Най - вълнуващия въпрос зимно време.
terileks - помощник
искам да си направя в апартамента камина с водна риза. Не съм много наясно с технологията и затова ми се иска да чуя вашите компетентни мнения. Докарах майстор в къщи и след като огледа и взе размерите ми съобщи цена - 3000 лева. На мен ми се вижда доста скъпичко, не мислите ли, все пак за 90 квадратни метра апартамент. Като гледам цените камините и радиаторите си мисля ,че може да се направи и по-евтино.
Интересува ме какво точно ми трябва да си купя и какъв е принципа при монтаж на камина с водна риза и евентуално ориентировъчна цена
Ще ви кача схема на апартамента с разположението на стаите.
Отбелязал съм с К1 и К2 двата комина, с О отдушника ( който вероятно немога да използвам за комин) и с 1 и 2 вероятните места на камината.
Искам да отоплявам хола и спалнята , които са преходни, трапезарията и детската стая. Прецених, че няма нужда от лира в банята, както и да отоплявам WC и пералното помещение.
Благодаря предварително.

Прикачен файл

plan.jpg
plan.jpg (54.08 KиБ) Видяна 59509 пъти
единак - специалист
Ако си го правиш сам при всички случаи ще ти излезе по-евтино. Ако се поразровиш из темите назад ще откриеш начини да си сметнеш по колко киловата ще ти трябват за стая, а от там и колко глидери. Тръбите не са толкова скъпи, а и можеш в твоя случай спокойно да не правиш всеки консуматор на отделен кръг. Ако си сложиш камината на 2 ще ти е по-лесно, по-чисто и по-удобно, освен това излъчващата мощност на камините е достатъчна да ти затопли хола, без да му слагаш допълнително радиатори.
Все пак всичко това е много относително и само с тази информация, която си дал е много трудно да се даде съвет - вземат се предвид кубатура, изолация, дограма, нива, тръбни пътища... Освен това аз далеч не съм специалист - правил съм само моето парно, като сам си го смятах и изработвах - работи перфектно вече 3-та година.
Единственото, което ти е нужно в момента е да се заровиш в темите на форума и да добиеш представа какво точно искаш....
Ако ти се пита - питай - гледам, че тук има страшно много колеги, които разбират...а! и колежки - особено една, която се занимава с точно такива неща...
tinalex - специалист
Можеш да сметнеш и сам горе-долу колко са материалите.Доколкото разбирам,ще ти трябват 4 радиатора.Панелните са по около 130лв за 2500вата.Алуминиевите по 2.Камина от 280 до 900лв.Тръби и арматура за това разположение около 300лв.Помпа 130лв.Разширителен съд 30-100лв.Сложи още 100лв за екстри .Грубо 1500лв.Ако можеш да се справиш сам,пестиш 1500лв.Горе-долу колкото материалите,толкова и труда.Между другото и на мен ми казаха 3000лв за парното,попитах просто за информация.
mici - специалист
tinalex написа:
..... .Грубо 1500лв.Ако можеш да се справиш сам,пестиш 1500лв.....
В момента правя сам камина с водна риза и инсталация на вилата, /60 кв.м./ плановете ми бяха също за около 1500-1600 лв, а до сега съм похарчил над 2400, и още не съм я пуснал. /Наистина самата камина струва 1100, но това е заради лукса, който пожела жена ми. Има камини-печки, които са доста по-евтини./ Не бива да се плашиш, всяко решение е конкретно. Но щом си решил, попрочети темите из форума, аз също почнах от там.
bibiqn - специалист
Аз също съм на тема печка с водна риза.Искам да отоплявам 2 стаи с общобем оклу 72 куб.м.Мисля да сложа първо 2 см стиропор от вътре на външните стени.Дограмата съм я сменил вече с пвц.Имам камина(печка)прити К1 най малкият клас.Мисля да и сложа водна риза околу 8 kw.Помпа имам груднфос.Само тръби и 2 панелни радиатора ми трябват и съм на 6.Някой може ли някой да ми каже от какво имам нужда още?

Прикачен файл

Klimat-K1.jpg
Klimat-K1.jpg (23.27 KиБ) Видяна 59478 пъти
terileks - помощник
колеги,
поразрових се доста из форума, но все има доста неяснотии за мен. На мен не ми е ясно точно какви елементи ми трябват, говорите за разширителни съдове, за помпи....вижте, аз нищо не разбирам и затова ви питам , а пък ако имах свободни 3-4000 лева , щях да отида за 3-4 дни на почивка и да викна майстор да ми монтира всичко и нямаше да съм в този прекрасен форум :)
предполагам ,че ви досаждам с некомпетентните си въпроси , но се надявам на някой с по-здрави нерви да ми разясни някои неща.
мога да дам необходимата информация за жилището ми - панелка, с ПВЦ дограма , като цяло апартамента не е много студен, но обмислям да направя и външна изолация. Искам да направя камина с идеята да отоплявам равномерно всичките стаи единственно заради детето , което след време ще тича от стая в стая.
Не очаквам от вас да ми кажете колко ще струва точно всичко, а да добия представа какво ще трябва да си купя и как да го монтирам.
На снимката долу съм изчислил кубатурата на стаите и със синьо съм посочил местата на радиаторите под прозорците.
искам да знам за определена кубатура колко ребра трябва да има радиатора и какъв радиатор е за предпочитане.
както и ако имам във всяка стая радиатор ще мога ли да отоплявам коридора при отворени врати или и там е необходимо да има радиатор?
после ...къде е най-удачно да е камината, прочетох че би трябвало да бъде най-близо до комина. Аз съм посочил със жълто 1 и 2 къде имам място да сложа камина и си мисля че на 2 е най-добре....но така си мисля аз. С каква мощтност да е камината за да смогва да отоплява радиаторите?
Просто ми трябва една примерна схема на камина с водна риза , кое след кое се вързва, какво се съобразява и т.н.....както и дали е удачно камината ми да е само на дърва и въглища...или на газ...или на ток ?
колкото и трудно да ми изглежда , няма да се откажа да си я направя сам :)

Прикачен файл

plan NEW.jpg
plan NEW.jpg (62.15 KиБ) Видяна 59428 пъти
единак - специалист
Пич,


По-надолу съм ти дал някои цифри, базирани на твоите думи, че ти е топъл апартамента ( нормално ватовете за кубик варират от 50 до 120 или 170, не помня точно - тоест умножаваш кубатурата си по определеното на база дограма, панел, изолация и т.н. число - в случая 70кв/м3. Като получиш необходимите Кв за даденото помещение ги разделяш на Кв-те на 1 гл - те варират и са различни за различните производители/размери и ВИНАГИ зависят от температурата на топлоносителя - обикновено в магазините ти дават мах стойност - около 195 в/глидер. Аз ти ги сметнах с 170, което пак си е оптимистично)

спалня- 15 глидера - реброто на радиатора - цената варира, но се движи около 17-18лв/гл
хол - 20 гл - много силно те съветвам да се откажеш от радиатора в хола
трапезария -16гл
детска - 16гл

Това е минимум, обикновено се слага 10% запас (аз не съм го сложил).

Бих те посъветвал да си сложиш серпентина на бойлера, или дори по-добре да си купиш бойлер със серпентина - така затопляш водата и ти пада сметката за тока. ( вметка - при мен се получава зимата да плащам по-малко ток от лятото ). Кв на серпентината се изчисляват на около 3Кв.


След това си избираш камината с водната риза. Има различни, с различно разположение и форма на ризите. Това, с което започваш е колко Кв е мощността и - на водната риза и излъчващата. При теб съм доста сигурен, че само от излъчващата мощност на камината ти, това че ти е в хола, ще ти е достатъчно за да не слагаш допълнителен радиатор. При твоя случай, ако си сложиш серпентина на бойлера се получава да е около 15-ина Кв, с радиатор в хола и 11-12-без. Излъчващата мощност е относително понятие, основано на факта, че частта от печката с водната риза действа фактически като радиатор - запомни - това, което топли най-много са кюнците - ако си скъсиш съвсем пътя до комина ще губиш ценна топлина - моите са дълги общо около 150см и са абсолютно достатъчни за затоплянето на хола ми.

Пропускам - затворена или отворена система - в твоя случай - отворена. Това означава, че системата ти е отворена към атмосферата - няма налягане вътре и е 99% сигурно, че не може при завиране на водата да ти гръмне.

Тръбите. Въпросът е как да си направиш тръбната разводка - всеки консуматор на отделен кръг - това означава, че до всеки радиатор ще имаш по две тръби, които тръгват директно от печката - едната за студена, другата за топла вода. Или други варианти, може последователно, паралелно, комбинации... В твоя случай на пръв поглед ми се струва, че два кръга ще ти свършат работа. Има най различни тръби на пазара, с различни сечения - в тоя случай ще ти трябват 16 и 20мм

Най-подходящо ми се струва да си сложиш камината на т.2 и от там да пуснеш наляво една топла тр.20 към спалня и трапезария, като вържеш паралелно радиаторите да взимат топла вода от нея и наобратно една студена от изхода на последния радиатор, която да обира студената вода и да се свързва към студения вход на печката.
Същото нещо и през детската към банята. В банята си слагаш разширителния съд - не ми се обяснява подробно какво представлява и как се изчислява обема му, в темите го има и във всеки магазин ще ти обяснят. Без него не можеш.

Следващото нещо, без което не можеш е помпата - тя ти върти водата из системата и се смята на обема, който движи - може да се постави както на топлата, така и на студената вода, но за да я жалиш нормално я слагаш на студената. Това също могат да ти го обяснят в магазина. За теб вероятно една двустепенна, за около 120лв ще ти свърши работа.

Желателно и много удобно, но не задължително е да си имаш терморегулатор на помпата - така я спира и пуска при определена температура.

ЮПС - задължителен - акумулаторно устройство, което ти подава захранване на помпата, в случай, че ти спре тока - сещаш се какво става, ако нямаш циркулация на водата, а пък тя продължава да се загрява - в твоя случай нищо особено - ще ти хвърли водата през разширителния съд и ще ти се наложи едно голямо обезвъздушаване после.

Спирателни кранове около помпата, филтър, всякакви водопроводни дреболийки, включително за тръбите - не са съвсем евтини. Тях никой освен теб не може да ти каже колко ще ти трябват - ти ще си прекарваш системата, ти ще си я обслужваш, ти си ги броиш.

Дано не пропускам нещо, но това ти най-небходимото за да тръгне системата. Други неща има много, но те те облегчават и ти правят нещата по-лесни.

Всичко това е съвсем схематично. Като си по-наясно и имаш конкретни въпроси ( неминуемо ще възникнат ) питай и тогава ще се задълбочим в конкретните неща.

Ох, уморих се да пиша, сигурно и 300 правописни грешки съм направил.


ПРЕДУПРЕЖДАВАМ - не съм специалист! Това са основни неща, за добиеш представа, какво точно искаш.


Дано по-опитните във форума не ме охулят много. Моля за снихождение - нов съм )))
GeorgiRadevDu - специалист
Препоръчвам ти да предвидиш и бойлер, като не ти трябва спри му крановете, но трябва да стигнеш до мокро помещение. От там пълниш и
изпразваш системата. А за преливника да не говорим.
Мисля че малко ще помогна и с снимка , но е на котел да не ти пука,
важното е помпа, филтър и колектори.

Прикачен файл

вариянт от мен.JPG
вариянт от мен.JPG (76.8 KиБ) Видяна 59374 пъти
единак - специалист
Горе-долу и аз това имах предвид. Само бих махнал директния кръг към банята и бих го заменил с отвеждане преди радиатора в детската. Предимства - по-малко м тръби ( не толкова съществено ) и възможност за избягване въобще на колектори. Особено ако играеш с диаметрите на тръбите - нещо доста подценявано от домашните майстори - "абе, нали има помпа, тя си върти навсякъде". Върти тя, ама.... всичко си има значение - дължината, диаметъра, кривините, нивата, крайния консуматор...
montoya - майстор
Колегата единак ти е дал доста добро инфо. Бих могъл да помогна със снимки на отделно монтирани компоненти по парното вкъщи. Не е задължително да го направиш точно по същия начин, но се надявам да ти помогна да разбереш принципа. На дадения линк има снимки на котлето /при теб камината/ с помпата, бойлера със серпентината и връзките при алуминиев и панелен радиатор, които не се различават по нищо освен по вида на радиаторите и тяхното монтиране на стената. Където съм могъл при ремонти на стаите тръбите са вкарани в стените. Където не съм правил още ремонт тръбите са външни.
Нямам снимка на разширителния съд, но е забутан на тавана и не мога да стигна до него да го снимам.
http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=1 ... mId=110707

Тема "Въпрос за камина с водна риза ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: