев дебит и каква енергия може да разсейва корпусът на помпата?
Hursa - майстор
Не тока. Помпата ще работи на "празен ход" - ще върти само течността, която е в нея (при напълно затворен напор).
Така де, една и съща течност.
Трябва да прегрее над 110 градуса, за да повреди помпата.
Изнасилвал съм няколко помпи при такава темпертура- нищо не се случва.
Поради скуката, в отоплителният раздел, както и падналото ниво, смятам да проведа един тест- работеща помпа при нулев дебит. Имам една, която ме дразни.
Hursa - майстор
На промишлени помпи обикновено производителите дават - около и под 2 мин работа при затворен напор.
Срещу "затворен напор" единственото ограничение е да не се превишава максимално допустимото системно налягане.
Друго не намирам. Къде го прочетохте? Може ли линк?!
Swiftymoves - напреднал
пон мар 04, 2024 9:21 pmHursa написа:
Swiftymoves написа:
Шумът се увеличава с увеличаването на скоростта на помпата, това го пробвах...
Отбелязвам, че шумът понякога променя интензитета си, не знам от какво. Когато налягането е много ниско (например 0.4-5 бара) шумът е по-силен. Понякога обаче налягането си стои същото (примерно 1.5 бара), но силата на шума се променя.
"Пробвай да отвориш крановете и на другата помпа за да намалиш налягането и скоростта в системата и да видиш как се променя шума" - променя се към по-лошо, сега пробвах
Може би е кавитация. Когато са увеличили разхода за да включат още един "абонат" - вероятно скоростта в тракта от към смукателната страна (на помпите) вече е твърде голяма. Това заедно с относително големият им разход може да е причина за кавитация (според мен).
Можете ли да изключите някой от другите "абонати" - само за проверка. Или всички ваши радиатори.
Пробвах да пускам - спирам радиаторите в моята къща. Няма разлика.По другите къщи пусках/спирах някой от радиаторите, няма разлика също. Не мога да изкюча никой, всички сме на една обща система, няма спирателни кранове (или спирам цялото парно или нищо). Свалил съм два от радиаторите си даже, един съм го изключил тотално (кран и болт), един съм го спрял от крана само. Работят само три радиатора от 7 поставени първоначално.
Последна промяна от Swiftymoves на пон мар 04, 2024 10:52 pm, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Шум в парното" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: