• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nobreak - специалист
шоп написа:
на Роса са от слънчогледова люспа, нали? :?
И аз така си мисля, но това не прави ли лигавни по водната риза :)
Svezar - специалист
За някоя каминка в къщи може и да стават,но за котел....забрави да се топлиш с екобрикети ! Не че не може,топлят си екстра ама няма да имаш нужда от отопление понеже ще ти стане горещо като сметнеш колко ще ти струва тази екстра,пробвал съм го това ,да не си мислите че говоря от трета ръка :wink:
nobreak - специалист
Svezar написа:
За някоя каминка в къщи може и да стават,но за котел....забрави да се топлиш с екобрикети ! Не че не може,топлят си екстра ама няма да имаш нужда от отопление понеже ще ти стане горещо като сметнеш колко ще ти струва тази екстра,пробвал съм го това ,да не си мислите че говоря от трета ръка :wink:
За каминка с водна риза и апартамент 60 м2 става дума :) Питам единствено заради една причина, а тя е малко по ранното ми притеснение, че могат за забранят по изискване на ЕС от 2016 г. да се горят в по големите населени места дърва и въглища....На етап смяна на котле съм, до сега имах едно котле в банята, но реших да и правя ремонт и да го махна от там, защото е старо и неефективно (няма езици, гори много) и да сложа каминка в едната стая. Та вариантите за мен са или нова камина, или печка на пелети, или газ. Газта ще ми идва на напреки :), камините на пелети са над 2000 лв дори и най евтините...остава ми камина на дърва, но ще я направя с фасоните и в един момент да ми остане само фасона не ме успокоява :) Та за това питам и се чудя.
nobreak - специалист
Няма ли колеги освен donchevdobrin, топлещи се на екобрикет да ме подпалят още малко :)
ibogdanov - специалист
nobreak написа:
Няма ли колеги освен donchevdobrin, топлещи се на екобрикет да ме подпалят още малко :)
:) има.
повечето брикети са пълен шиттт... не са качествени.
Отоплението с тях излиза скъпо и пре скъпо.
Щом си в блок (поне така предполагам), може да се топлиш с каминката, стига да имаш коминче за целта.
Брикетите са относително чисто, лесно и приятно занимание.
Въпреки това е нужно да имаш начин да ги разпалваш. Аз не успявам да запаля моята камина само на брикети.
Не бих се топлил на брикети поради два основни проблема - цена и качество.
Големите реклами как видиш ли имало жар.. можело да се топлиш с часове... при мен не се получават.
Горят бързо, топлят... ( колко да топлят повече от дървата?), пак си хамалуваш - слагане, чистене, влачене на чували.
При мен три брикета, метнати на вече разпалена и топла камина, горят около час. Дефакто си дежурен през час :) Друго си е една-две яки цепеници за ноща.
Да не говорим, че отоплението с брикети още не е на нивото на което се стремят да ни го представят.
Скоро няма и да стане.
Просто защото брикетите се правят от "лица" със съмнителни машини, от съмнителни отпадъци и със мноооого съмнителни добавки като пепел, пръст и подобни.
Това е моето скромно мнение на потребител на еко брикети от послените 4 години.
Аз лично за момента съм забравил за този вид гориво. Харесвам го, като идея. С две ръце бих гласувал да се спре сечта и огрева с дърва и да се мине на пелети или брикети, но по немски или австрииски маниер.
Пробвал съм почти всички производители в БГ... не стават.
Всеки те клати на малката люлка и си мисли че единия тон дето си взел ще го направи мега щастлив и богат.
nobreak - специалист
Направо не знам...бях се навил на камина и си харесах това Прити http://www.prity-bg.com/products/produc ... oductid=76, но колегата ме разубеждава да си купя пелетна камина. Днес като я гледах водната и риза е горе на 2 нива, нещо като 2 езика и отстрани има тухли, та не знам аз както обичам да разгарям котела и да го затварям отвсякъде колко ще е ефективна тази камина.... :?
ibogdanov - специалист
:) ти какво точно ще отопляваш, стая, целия апартамент - като дръпнеш щрангове и т.н. ?
Защото ако е само една стая, то има перфектни чугунени каминки, кеф ти френски, кеф ти шведски.
Има много добри брикети ( въглищни, австрийски) продават се опаковани, няма хамалогия, добре горят.
Според мен е добре да си изясниш какво и как го искаш.
nobreak - специалист
Аз и в момента отоплявам малък апартамент 60 м2 с котле, но е в банята, а ще и правя ремонт, та се триумя :?
koveslav - майстор
nobreak написа:
Направо не знам...бях се навил на камина и си харесах това Прити http://www.prity-bg.com/products/produc ... oductid=76, но колегата ме разубеждава да си купя пелетна камина. Днес като я гледах водната и риза е горе на 2 нива, нещо като 2 езика и отстрани има тухли, та не знам аз както обичам да разгарям котела и да го затварям отвсякъде колко ще е ефективна тази камина.... :?
Колега,аз ползвам Прити с чугунена врата и водна риза-камера за вграждане.В жилището на сестра ми инсталирахме камина Прити,подобна на показаната от теб,мисля че е и със същата мощност. Просто имам база за сравнение-и тези моделчета с ламаринените врати топлят добре,ризите им са ефективни и отговарят на мощността си,но огнищата им са малки,а тенекиените врати и клапата за въздух в чекмеджето за пепел на практика няма как да са добре уплътнени и контрола на огъня е по-труден.Не можеш да сложиш нормално разположени една до друга или пък да кръстосаш две по-големи цепеници. Или трябва да слагаш по-ситни дърва или по-големите се налага да се слагат директно едно върху друго.По този начин скупчени на тясно те горят по-буйно,изгарят за по-кратко време и на практика не може да се постигне продължително и добре контролирано откъм сила горене,каквото се постига в по-голямото и добре уплътнено,с прецизен контрол на въздуха огнище на горивна камера с чугунена врата.
Тези недостатъци водят до сравнителен преразход на гориво,големи амплитуди на температурата на водата и в крайна сметка по-нисък комфорт.
Колкото до ефективност-прекалиш ли с дървата вади даже и наднормена мощност и лошото е както казах,че нито има накъде да разбуташ дървата,нито въздуха и се затваря достатъчно плътно и...не е особено трудно и да заври.Успех!
nobreak - специалист
За отговарянето на мощността съм сигурен, че е така, защото дълго време съм ги продавал и имам отзиви от клиенти, но точно за този модел, който съм харесал (единствени и само заради голямото стъкло) нямам отзиви. По скоро се чудех, понеже няма водна риза отстрани, а само горе, дали ще е ефективна при затворени клапи, в какъвто режим си карам сега котлето, след като вдигне 55-60 градуса. За огнището си прав...Ще за замисля и върху камерите. Всъщност колебанието ми идва от това, колко време ще мога да я използвам и след 1-2 години да не ми остане като паметник или шкаф :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Отопление с Екобрикети, какви?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: