Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Lestat - напреднал
Колеги тва е една идея, която от доста време ми се върти в главата, но не знам дали е възможно да се реализира в моя случай... Но дочух, че е правено от хора. Примерно слагам котел в мазето на къщата на твърдо гориво, и вътре в горивната камера хубаво гори и грее водата, но се досещата какви градуси са газовете,които излизат от котела и отиват в комина ( чувал съм нещо от сорта на 1200 градуса ).. Та така , пускал ли е някой от вас метална тръба през комина в която тече вода и грее системата паралелно с котела или камината ?? Как ви се струва като идея ?? Според мен тва ще е голям + за температурата в системата, но пускането през вече иззидан комин е почти невъзможно. Но при правенето на нов комин ( примерно външен ) и ако се пуснат тръби ( ако е широк комина може 2,3 тръби да са ) според мен ефекта ще е голям!!! Тия градуси ще жежат тръбата до червено и представете си водата какви температури ще стига само от газовете.... Струва ли си да се прави ?
CARRION - специалист
Bobivan написа:
Не!!!
Направо откъсна главата на човека само с 2-е букви . Обоснови се поне за да те разбере защо не може.
fbr - майстор
Ако котела ти отделя димните газове с температура 1200 градуса,това означава че работи с мноооого ниска ефективност,т.е. разделяй се набързо с него.Макар че ,аз мисля че не си разбрал точно.1200 могат да бъдат градусите в самата горивна камера,и вече в зависимост от различните модели котли се ползват различни методи за отнемане на топлината от димните газове.Но и това отнемане не може да бъде до безкрай.По-ниски температури от 135-180 градуса , води до кондензиране на влагата в димните газове,което от своя страна причинява други неприятности.
LazarGanev - "Велик майстор"
Температурата на изгорелите газове не е 1200°С, а примерно 10 пъти по-ниска - това ако може да послужи за ориентир...

П.С. fbr ме е изпреварил!
montoya - майстор
На мястото на кюнеца слагаш един печко-бойлер/без огнището разбира се/ и става, но когато си с печка. С котле, както казаха колегите, ако ти върши тая работа, котела е с ниско КПД и е по - добре да се разделиш с него.

Тема "Тръба в комина за котела ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: