Най - вълнуващия въпрос зимно време.
илко илиев - специалист
не е пълна лудост.не се обиждай ама преди 20-тина години като нямаше помпи как се правеха инсталации в къщи на по два етажа без помпитой ако ще слага газ тогава може с помпа но ако ще е на дърва и ако котлето е в мазата ако съм на него не ми трябва помпа
ror - специалист
илко илиев написа:
не е пълна лудост.не се обиждай ама преди 20-тина години като нямаше помпи как се правеха инсталации в къщи на по два етажа без помпитой ако ще слага газ тогава може с помпа но ако ще е на дърва и ако котлето е в мазата ако съм на него не ми трябва помпа
Айде и за да не се обиждаш и ти, си промених последното изречение! :wink:
dalgia - специалист
Плоскостите се слагат вместо фибрана.Аз ги взимам от ТЕРМОДИЗАЙН може и в Пловдив да имат офис провери.НЕ СЛАГАЙ ПОДОВОТО В ГОФРЕН
като се замислиш колко ще грее при индиректен контакт със замазката.
Къ радиаторите си сложи пак 16мм тръба не се набутвай с 20мм няма смисъл най-вероятно да затапиш подовото поради намаленото съпротивление към радиаторите.Температурата на подовото не трябва да е по голяма от 35градуса имаче ще ти е трудно да пресечеш коридора :lol: .Аз така съм го правил.Колекторите съм си ги изработил сам от тръба 76мм и съм ги закачил на тавана в мазето.Тръбите за радиаторите са по пода и минват по стената до мазето като съм ги вкопал в канал , 24 тръби.Всички в гофрен.Нямам подово.Към всеки радиатор има кран монтиран на колекторите подаващ и връщащ.По този начин отива повече тръба но можеш да източиш всеки един радиатор самостоятелно.

Прикачен файл

Схема парно.JPG
Схема парно.JPG (22.83 KиБ) Видяна 12847 пъти
илко илиев - специалист
тия радиатори аз ако бях щях да ги вържа на кръст и на тая схема не виждам разширителя къде е .по този начин трябва да се върже долу на студената вода преди да влезе в котела и да се изкара с тръба най но горе тоест над втория етаж . и по този начин няма да има нужда от помпа
dalgia - специалист
илко илиев написа:
тия радиатори аз ако бях щях да ги вържа на кръст и на тая схема не виждам разширителя къде е .по този начин трябва да се върже долу на студената вода преди да влезе в котела и да се изкара с тръба най но горе тоест над втория етаж . и по този начин няма да има нужда от помпа
Колега това е абсолютно схематично .Нормално е по-големите радиатори да се вържат на кръст.Ако е затворена системата (което е по-добре)разширителният съд няма значение къде се връзва.По принцип на връщането за да не старее мембраната от нагряване.А това както съм го нарисувал НЕ Е ВЪЗМОЖНО ДА РАБОТИ БЕЗ ПОМПА.По никакъв начин.
Takezo Sensey - модератор
е то може ама на естествена конвекция ама с тръби на 3 цола :lol: :lol:
илко илиев - специалист
може и без помпа само че трябва да е отворена система и разширителя се слага най горе и се вързва само с една тръба за студената вода точно където влиза в котела.
Takezo Sensey - модератор
я дай пак , илко не се излагай защо хората слагат UPS , аз съм с отворена систем и какво като скапе и акумулатора знаеш ли какво става.......КАКТО КАЗАХ СТАВА С ТРЪБИ НА 3 ЦОЛА :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
montoya - майстор
По принцип става и с два цола тръби, а дефакто, "шашава вода нема" топлата отива нагоре, студената надолу.
Моята система вкъщи е на два етажа, като разширителя е на тавана. Главните щрангове са от тръба 25мм полипропилен, отклоненията за радиаторите с 20мм. Един ден преди около 2 години правиха профилактика на трафопоста и нямаше ток около 14 часа.
Реших да зпаля боклуците в котела, да се стопля докато изпуша еда цигара и да си лягам, щото ми беше некомфортно. Речено - сторено.
Под боклуците се оказа че имало дърва, които се запалиха и водата в котела взе да се затопля бързо. Вдигна около 90 градуса и след много шум и разхождане на радиаторите по стените успя да завърти водата в системата.Докато дойде тока си поддържаше 60 градуса без притеснение.
Takezo Sensey - модератор
дааа съгласен , но преди да купя UPS на 2 пъти ми избива на холендера на студената вода на камината , и то вътре в хола не ме питай какво става , от парата уплътнението изчезва , има и оредпазан клапан на 1 атмосфера :? , ама май не стига до него щото тои не на топлата :lol:

Тема "парно отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: