• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
koveslav - майстор
Свикнеш ли и с нея ще те кара дълго.Моята(не на сестра ми) e с 18кW водна риза и също ризата започва над огнището.Но пък благодарение на това нямам нужда от радиатор в хола,където е камината и мисля че това е замисъла на конструкторите.Аз я имам осми сезон,на сестра ми мисля е четвърти.И двете са инсталирани и натоварени според паспортната си мощност,с малко резерв и нямаме оплакване от недостиг на мощност.
nobreak - специалист
Проблема е, че камерите са с по висока мощност и ще ми е много, при условие, че имам 2 радиатора с мощност 6.2 кW и 1 климатично тяло, което ще го махна ако сложа в едната стая камина...
koveslav - майстор
Според данните които даваш,на теб би трябвало да ти е нужна мощност не повече от 8 KW на водната риза.Иначе ще трябва камината ти само да тлее и ще завира прекалено лесно. 12KW са 100% презапасяване.Нека каже и някой спец,но на Прити мощностите са доста реални и рискуваш редовно да имаш проблеми с прегряване.
nobreak - специалист
Знам, че е презапасяване, но толкова е мощна камината, която съм харесал....няма по слаб модел с голямо стъкло :)
Здравейте, изчетох темата и бих искал отново да коментират хора, които в последните години са ползвали еко брикети. Гледам сега има доста фирми уж качествени, вносни. Имам камина с въздуховоди и мисля, че екобрикетите ще са ми по-удобен вариант, т.к. нямам маза.

Благодаря предварително !
шоп - майстор
@Тончо_Башев, то дали мазе, склад или барака - винаги си трябва сушина. Къде ще ги складираш брикетите?

Предполагам не искаш да зависиш от пазара, студа и желанието на търговците и зимата да купуваш да кажем седмичното количество?

В този вариант според мен 100% ще се оскъпи отоплението, а може да останеш и без гориво.
Аз бих купил сега и количество за да мога ( ако мога) да натискам за цена.
шоп написа:
@Тончо_Башев, то дали мазе, склад или барака - винаги си трябва сушина. Къде ще ги складираш брикетите?

Предполагам не искаш да зависиш от пазара, студа и желанието на търговците и зимата да купуваш да кажем седмичното количество?

В този вариант според мен 100% ще се оскъпи отоплението, а може да останеш и без гориво.
Аз бих купил сега и количество за да мога ( ако мога) да натискам за цена.
Здравей, Не, сега ще ги купя, ше ги складирам на няколко места ( имам малко място до входната врата и един киле- ако не е дърва, а са тези брикети пакетираните с найлон ме устройва). Въпроса е, че са по-прибрани, ясно е че хамалогията си я има, но дали ще вършат работа както дървата. За пример предишния собственик, с три деца е топлил жилището с 10 куб. дърва, ( около 700-800лв) та за тази себестойност дали ще мога да си купя еко брикети и да изкарам сезона, па и да топлят :)
шоп - майстор
Отоплението с еко брикети ще ти струва минимум 20-30% повече спрямо дърва.

Тук обаче има тънки моменти. Дървата кога са купувани, метровици ли, колко е платено за рязане и цепене, влажността им колко % е?

Ако купиш 10м3 дурва сега и със собствен труд ги режеш, цепиш, складираш и ИЗРАЗХОДВАШ през отоплителен сезон 2018-2019 ще имаш едно от най-евтините отопления.

Обаче ако купиш 10м3 мокри дърва октомври месец 2017 и платиш по 5 лв за рязане на 1 м3 и 5 лв, цепене 5лв и складиране 5лв на м3, гориш ги сезон 2017-2018г. т.е. мокри ще ти е скъпо и може и да мръзнеш. В този случай май по добре на екобрикети.
Всичко е планиране.
шоп написа:
Отоплението с еко брикети ще ти струва минимум 20-30% повече спрямо дърва.

Тук обаче има тънки моменти. Дървата кога са купувани, метровици ли, колко е платено за рязане и цепене, влажността им колко % е?

Ако купиш 10м3 дурва сега и със собствен труд ги режеш, цепиш, складираш и ИЗРАЗХОДВАШ през отоплителен сезон 2018-2019 ще имаш едно от най-евтините отопления.

Обаче ако купиш 10м3 мокри дърва октомври месец 2017 и платиш по 5 лв за рязане на 1 м3 и 5 лв, цепене 5лв и складиране 5лв на м3, гориш ги сезон 2017-2018г. т.е. мокри ще ти е скъпо и може и да мръзнеш. В този случай май по добре на екобрикети.
Всичко е планиране.
Да, напълно съм съгласен. Няма да стане с дърва, няма къде да сложа. Мисля да взема 2 тона еко брикети лятото и да си ги наредя където може. Ето това намирам за сега, понеже са вносни и ми вдъхват малко повече доверие - http://peleti.at/%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0% ... %82%D0%B8/. Хамалогията ще е само да кача чувалите до горе.
LazarGanev - "Велик майстор"
Моето мнение е да не се доверяваш на думите на предния собственик. Камината на дърва обикновено има много нисък КПД и брикетите ще хвърчат като топъл хляб. Ако можеш да си позволиш да смениш камината с пелетна ще е много по-добре, защото пелетните камини имат по-висок КПД
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Отопление с Екобрикети, какви?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: