• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не видях от схемата къде е печката и дали има излъчване в помещението. И какво значи 10 И 13 кВТ - на водната риза или общо? Имай в предвид, че мощността на бойлера е 6 кВт, но в началния момент и колкото се стопля водата, мощността на серпентината пада, защото зависи от делта Т. След 15 минути бойлера се загрява и спира да черпи топлина. Тогава не 13, но и 10кВт са ти прекалено много, особено ако и печката грее!
popovvv - специалист
До Nasko1,
Аз определям мощностите на радиаторите по следната формула:
P= p.V.(Tвът- Твън),Вт, където;
-Р мощност на отоплителния уред/радиатора/ във ватове.
-V oбем на помещението в куб. метри
-р специфична мощност във Вт/куб. м. град.
-Твът температурата до която ще се загрее въздуха в помешението в град.
-Твън средната годишна минимална температура в град.У нас -18 град/минус 18/.Естествено има райони където минималната температура е по-висока,ако сте от такъв район може да корегирате изчисленията.
Специфичната мощност р се взема от таблицата


----------------------------------------------------------------------------------------------


топлинна Обем на помещението в куб. метри
изолация ------------------------------------------------------------------
на помеще 10 ; 20 ; 30 ; 40 ; 50 ; 70 ; 100 ; 200 ; 500; 1000
нието


--------- ---------------------------------------------------------------
....... добра 3,0; 2,2; 1,8; 1,6; 1,5; 1,4; 1,3; 1,1; 0,9; 0,8

..... средна 4,5; 3,3; 2,8; 2,5; 2,3; 2,1; 1,9; 1,6; 1,4; 1,2
........ лоша 6,5; 4,2; 3,6; 3,3; 3,1; 2,8; 2,6; 2,3; 1,8; 1,6
----------------------------------------------------------------------------------
И така за посоченото от вас помещение изчисленията при лоша изолация ,обем V=50 куб.м; р=3,1; Твът=20гр; Твън= -18 гр
Р= 3,1.50.(20+18)=5890Вт, закръгляваме на 6кВт.
Направил съм изчислението за най-лошия случай, който при вас е и най вероятния,при средна изолация Р=5кВт,а при добра Р=3кВт.По
този начин изчислявате необходимата мощност за другото помещение.Обръщам Ви внимание, че минималната външна температура се взима със знака си при което минус и минус дава плюс.
След това сумирате получените мощности по помещения, прибавяте мощността на бойлера/аз съм виждал само серпентини 3кВт/ и подовото и получавате инсталираната мощност.Мощността на камината трябва да е равна или малко по-голяма/1-2кВт/.Ако камината се монтира в голямото помещение от изчислената за него мощност трябва да извадите мошността от излъчване на камината.Камините са два вида с плътна водна риза/Прити/ и тръбна/екватор/Тези с тръбна риза топлоотдават повече.За подовото не се наемам да Ви казвам каква мощност ще има, както споменава Ганев в предишния пост тя ще е променлива, при студен под ще е голяма след това ще падне.По мое виждане подовото не може да се сравнява с радиатор.При него се гони акумулиране на тплина в пода, а не бързо загряване на въздуха в помещението.Ефекта от него ще се изразява, когато камината започне да гасне.Смятам че това отопление трябва да се автоматизира за да се пропусне през него вода едва когато температурата и в цялата система достигне работната си стойност.Относно изолацията на пода и замазката смятам че посочените от вас стойности са малки.Замазката ще се напука, а 1см. фибран няма да даде нужния резултат.
nasko1 - специалист
По изчисления на Popovv 6кв. мощност само на радиатора в голямата стая ми се струва доста много.... Пак се повтарям че температурата на гаража при зимни условия не пада под 4-5 градуса... Живея в Царево (по морето) Решил съм вече за голямата стая - 15 ребра по 187кв -Н60 което прави 2.8кв. За малката стаичка - 5 ребра по 187кв Н60 което прави 0,9кв, и бойлер 3кв. За подовото ще сметма 1кв тъй като през тръбите ще минава изходящата вода, и няма да има големи загуби през него. Общо всичко прави 2,8 + 0,9 + 3 + 1 =7,7кв .... Най малките печни с водни ризи на Прити са 8кв на водната риза... Мисля че ще ми е дастатъчна и няма да имам проблеми. Но Си остава и варианта с 10киловатовата водна риза... за по сигурно е такава но има риск от прегряване. Но като се замисля ще е най добре 10кв да е водната риза тъй като на тези печки КПД е 70-80% Печката ще се намира в мазе под стаята, не точно под нея... хважа 20-30% от плочата на стаята. Мисля че това ще е цялата работа... Естествено очаквам и мнения за това дали съм на прав път или не!

Благодаря на всички съфорумци за съветите!
katn - специалист
една забележка: на схема 1 разширителният съд е вързан за топлата вода- трябва да е вързан на студената вода.
popovvv - специалист
До Наско 1,
Защо смятам че при вас топлинната изолация трябва да се приеме като лоша;
-ще имате две външни стени и две към неотопляеми помещения
-липсват входни коридори които да спират студения въздух отвън.При всяко оваряне на входната врата ще се губи голяма част от стопления въздух.
-първоначалното предназначение на помещенията не предполагат добро изложение.Дали въобще тези помещения се огряват от слънце?
-Таваните на такива помешения обикновенно са една бетонова плоча без въздушна междина между покрива и тавана.
Определено смятам че топлинните загуби ще са голями.
Предполагах че изчислените 6кВт ще ви се видят много,но една печка тип чудо е с мощност 6кВт а се приема за нормално отопление на една стая.Жевея в апартамент на 1 етаж в район където температурите рядко падат до -15-16 гр.Камината ми Прити 13/4 въобще не може да сгрее стаята в която е монтирана с 4те кВт от излъчване.Тази година ще монтирам 3кВт радиатор и в тази стая.Тези камини са изроботени от тънка ламарина и водата в ризите доста щуми даже и при ниски градуси.Препоръчвам Ви да разгледате в нета technopipe. bg-подово водно отопление, много от въпросите за този вид отопление са разгледани там.Набързо нахвърлях на калкулатора вашето подово излезе 1400 Вт, но може да съм сбъркал.
nasko1 - специалист
До Popovvv:
Бифшия вече гараж който го правим стая не е отделна постройка, а е първия етаж на сградата (партер), отгоре помещенията се отопляват... Голямата стая има един излаз на север, а малката на юг. Минималната темп. в нашия район много рядко минава -5. Ако предположим че подовото отдава 1кв топлина заедно с радиатора стават 4кв. мисля напълно достатъчно.

А що се отнася до забележката на katn, Системата е отворена и разширителния съд би трябвало да е както на схемата, на горещата вода.
popovvv - специалист
До Nasko1,
Защо вместо камина Прити не вземете котле на Прити, цената не е в пъти по висока но като кпд и продължителност на горене с едно зареждане е далеч пред камината.След като ще използвате мазе под стаята ще можете да горите и въглища.Ако горите само дърва ще се превърните в огняр.
nasko1 - специалист
Като за начало ще вземем печка с водна риза, а след време като правим ремонт на апартамента и парно (4ет.) ще сменим печката с котел Viadrus, И сега искам направо да направим цялата инсталация с котел, но както е по принцип, всичко зависи от парите!

Имам друг въпрос, Възможно ли е за изолация на пода да сложа депрон 6мм и върху него направо тръбите на подовото. Някъде четах че депрона не е топлоизолация! На сайта им пише доста положителни работи, пише че 6мм се равнява на 10см зим и 36см бетон! На мен ми трябва за бетон. А за подовото без проблеми пише че издаржа 70гр. Омеква при 120гр. а се топи при 160гр. Гори при 355гр.

Ще има ли ефект, все пак е скъпо и за това се допитвам. Ще ми струва около 120-130лв за целия под.
popovvv - специалист
до Nasko1,
Не съм запознат с депрона но мненията за него са много противоречиви особенно в топлоизолационно отношение.Лично аз се съмнявам че ще даде нужните резултати.Прегледахте ли Techopipe подово водно отопление? Там за изолацията се посочват следните стойности:
-над отопляеми помещения 50мм
--над неотопляеми 80мм
-над под от грунд 100мм
Тези стойности гарантират 10% загуби.Типа на изолацията е пенопласт М30.В едно съм убеден, че трябва да обърнете сериозно внимание на изолирането.
nasko1 - специалист
Ясно ми е че колкото ппо дебела е изолацията толкова по добре... По принцип височината на тавана Е трябвало да бъде 2.20м , толкова е само по края близо до трегерите, може би 70-80% от плочата е 206-207см. ако беше както е трябвало без проблеми щях да си направя доволна изолация на пода, А иначе става въпрос за строителство 85год. а в бетона има камъни 5 на 5см. а арматурата в плочата просто е била положена на платната... Чак големи загуби не мисля че ще има, все пак отдолу е пе4ката. Май накрая ще купя една ролка дом. фолио и ще го сложа под тръбите! чиста работа :lol:
  • 1
  • 2

Тема "Колко киловата печка ми е необходима?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: