Най - вълнуващия въпрос зимно време.
CASA - специалист
Тани написа:
Тези дни обикалям да си търся апартамент и понеже гледах един на последния етаж и се замислих (замечтах :-D ) дали няма да стане - бойлер+слънчеви колектори +термопомпа (чилър) . Идеята ми е съвсем зелена, на 3-4 часа и не съм сигурен за практическата и реализация , но за хотел не би било зле да се замислиш за бойлер+чилър или бойлер+слънчеви колектори/котел . Икономически ще ти е по-изгодно. Ще си избиеш инвестицията за няколко години! А и може да използваш чилъра и за отопление! Както писах е икономически по-изгодно за хотели и по-големи сгради. Все пак за затоплянето на един и същ обем вода , с чилъра ще изразходваш с пъти по-малко енергия!!! А доколкото знам това е един от големите разходи в хотелиерството?!
Съгласен съм,но понеже съм нов в този бранш,а и хотел е силно казано че имам с времето смятам да доинвестирам.За сега единствено подготвям почвата за бъдещи нововъведения,за да нямам големи ремонти и преустройства след това.За сега мисля към бойлера да има и серпентина.Подготвил съм и място за колекторите и прочие.Но първо ще видя дали ще тръгне,пък тогава ще досъздам.Успех с апартамента!
romanpm - майстор
Бойлерът има два нагревателя по 800 вата и има проблем с набавянето на нов , /дефектирал е след като е работил година/ ... :-D
burningice - специалист
живея в блок на 4ти етаж и имам налудничава идея да сложа слънчев колектор на южната тераса която е с р-ри 1,30ш х 0,90д, (съвсем малка); не знам дали ще има ефект, но ще пробвам
apeiron - специалист
ефект ще има... кадето и да го сложиш... стига да не е на север :)

Тема "Испански бойлер Едеса?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: