• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Врътката е, че се прави маслен капан с едно качване на горе на тръбите. Целта е да се задържи маслото при компресора, а не да слезе долу във вътрешното тяло. Поне за това предполагам, че се говори :) .
resistbody - майстор
вт мар 19, 2024 8:44 pmbrum написа:
Врътката е, че се прави маслен капан с едно качване на горе на тръбите. Целта е да се задържи маслото при компресора, а не да слезе долу във вътрешното тяло. Поне за това предполагам, че се говори :) .
Отдавна не се прави тая работа... тя е повече за хладилните агрегати.. в климатика има толкова завъртулки че на маслото му се завива сват..

Утре преди обяд свободния пазар е щета... 39 стотинки за мегават.. мисля съм виждал и минусови цени..
Прикачен файл:
Screenshot 2024-03-19 225449.png
Screenshot 2024-03-19 225449.png (19.77 KиБ) Видяна 802 пъти
chapara - майстор
😄
Последна промяна от chapara на ср мар 20, 2024 9:54 am, променено общо 1 път.
brum - майстор
вт мар 19, 2024 10:57 pmresistbody написа:
Утре преди обяд свободния пазар е щета... 39 стотинки за мегават.. мисля съм виждал и минусови цени..
Щото има слънце :) . При тези дето са с фотоволтаици имам подозрение, че ще се ползва все от скъпият ток.
Киррил - специалист
Ясно е, че ще ядем хурката, но за да не отварям нова тема, да поставя въпроса тук.
Как се очаква да се формират цените при свободният пазар и дали ще е подобно на това което го има при фирмите
https://www.strategy.bg/publicconsultat ... BG&Id=7739
Крайните снабдители и търговците на електрическа енергия предлагат на
битовите крайни клиенти възможност за сключване на договори с фиксиран срок и на
фиксирана цена, и на договори с динамична цена на електрическата енергия – за
клиенти с инсталиран интелигентен измервателен уред. Продължителността на
договорите е най-малко една година.“.
Гражданските енергийни общности - не ми стана ясно какви са.

Има една директива на ЕС,че потребителят трябва да получава ясни и предвидими сметки и да плаща само това,което потребява?! Със свободния пазар на тока на практика я анулираха!
kozl - майстор
съб мар 23, 2024 8:43 amКиррил написа:
Има една директива на ЕС,че потребителят трябва да получава ясни и предвидими сметки и да плаща само това,което потребява?! Със свободния пазар на тока на практика я анулираха!
Ква е тая директива и има ли почва у нас :?
В едно пазарно общество такава директива си е направо социална.
Технически как ще стане с разпределителите по радиаторите в ЕС :wink:

Да лесно е да се списват таквиз директиви, трудно и невъзможно е за изпълнение :roll:

Ама ако не съм ЕС и се отоплявам с кюмур или дърва и ги купвам на еднаж за сезона - директивата е сезонно спазена :weedman:
Киррил - специалист
Има един проблем, който не зная как ще се реши.
В момента ЕРП-тата плащат закупуваният ток с един месец закъснение, а сега ако ще е ден напред, трябва да имат този финансов ресурс в наличност, а не да изчакват потребителите един месец да си платят тока. За това очаквам и някаква промяна в начина на плащане - може би ще искат да е предварително!! :partyman:
Chefo77 - майстор
На много места навън за газта имат вариант с авансово плащане на количество. Примерно 100 евро авансово, когато наближиш някаква сума, ти напомнят, за да идеш да заредиш в сметката още. Не виждам причина да не могат да направят по този начин и тока.
D.Kalchev - специалист
съб мар 23, 2024 2:56 pmПатърчо написа:

... Навремето, когато ЕОН влезе в България работих за тях като връзки с общественосста и още тогава от ръководството недоволстваха, че България се бави с излизането на свободния пазар. Това беше и една от причините да продадат бизнеса на ЕнергоПро. Сега също мога да кажа, че работя в тази сфера, като администрация, не съм жичкаджия. Както и да е. Разачка ще има и тя ще е брутална. Който взема средна европейска заплата няма да пострада, който взема българска заплата ще трябва да избира между ток или салам.
Къде точно е така нареченият свободен пазар с 3 (три) ЕРП-та, ограничен брой производители и Богопомазани търговци на едро?! И защо когато се заговори за свободен пазар се говори само и единствено за поскъпване? Сякаш свободния пазар не допуска поевтиняване? Който си прави тънки сметки на малък и беден пазар се е объркал. Или поне така си мисля аз. При рязко поскъпване се предполага рязко ограничаване на потреблението и производителите сами трябва да си потребяват тока. Едва ли ще се случи точно това. Освен всичко друго, цената на тока е и политически въпрос. Свободен пазар в търговията и производството на електрическа енергия в България няма. Това е идеално понятие. Да не забравяме, че дори и в момента производители и търговци печелят сравнително добре от електрическа енергия. Нищо, че обясняват колко евтин бил тока. Какъв да е при ниски доходи?
brum - майстор
Таратанци.

Гърция където средният доход е 1.3 спрямо нашият битовият тока е 2+ пъти по-скъп. Румъния където доходите са 1.1 спрямо нашите битовият тока е почти 4 пъти по-скъп. Почти 4 пъти по-скъп е и в Германия, а там доходите са над 3 пъти по-големи от нашите. Та чакай да паднат цените, щото не можем да си плащаме. Статистиката не показва връзка между доходи и цени на ток.

Единственият вариант да паднат или да се задържат същите е да има компенсации за да ги смъкнат. Ама нещо реват, че фонда дето бил за тая работа бил празен.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Кое е сега най-икономичното отопление след последните изменения ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: