Най - вълнуващия въпрос зимно време.
200, стоящ, с две серпентини- малка горе, голяма за колектора долу, възможност за нагревател между тях.
Черпенето както сметнеш, че ти е най удобно. Повечето предпочитат последователно свързване.
Tsvetan Ivanov - помощник
Значи да разбирам 120 литра + още един от 200 литра така ли?
Tsvetan Ivanov - помощник
Здравейте отново,
Закупих въпросният панел Висман Витосол 200 FM заедно със присъедителен сет.
Сега мисля,че ще имам проблем с монтажа на покрива.
Идеята ми беше сам да си направя рамка от шина или винкел,за да избегна закупуването на монтажна рамка която е на стойност 470лв а ми се вижда в повече.
Как бихте ме посъветвали да направя рамката и монтажа на покрива?
Andri01 - майстор
Направата на стойката за СК, не само рамката зависи от много неща. Вид,наклон и покритие на покрива. Местоположение и ориентиране на СК. Ъгъла на наклон!? Оптималният е 42-45гр. но за максимален добив се мени при различните сезони.
Tsvetan Ivanov - помощник
чет апр 18, 2024 8:37 amAndri01 написа:
Направата на стойката за СК, не само рамката зависи от много неща. Вид,наклон и покритие на покрива. Местоположение и ориентиране на СК. Ъгъла на наклон!? Оптималният е 42-45гр. но за максимален добив се мени при различните сезони.
Какво е СК?
ivanovbg - майстор
чет апр 18, 2024 8:08 amTsvetan Ivanov написа:
Здравейте отново,
Закупих въпросният панел Висман Витосол 200 FM заедно със присъедителен сет.
Сега мисля,че ще имам проблем с монтажа на покрива.
Идеята ми беше сам да си направя рамка от шина или винкел,за да избегна закупуването на монтажна рамка която е на стойност 470лв а ми се вижда в повече.
Как бихте ме посъветвали да направя рамката и монтажа на покрива?
Имай в предвид, че панела се разширява по време на нагряването и рамката или трябва да е направена от подобен материал, или трябва да е с компенсаторни фуги. А и винаги два по малки панела се качват на покрива по лесно от един голям.
Tsvetan Ivanov - помощник
Ето координати точно къде мисля да го монтирам ако бихте могли да се ориентирате
На същият скат на вилният покрив

(42.3072722, 23.1678342)
Andri01 - майстор
Ориентираш го на Юг и наклона-според ъгъла на покрива.
Tsvetan Ivanov - помощник
чет апр 18, 2024 8:55 amAndri01 написа:
Ориентираш го на Юг и наклона-според ъгъла на покрива.
Аз мисля ,се пада югозапад самото изложение ако е по наклона на покрива!
Иначе относно рамката ,как бихте ме посъветвали да я направя и от какъв материал ?

Това са параметрите на колектора
Дължина 2380 мм
Ширина 1056 мм
Височина 90мм

Тема "Моля за съвет относно избор на слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: