Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Lestat - напреднал
Колеги отоплявам си апартамента с камина Прити. Захранва 2 алуминиеви радиатора ( общо 30 глидера двата ), една лира в банята и един 80 литров бойлер!!! С баща ми си я правихме системата сами ( това ни беше първото начинание в тая област ), но се получи много успешна система с малки изключения ..... Какви са ми проблемите и питанията : Първо- цялата система е правена с меки връзки ( тия белите )и ме е страх да не се стопят !!! На тях пише че издържат до 96 градуса, но камината ми развива много голями градуси ( имам вързан термометър към системата - руски стар, и е отчитал до 100 градуса на водата !!! Правя едно хубаво зараждена на камината и след 20 минути радиаторите вече ми лепят кожата и почва да мирише на гума, отивам при бойлера стрелката отишла у червената зона, пускам чешмата толко жешка вода, че излиза пара и ме е страх веднага да сложа пак дърва и чакам да стине и да се поохлади , та да я заредя пак !!! Има ли опасност да се стопят тия маркучите ??? Иначе с малко дърва ми прави баня по сички стаи ,ама се ме страх като се разбоботи и пипна тръбите и те са се ужарили !! Друго проблем : Системата ми свисти ( предполагам има въздух и не мога да го изкарам ), разширитела е малко по високо от бойлера и може би това е причината не знам ( ама има около половин метър разлика ), секи път илиза въздух от лирата като пускам, но иначе греее жестоко и вече съм свикнал леко да ми клокочи !! Някои казват да махна автоматичните обезвъздушители, че те се били слагали само на затворени ситема, така ли е ??? Друг пропуск ми е , че не съм сложил обезвъздушител в най- високата точка на системата !! Абе с две думи нямам кой знае какви проблеми , само тва ми е мъката да не стопим тръбите
bibiqn - специалист
Кой модел на прити точно ползваш?
LazarGanev - "Велик майстор"
Може би ще е добре да сложиш още един радиатор
bibiqn - специалист
Или пусни помпата на по-висока скорост.
Lestat - напреднал
Камината ми е 10 киловата на водната риза !!! Тя иначе е една доста мъничка и аз като я напълня до капата с дърва, затварам клапата към комина и става супер, разнася се ебати топлината !!! Помпата не мога да я пускам на друга степен, защото преди се беше преебала и баща ми с мосче я направи само на една степен да работи !!!
Takezo Sensey - модератор
bibiqn написа:
Или пусни помпата на по-висока скорост.
ако увеличи скороста на помпата , ще е по лошо ще грее повече
ekon1 - напреднал
защо мислиш тъка?Не е ли на по-малка степен водата да минава по-бавно през ризата и следователно да се топли повече. :?
bibiqn - специалист
И аз имах това в предвид
Takezo Sensey - модератор
ekon1 написа:
защо мислиш тъка?Не е ли на по-малка степен водата да минава по-бавно през ризата и следователно да се топли повече. :?
Принципно звучи логично това което казваш но не е , щом като минава по бавно в ризата ще стои и по дълго време , радиаторите а там по бързо ще изтива.Някои колеги препоръчват монтиране на термореле за управлеине на помпата , което я изключва докато водата в ризата не набере нужната тепература на която е настроено релето.Хубаво но ако помпата изключи на 40 градуса , значи и водата в радиаторите е малко под 40 винаги в тях тя е по студена,логично.Обема на системата е примерно 30-40 литра а на водната риза 10-12.Значи тези 12 литра когато станат на 40 градуса помпата ще включи , и ще смеси топлата вода с тази в радиаторите.Хубаво но през това време водата в радиаторите ще е поизтинала.Това вече зависи от времето за което водата в ризата ще набере необходимата температура.Ако това е условно 15-20 мин. Предполагам радиаторите ще са с толкова по ниска температура че когато помпата изпрати 10-12 литра вода на 40 градуса в системата .И водата се смеси температурата на радиаторите няма да стане 40 градуса щото , количеството топла вода е по малко.Логично е температурата отнова да падне и помпата отново да изкл.И ще има ли ефект , малко се съмнявам. Мощноста на системата зависи пряко от дебита на помпата , или колко литри за минута време.Колкото повече толкова по добре .Има и точна формула за изчисление , в зависимост от общия сбор на консуматорите,дължината на трасето и диаметъра на тръбите на първичния кръг.Благодарение на нея получаваш колко литра на минута са ти нужни.Всяка помпа има (обикновенно) 3 скорости , за какво са сложени не може ли да е само една .Именно за това да подаваш повече или по малко вода в системата.С тези скорости се регулира и напора които трябва да е 0.6метра на всеки 10 метра от системата.

Тема "Има ли опасност?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: