Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Velikov - напреднал
топлата вода отива само в единия радиатор, а като го затворя в другия, т.е. не се разпределя равномерно. Направо се побърках вече...Някакви предположения?
dalgia - специалист
От това което прочетох не видях да пишеш на каква височина е разширителния съд.Трябва да е най-малко на 1.5М над най високата точка на инсталацията.Друго което можеш да направиш е да затвориш
развирителния съд с кран ВРЕМЕННО да надуеш инсталацията до 1.5 атмосвери НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 2 и тогава да започнеш обезвъздушаването.Наклона на радиаторите е от значение.Ако обезвъздушителя е по ниския край , лошо.В този случай при отворен обезвъздушител надигни радиатора от този край и го разклати докато не спре да излиза въздух.Разширителния при тези инсталаций служи не само да обере разширението на водата но и да отведе парата при евентуално запаряване. Затова се връзва непосредствено от изхода на камината с по широка тръба примерно 1" иначе помпата набива парата по радиаторите.
след като приключиш с обезвъздушаването можеш да палиш но предполагам че пак ще се получи същото при запаряване.Аз ти препоръчвам да замениш отворения съд с мембранен и да монтираш автоматично допълване и баланс на 1.5 атмосвери.
Velikov - напреднал
Разш. ми съд е най-високата точка - около 2 м над бойлера, дори се намира на по-горния етаж, само че не е вързан за изхода на камината, а след единия радиатор.
А можеш ли да ни пишеш нещо повече за този мембранен съд (това за затворена с-ма ли е?) и за автом. пълнене! Благодаря предварително!!!
илко илиев - специалист
можеш да го обезводушиш по следния начин.натая тръба която излиза от пода преди да влезе в камината се слага един кран изпразнител.за какво служи?когато вземеш крана и той е затворен на него има цицка отваряш я и надуваш от едната страна трябва да духа.от тая страна от която духа се слга на тръбат излизаща от пода.когато пуснеш помпата затвориш крана да мажеш да изкараш въздуха,затваряш цицката когато протече топла вода,и пускаш крана.това е и ако не стане ми тегли една майна няма да ти се разсърдя.По този начин се изкарва въздуха и от серпентините на бойлерите които са вързани към камините.
dalgia - специалист
Днес се скъсах да пиша и спря тока :roll: .Та почвам на ново.
Мембранният разширителен съд е стоманен балон разделен по средата с гумена мембрана.От едната страна е водата а от другата се напомпва с въздух.НАЛЯГАНЕТО НА ВЪЗДУХА ТРЯБВА ДА Е РАВНО НА НАЛЯГАНЕТО ПРИ КОЕТО ЩЕ РАБОТИ ИНСТАЛАЦИЯТА.Вентила за напомпването е скрит под черна капачка и е същия като на автомобилна гума.Налягането се проверява преди да се монтира.Автоматичното допълване е уред който при зададено налягане спира пълненето на инсталацията независимо от по голямото входно налягане.Ако купуваш вземи за налягане (входно) по-голямо от 6атм. т.к. през ноща налягането в тръбопровода се покачва
и може да почне да изпуска.Трябва ти и термобаланс.Отваря на 90*С и изпуска вода а пълначката добавя и така охлаждаш камината.Монтира се непосредствено на изхода на камината ама ти явно няма да можеш така ,че го монтирай на подаващата възможно най-близо до изхода.Трябва ти и баланс по налягане за 2.5атм. преди съм объркал(1,5атм.).Не си купувай комбиниран по температура и налягане.До сега не съм видял някой да отвори и после да не капе.
Пълначката е настроена фабрично на 1,5атм. което е идеално за твоя случай.На нея има и манометър за налягането в инсталацията.
Инвестицията е около250 лева но е по добре от отворена система.
Въздуха се изкарва при неработеща помпа а също така и при работеща.Трябва да комбинираш двата начина.Н естава лесно , но като се обезвъздуши няма да има проблеми.
илко илиев - специалист
какво стана как е помпата като работи на най слабото добре ли е?а за крана ти обясних трябва да си ме разбрал?твоята система отворена ли е
dalgia - специалист
Ето снимки на автоматично допълване.

Прикачен файл

12012008529.jpg
12012008529.jpg (32.29 KиБ) Видяна 7310 пъти

Прикачен файл

12012008530.jpg
12012008530.jpg (39.37 KиБ) Видяна 7310 пъти

Прикачен файл

12012008531.jpg
12012008531.jpg (38.6 KиБ) Видяна 7310 пъти
Velikov - напреднал
Моята система е отворена. Намалих оборотите на помпата, но все още радиаторът ми, за който е вързано подовото е студен в долната си част - все си мисля, че мощността на камината ми не е достатъчна, та да захрани едновременно всички консуматори - 2 радиатора, лира и бойлер + подово. Когато спра бойлера например и намаля потока към лирата, долната част на радиатора започва да се топли, но си мисля, че трябва доста време да работи така, за да може да се стопли и пода (ако няма въздух в подовото разбира се).
Иначе успях да обезвъздуша системата като цяло, като я направих да се пълни през подовото (затова си мисля, че би трябвало да няма въздух там).
Вие как мислите?
tinalex - специалист
Дори да не е достатъчна мощността на камината за всичките консуматори,при пълно обезвъздушаване всички радиатори и подовото трябва да са с една и съща температура.Това при достатъчен дебит на помпата.Аз съм с 5 радиатора на първия етаж и 4 на втория етаж.Малко въздух да има и веднага някой от радиаторите почва да топли на половината височина.С малката двустепенна помпа на Грундфос съм.Тя е най ниската точка на системата,след нея по височина са радиаторите на първия етаж,след това камината,радиаторите на втория етаж и разширителния съд на 1.5 метра отгоре.Общата мощност на радиаторите превишава тази на камината с 2 киловата.Но пък рядко се налага да се пускат и 4-те радиатора горе.Системата е отворена с антифриз.Радиаторите са панелни нови.
gogoroska - напреднал
Здравеи Velikov
Следя от доста време темата.В момента си изграждам отоплителната система на два кръга-ниско и високотемпературни. Нискотемпературния е за подовото, а другия за радиаторите. Линиите за подовото са с еднаква дължина. Ти си свързал подовото на изхода на радиатора при което си повишил съпротивлението на водата, а водата търси най-малкото съпротивление. При такива разлики в дължината се монтира баланс вентил на тръбата с по малка дължина, за да изравнява налягането. :wink:
Не съм специалист и нека някой от тях да каже за този вариант.
Ако има нещо неясно питай :) .

Тема "ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ - Моля, помагайте!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: