Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Tsvetan Ivanov - помощник
Здравейте,
Бих искал да ви помоля за съвет относно избор на слънчев панел за подгряване на водата в бойлера?

Спрял съм се на следните марки и модели
Viessmann Vitosol 200 и Wolf Topson
Бойлера е Елдом 120 литра с 2 серпентини.
Четох за технологията на Viessmann ,че при 75 градуса сменя структурата на кристалите,но незная дали това няма да ми предложи по слаб добив на вода.
Кой от двата панела е мощен,надежден и удачен?
Viessmann-а съм го намерил на 1592лв
Wolf-а на 1800лв

Благодаря Ви предварително
Последна промяна от Tsvetan Ivanov на чет апр 11, 2024 5:14 pm, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
По добре по евтин панел и по голям бойлер. Каква ще бъде системата за стопляне?
Tsvetan Ivanov - помощник
чет апр 11, 2024 4:57 pmivanovbg написа:
По добре по евтин панел и по голям бойлер. Каква ще бъде системата за стопляне?
Мисля да направя затворена система!
ivanovbg - майстор
И двата стават, но по евтиния ще се изплати по бързо. Висмана нещо много трудно се ремонтирал, на другия стъклото не влиза в гаранцията. Аз бих си взел турски. Примерно този https://www.emde-solar.com/eko-select-2 ... taklo-2316
Tsvetan Ivanov - помощник
И защо е по добре Турският?
ivanovbg - майстор
Щото е 500лв за същите параметри, а върши същата работа. Водата с другите нито ще е по топла, нито повече, но за сметка на това ще е по евтина. Но както си решиш. Парите са си твои.
Tsvetan Ivanov - помощник
Добре благодаря, но все пак въпросът ми беше насочен към другите два панела!
Ще съм благодарен на съвети
При този обем, от само 120л, по добре да започне да променя структурата си още на 50 градуса.
Система за БГВ със слънчеви колектори е по нискоефективна при високи температури. Възвращаемостта на инвестицията куца.
С висмани съм. Качвах преди няколко години снимки с температури в бойлер 500л от над 70 градуса.
По скоро бих предпочел да имам голям обем вода на по ниска температура, годна за ползване естествено. 45-50 да речем
За 120л бойлер, ако трябва да се избира от двата, то освен цената, покритието на колектора също е плюс- няма да прегрее бойлера.

От двата висмана, вчера имах 500л на 55 градуса. Днес имаше лека облачност и дозатопли до 51.
Според мен, бойлерът е неподходящ като обем и конструкция за такава система.
ivanovbg - майстор
При мен днес с два турски колектора, 400л бойлер е на 57⁰С.

Утре ще ходя при сина. Той е със 150л, вакумнотръбен колектор с 20тръби и драйнбег система и ще видя температурата там.
Tsvetan Ivanov - помощник
Тоест за този панел на Висман Витосол 200,какъв тип бойлер е подходящ?

Тема "Моля за съвет относно избор на слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: