• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nelina_london - специалист
Ми ,защото на фактурата пише 157 лв /мегаватчас без таксичките и отговаря точно на цените на енергийната борса в БГ за месеца . И 268лв да е , значи е колкото дневната ни тарифа .
resistbody - майстор
пон мар 18, 2024 10:04 pmnelina_london написа:
Ми ,защото на фактурата пише 157 лв /мегаватчас без таксичките и отговаря точно на цените на енергийната борса в БГ за месеца . И 268лв да е , значи е колкото дневната ни тарифа .
Това ми е фактурата, не знам колко е борсата... когато беше скъп имах и извадка по-часове... изхарчено и цена.. като падна вече не я пращат... вероятно да надписват малко... не че мога да го засека де..
nikolson - майстор
Нали имаш договор. Там трябва да има ценообразуване.
resistbody - майстор
пон мар 18, 2024 10:49 pmnikolson написа:
Нали имаш договор. Там трябва да има ценообразуване.
Мисля е нещо от сорта борса +20лв на мегават.. с почасов товар... като цяло съм доволен от търговеца с който работим..
brum - майстор
Февруари цените на борсата бяха ниски. Средната беше под средните цени за миналата година. Реално от началото на годината тръгнаха надолу. Доближиха се до цените на битовият дневен ток.

Миналата година бяха по-високи. Средните бяха над битовите.

Ей тука се виждат средните седмични цени в лева за мегаватчас. Исторически цени има и тук. А на битовият ток средната дневна цена е 119лв/мегаватчас.

@resistbody, върху тази цена дето я споделяш трябва да има у такса за пренос и снабдяване. Имаш ли идея дали е като на битовите клиенти?

Прикачен файл

prices.jpg
prices.jpg (46.34 KиБ) Видяна 734 пъти
nikolson - майстор
Мрежовата такса е посочена.
brum - майстор
Вярно, 6.4ст/кВч. Предполагам без ДДС, та накрая излиза 7.7ст/кВч.

Или грубо излиза, че на свободният пазар цената на тока е цената на тока + 2ст/кВч + 6.4ст кВч + ДДСто. Средните цени миналата година са се движили между 30 и 40 стотинки на кВч. Тази година около 25-30ст/кВч. Това за идея какви биха били средните цени ако сме на свободният пазар.

При това положение фотоволтаиците ми ще се изплатят за 10 години :) . Че даже и батерията заради автоматизацията дето позволява да се зарежда при ниски цени на тока и да отдава при високи.
brum - майстор
Средните цени са за да се види, че цените падат последните месеци и че са били по-високи миналата година. Пък и да има груба идея какво може да се очаква.

Винаги имаш опция да си на сегмента ден напред без договорени количества. Ползваш и плащаш според почасовата цена + горница за тоя дето ти доставя тока + пренос по мрежата. Има го и сега като опция.

А че битовият потребител средните цени го интересуват е факт. Преди акт 16 Електрохолд ми смятаха цената на тока като средната цена за периода на база на сегмента ден напред + горница от 4ст на кВч + преноса по мрежата. Ето ти пример където средните цени са имали значение.

Това с фиксираната цена дето го обясняваш също е възможно. Сободен пазар е точно това - много доставчици дето работят с по много клиенти и целят оптимизация на разхода и прихода.
nelina_london - специалист
Да,в Англия имаше от въпросните предплатени ваучери за ток и газ и смятам ,че бе много удачно за хазяи .
Основните планове бяха два :
- фиксиран ,който ти гарантира ,че в периода , по договор (1 или 2г) , ще си с определената цена на тока (винаги малко над стойността в този момент) ,с авансово плащане всеки месец и уравнение в края на годината
-плаващ ,при който не сключваш договор и цените могат да се вдигат и спадат по всяко време .Не говоря за ежедневни цени на борсата ,а за някакви усреднени на база 3 месечен период,на какъвто се засичаха електромерите там .

Освен това ,имаше и определени киловати над които цената е малко по-висока .Както се казва ,варианти и мерки всякакви .
Последна промяна от nelina_london на вт мар 19, 2024 6:58 pm, променено общо 1 път.
ZMeyGorianin - майстор
нед мар 17, 2024 10:25 amChefo77 написа:
нед мар 17, 2024 10:09 amSvetoslavoff1 написа:
svg, и стенен може да се "смъкне" до пода, има врътка с тръбния път.
Сигурно има причина да се правят и продават отделни машини :wink:
Може ли по-подробно за врътката с тръбния път?
Първия ми климатик беше оригинал подов и изкара 13 г. Смених го със стенен, но монтиран на мястото на стария - няма друга възможност. Тръбния път е стандартен - 3 м. Визуално вътрешното тяло се пада директно под външното. За сега около 11 г. работи нормално - най-вече на отопление.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15

Тема "Кое е сега най-икономичното отопление след последните изменения ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: