Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Djack - специалист
Никога не съм имал газов бойлер, как му понася варовита вода? И това с литрите ми е тъмна Индия. Колко литра са достатъчни за миене на чинии (кухненско бойлерче) и колко са достатъчни за къпане?
brum - майстор
Аз съм с най-малкият (по спомен 7 го водеха) и е предостатъчно за къпане по палатки (при дебит от 4-5 литра в минута, на минимална мощност, че иначе водата почва да пари). Докато ни монтираха термопомпата бяхме няколко дни без топла вода в къщата и пак този ползвахме, но навън беше топло (краят на август).
preslav - майстор
нед мар 10, 2024 11:21 pmbrum написа:
1.jpg
Виждат се щоковете на 3 врътки - коя за какво отговаря?
Гадая в момента, но най-дясната би трябвало да е за потока на водата т.е. няма участие в горивния процес - другите 2 са ми Х. Може би средната е за регулиране на силата на пламъка/мощността на бойлера? Най-лявата за какво отговаря?
Пак гадая, но "питата" не е ли топлообменника, от вътре тече водата, отвън го "ближе" пламъка, вероятно са миниатюрни процепчета, които с годините са се запушили частично от продуктите на горенето - какъв е достъпа за инспекция?
Нещо, което веднъж е сглобено от човек, не може да не бъде разглобено, дори и с цената на счупване, но с идеята да се знае къде е ключът за бараката. Пробвай с нещо такова https://nspauto.bg/technicheski-spreiov ... %B8-detail или такова https://nspauto.bg/technicheski-spreiov ... %80-detail
brum - майстор
Средната отваря/затваря пътя към най-задните две дюзи. Водят го зимен/летен режим. Лявата регулира дебита на газта. Там се определя дали да е малък или голям пламъка. Дясната правилно си я познал - ограничава водата.

Питата е най-отгоре. Водната и газовата част имат нещо общо само в дясната врътка. И то е, че са на една обща основа. Топлообменника е 15см над оградената в жълто част. По водният топлообменник проблеми няма. Ни течове, ни проблеми с дебита. Нищо, че е ползван с язовирна вода редовно.

Горелките (онова заграденото в жълтото) нямат и помен от мръсно по тях. Сажди има по водният топлообменник, но те не са проблем. Очаквах да го сръчкам и да изпада нещо, но там е чисто на барут. Ни прах, ни ръжда, ни паяжини изпаднаха. Докато ръчках с жилото не се усеща да има нещо различно от вътре, че да е интерес ровенето там. По дюзите също е чисто. Изключвам техническата смазка дето са я слагали при събирането, че тя още си седи на места.
preslav - майстор
нед мар 10, 2024 11:21 pmbrum написа:
Със компресор продухах на обратно металната пита (заградена в жълто) без положителен резултат. Че даже отрицателен - почна да пуши жълто и от другият край в една зона.

Газта не се сетих да пробвам да сменя, че имам и 2ра бутилка. Ама имам подозрения, че няма да е от нея...
Аз все си "дрънча" на казаното в първия ти пост (подчертаното), но не е за пренебрегване и пробата с друга бутилка газ.
От коментираното до момента оставам с впечатлението, че се регулира само притокът на газ (съвсем стандртна ситуация), газът си "увлича" необходимия въздух - трябва да се "рови" в посока защо недостига въздуха, не е изключено ниско налягане на газа да провокира слаб поток, а от там и слабо "увличане" т.е. обяснението на Мамаму за запушване по пътя на газа е напълно логично.
Опитвам се да те накарам да мислиш в някаква насока, която и на мен не ми е понятна, но съм попадал на теми, в които се е коментирало, че домакинските уреди идват с различни "дюзи" в зависимост от това дали са на природен газ или пропан-бутан. Конструктивно всичко е същото, но неправилната форсунка провокира пушлив пламък - при теб всичко е работило както трябва до момента т.е. няма грешка във форсунките, грешката може да е просто в налягането след редуцира. Пробвай с друг редуцир или си вземи от тези с врътка отгоре (не са точно редуцири, но можеш да си "играеш" с налягането).
brum - майстор
С тези отгоре 30 милибара ще докарам трудно. Имам 2ра бутилка с която ще пробвам. Тази и без това е почти празна. Ако не стане ще пробвам с друг редуцирвентил. Ако пак не стане ще отварям тръбите за газта по бойлера.

Благодаря за коментарите. Даваш ми повече увереност, че проблема може и да е преди бойлера :) . А туй е един вид надежда. Надежда, че ще спестя едни пари и ще си ползвам още време този бойлер.
kr1100 - майстор
нед мар 10, 2024 11:57 pmMamaMy написа:
....Оказа се, че нашата газ е отвратително мизерна. Вътре има една мъзга като сопол която се полепва по студения алуминий и затваря ситните отвори. От тогава до сега този бойлер работи без да е пипан. На гледане към светлината този мъзгоч е прозрачен и всичко изглежда наред с дюзи и клапани.
Газта от бутилки винаги е мръсна - освен графита има и ръжда от бутилките.
Би трябвало да махат вентила и да ги чистят преди ново зареждане, ама още навремето не се правеше , камо ли сега.
Явно не си преточвал бутилки сини или пършинги за да си напълниш бутилката на колата :-D :-D
Това прозрачното е лепкаов и страшно миризливо.
Още преди н.е. филтър на газта преди помпата - преточване с помпата / хидравличен цилиндър преправен за помпа :wink: / И пак филтъра на ГУ на автомобила прди РИ трябваше да се чисти след 5-6 макс. сини бутилки.
вт мар 12, 2024 9:59 pmbrum написа:
С тези отгоре 30 милибара ще докарам трудно. Имам 2ра бутилка с която ще пробвам. Тази и без това е почти празна. Ако не стане ще пробвам с друг редуцирвентил. Ако пак не стане ще отварям тръбите за газта по бойлера.

Благодаря за коментарите. Даваш ми повече увереност, че проблема може и да е преди бойлера :) . А туй е един вид надежда. Надежда, че ще спестя едни пари и ще си ползвам още време този бойлер.
Видео
https://photos.app.goo.gl/GUk8s9PvYr3JD3gr5

Прикачен файл:
IMG_20240313_093129.jpg
Правил съм проби и с 50-200 милибара.
Не правете това у дома!!!
brum - майстор
Абсолютно. Имах в предвид, че ако не стане с едната бутилка ще прбовам с другата. Без регулатор на налягането риска за драма е голям.
Какво по различно имаш в другата бутилка?
Тая, във видеото, ми е подарена 90та г. Не зная колко цикъла има вече.
Имам десет годишна, имам и на две- все едно и също.

Тема "Проблем с къмпингарският газов бойлер - жълт пламък и черен пушек" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: