• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Virtex - майстор
Да не отклонявам темата - ако оправят закона за продажбата и частни лица може да продават ще е ОК, защото офисите през деня черпят доста.

За дома - батерия или както шоп каза - използване на макс през деня каквото може. В някои райони през лятото трябва и охлаждане, така че има полза от енергия и през деня.
svg - специалист
Няма универсално решение. Всеки човек обича различна температура. На един му е добре при 20-21 градуса, на друг му се студено при 26-27 градуса.
У нас, се отоплява предимно на дърва. Т. нар печки тип камина и то само в едната стая от общо 3 + кухня и коридор. Къща, тухла двоен зид. Част от северната стена е на банята, на другата част има пристройка над входа за мазата. Изолация няма.
Отделно, за не толкова студените дни се ползва само климатици. Съседа е на парно/газ. Предната зима пропищя като ощипана ученичка. ГОЛЕМИ сметки.
За мен, най-икономичното е юргана!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Да, дървата са хамалогия - веднъж пренасяне до мазата, после от мазата до печката, но топлината в сравнение с климатика е друга. А и уюта който създава. Да чуеш как дървото пука в печката...
На парно сме на работа. Също е равномерна топлината и е приятно. Парното е на пелети.
Климатиците са удобни, не мислиш за мъкнене и подобни. Октомври-Ноември натискаш копчето и после чак Март месец. Но с това покачване на цената на тока...

Решението трябва да е индивидуално за всяко домакинство. Зависи и от самите хора, колко са зиморничеви, малки деца, възрастни. Дали търсят лесното или за сметка на това мъкнат пелети/дърва. Доходите на работещите също са от значение.
Всеки си взима един бял лист, сяда на масата и изчислява кое колко му излиза. После се взима решение.
Едно е правилното: да има алтернатива!!! Добре на ток, но ако има голяма авария...10-12 часа???
kozl - майстор
съб мар 16, 2024 6:01 pmnelina_london написа:
kozl,сметката която съм публикувала не е прогнозна .В жилището се живее само около 2 месеца в годината ,през които се навъртват по 1м3 вода ,отчетен от инкасатор ,съответно единият месец бе 59 лв ,а другият 80 лв .През останалото време се плаща по 2,20 лв за отчитане ,няма годишни уравнения .Доколкото знам ,само 5-6 семейства в блока от 32 ползват топла вода от ТЕЦ ,останалите са преминали на бойлери .Над 80% от живущите са пенсионери ,които дори ги няма за летния период .Не отричам ,че може да има кражби ,но данните са еднакви от 5-6 блока в съседство и винаги е било така , откакто стартираха отчитанията с топломери .Излишно ми се вижда да обяснявам повече .Както казах ,лично съм питала в Нелбо как се отчитат и защо цената варира толкова за всеки месец в годината .Вече съм писала какъв бе отговора .
Два пъти са правени засечки на общия водомер -разликата бе 2-3 м3 ,на 32 семейства тогава ,смятам е нормално .След безбожните сметки за ТЕЦ ,двата входа (ние) направиха проект (голяма смешка-проект трябвало ,за да се резне тръбата от абонатната към двата входа) и си спряха парното. Останалите 2 входа се смяха ,в кой век сме живеели да се отказваме от ТЕЦ (преди повече от 10г) и на следващата година и те си спряха парното централно ... :lol:
Ако изкарам таблицата с цената на газта отпреди 3 години и миналата година ,например ,ще се види ,че е имала огромни скокове от 30тина лева до 180 лв . и нагоре ,много по спомен хвърлям цифрите .Дали сметката за отопление се е вдигнала 6 пъти за този период ?

https://www.bulgargaz.bg/bg/uslugi/tseni-41
Сметка в която няма данни как е пресметната консумираната енергия за мен е некаква прогнозна.
За да не е такава трябва да има данни за отчет на общия водомер за топла вода, отчетите на всички индивидуални водомери и отчета на топломера в абонатната станция. Подозирам че в IVN се случва подобно като в Софийска вода. Отчетите на индивидуалните уреди не се предоставят с оправданието защита на личните данни и така клиентите почват да плащат обичайно + от 10% до 20% вода. Иначе погледнато цената на водата на клиента нараства с от 10 до към 20%. По хитрите успяват да манипулират измерителните уреди, а и тях също ги устройва защитата на лични данни. И няма оправия в ЕС, но без ТЕЦ може, без вода :?
И така от ТЕЦ отказ, ще ползваш ел.енергия с бойлер и климатици/термопомпа, но от битова вода при отказ какво да ползваш.
И да дебата се завъртя към системите с ЕС, където като няма единство и такива колективни системи като ТЕЦ и ВиК стават проблемни за употреба. А проблема иде от общото.

И друго, за което се сетих в ЕС:
Присъствам на събрание на ЕС в сграда.
Обсъждане за наднормен шум - яки удари към 3:00 през ноща. Прави се предупреждение към виновния за шума собственик, разбудил цялата сграда, като цепил дърва в 3:00 часа в апартамента, а собственика най-нахално изтресе:
Вие кво искате бе? Да стоя на студено ли? #-o
Та тишина с ток и газ или сътресение с дърва :-D

И друго към темата с кво да се греем.
Е то в ЕС има ограничени алтернативи. Като например премахнати, липсващи комини. Масови случаи с по 1 комин в жилище и ЕС влиза в спор за кво да се ползва този комин за димотвод или за аспирация. Също липса на складове за гориво. Недостатъчна пожарозащитеност при употреба на твърди или течни горива.

И никой не спомена, че ТЕЦ-а е най-надежден от към опасност от пожар. Ама това се оценява най-обективно след огъня.
ivanovbg - майстор
Да, индивидуално е, но всеки може сам да си направи сметка на база минало време.
Как смятам аз: За януари изгорих 42 чувалчета пелети по 9лв чувалчето. 42 * 15кг * 4,7киловатчаса на килограм= 3000 квтч ми харчи къщата или 378лв. на пелети. Ако съм на термопомпа 3000квтч при коп 4 са 750квтч по 0,27ст/квтч = 200лв мвсечно ще дойде на термопомпа/климатици.
svg - специалист
нед мар 17, 2024 8:32 amkozl написа:
съб мар 16, 2024 6:01 pmnelina_london написа:
kozl,сметката която съм публикувала не е прогнозна .В жилището се живее само около 2 месеца в годината ,през които се навъртват по 1м3 вода ,отчетен от инкасатор ,съответно единият месец бе 59 лв ,а другият 80 лв .През останалото време се плаща по 2,20 лв за отчитане ,няма годишни уравнения .Доколкото знам ,само 5-6 семейства в блока от 32 ползват топла вода от ТЕЦ ,останалите са преминали на бойлери .Над 80% от живущите са пенсионери ,които дори ги няма за летния период .Не отричам ,че може да има кражби ,но данните са еднакви от 5-6 блока в съседство и винаги е било така , откакто стартираха отчитанията с топломери .Излишно ми се вижда да обяснявам повече .Както казах ,лично съм питала в Нелбо как се отчитат и защо цената варира толкова за всеки месец в годината .Вече съм писала какъв бе отговора .
Два пъти са правени засечки на общия водомер -разликата бе 2-3 м3 ,на 32 семейства тогава ,смятам е нормално .След безбожните сметки за ТЕЦ ,двата входа (ние) направиха проект (голяма смешка-проект трябвало ,за да се резне тръбата от абонатната към двата входа) и си спряха парното. Останалите 2 входа се смяха ,в кой век сме живеели да се отказваме от ТЕЦ (преди повече от 10г) и на следващата година и те си спряха парното централно ... :lol:
Ако изкарам таблицата с цената на газта отпреди 3 години и миналата година ,например ,ще се види ,че е имала огромни скокове от 30тина лева до 180 лв . и нагоре ,много по спомен хвърлям цифрите .Дали сметката за отопление се е вдигнала 6 пъти за този период ?

https://www.bulgargaz.bg/bg/uslugi/tseni-41
Сметка в която няма данни как е пресметната консумираната енергия за мен е некаква прогнозна.
За да не е такава трябва да има данни за отчет на общия водомер за топла вода, отчетите на всички индивидуални водомери и отчета на топломера в абонатната станция. Подозирам че в IVN се случва подобно като в Софийска вода. Отчетите на индивидуалните уреди не се предоставят с оправданието защита на личните данни и така клиентите почват да плащат обичайно + от 10% до 20% вода. Иначе погледнато цената на водата на клиента нараства с от 10 до към 20%. По хитрите успяват да манипулират измерителните уреди, а и тях също ги устройва защитата на лични данни. И няма оправия в ЕС, но без ТЕЦ може, без вода :?
И така от ТЕЦ отказ, ще ползваш ел.енергия с бойлер и климатици/термопомпа, но от битова вода при отказ какво да ползваш.
И да дебата се завъртя към системите с ЕС, където като няма единство и такива колективни системи като ТЕЦ и ВиК стават проблемни за употреба. А проблема иде от общото.

И друго, за което се сетих в ЕС:
Присъствам на събрание на ЕС в сграда.
Обсъждане за наднормен шум - яки удари към 3:00 през ноща. Прави се предупреждение към виновния за шума собственик, разбудил цялата сграда, като цепил дърва в 3:00 часа в апартамента, а собственика най-нахално изтресе:
Вие кво искате бе? Да стоя на студено ли? #-o
Та тишина с ток и газ или сътресение с дърва :-D

И друго към темата с кво да се греем.
Е то в ЕС има ограничени алтернативи. Като например премахнати, липсващи комини. Масови случаи с по 1 комин в жилище и ЕС влиза в спор за кво да се ползва този комин за димотвод или за аспирация. Също липса на складове за гориво. Недостатъчна пожарозащитеност при употреба на твърди или течни горива.

И никой не спомена, че ТЕЦ-а е най-надежден от към опасност от пожар. Ама това се оценява най-обективно след огъня.




Това с цепенето на дърва у дома, още повече апартамент, е МЕКО казано простотия!!! Липса на всякакво възпитание, ценностна система и ценене съня на другите хора. Не, че няма оправия с подобни хора, но е друга тема.
Има климатици /единия у нас е такъв/, шуми МИНИМАЛНО!!! Отделно е подов - първо топли пода, а не да чакам да стопли тавана и след време пода... Шума, както казах, е минимален. Да, по-скъпи са от другите, но съм доволен!
fbr - майстор
нед мар 17, 2024 8:46 amivanovbg написа:
......
Тези сметки едва ли ще са актуални следващата зима, т.к. в цената на пелетите е включена свободната цена на тока, с която пък е субсидирана регулираната цена на тока.
ivanovbg - майстор
нед мар 17, 2024 9:04 amfbr написа:
нед мар 17, 2024 8:46 amivanovbg написа:
......
Тези сметки едва ли ще са актуални следващата зима, т.к. в цената на пелетите е включена свободната цена на тока, с която пък е субсидирана регулираната цена на тока.
Да, догодина нови сметки ще се правят. Ако цената на тока не се субсидира и сметна тези 750квтч по цени без субсидиране с термопомпа/климатик ще ми струва отоплението 600лв. Тоест не си струва замяната с термопомпа.
nelina_london - специалист
kozl ,има фактури ,но не са снимани .Идват по пощата .Искрено ме разсмя със съседа дървар .
ivanovbg,по какви цени смяташ тока на свободния пазар ? Ето колко е на борсата .Като се добавят преноси ,ДДСта и т.н. да стане двоен .

https://3e-news.net/bg/a/view/51721/spa ... art-2024-g
нед мар 17, 2024 8:55 amsvg написа:
А какво е като цитираш целия чаршаф?
Дали не е прочетено?
Svetoslavoff1 - майстор
svg, и стенен може да се "смъкне" до пода, има врътка с тръбния път.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15

Тема "Кое е сега най-икономичното отопление след последните изменения ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: