• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kpacи - специалист
denuchi написа:
започвам от зад напред. немисля че тези 1,5 кубика на час ще са ти достатъчно за тези 16 киловата. а за помпата водата е вадя от 42 метра и около 4-5 кубика на час. днес вече след толкова канене и мотане беше пусната в работа. а аз водата ако е вадих от 10 м. с тази помпа ще изкарам и 20кубика и нагоре може би. и естествено нямаше да е тя а щеше да се търси нещо друго.
Действително нямам опит с термопомпите но според http://heatpump-geotok.hit.bg/price%20l ... ермопомпи. 1.5 м.куб/час са достатъчни за 17кв термопомпа. Ходих и при Вальо в Казичене и той ми каза, че е дори има и възможност и по-мощна термопомпа да захрани този дебит.
denuchi - специалист
изказах собствено мнение. тези който предлагаме ние за 17-19 киловата изискват 0.8-1.3 литра в секунда. нямам имане вземане с машините предлагани там. но щом са обявили такива стойности може би на тях толкова вода им е достатъчна. всеки производите според машината решава кое колко и как.
vanko68 - специалист
Дебита на необходимата вода не може така просто да се каже колко е. Зависи най-вече колко енергия ще успееш да отнемеш от определения дебит.Ако засмукваш вода с темп.8° и я охладиш до 2° е едно,а ако водата ти е 15° и я охладиш до 2° е съвсем друго-получената енергия е два пъти повече.И дебита ти може да е по-малък.
denuchi - специалист
но все пак всеки производител си има минимални изискване колко вода му трябва. в случая при мен подавам 15 излизат 10 гр. когато намаля дебита или прекарвам по малко вода пада и до 5 гр. хората са го казали дай за да вземеш.
Необходимата вода за термопомпа вода-вода зависи от много фактори:
1)Вида на термопомпата (има ли subcooling)
2)Мощността
3)Какъв COP трябва да се постигне
4)Температурата на подпочвената вода
5)Термопомпената система дали използва и допълнителна входяща енегрия
и т.н.
Ако Ви е интересно можете да разгледате сайта http://www.thermopump.eu Там са показал схеми на различни термопомпени системи.
filmatoplo - майстор
Цък -Нелбо инженеринг има полезни шарени картинки. :)
magi208 - специалист
Твърдението, че 17 киловатова термопомпа може да бъде захранена със 1,5 кубически метра сондажна вода на час е най-малкото некоректно :-D Обикновенно термопомпа вода вода работи със КПД на компресора 50% , КОП 4 /при 50 градуса изход на вътрешния кръг / и консумация на агрегата 4 кв.
Това прави приблизително 2 киловата от компресора + 15 кв изтеглени от сондажната вода.

Опростената формула за изчисляване на изтеглянето е : Разликата в температурите /вход - изход/ по дебита в кубични метри по 1,19 . Така получената стойност е в киловати.

Тоест ако имаме само 1,5 кубика сондажна вода дори при оптимистичните 14 градуса и изтеглим от нея 15 киловата то изхода ни ще бъде 4-5 градуса . В това няма нищо лошо но тогава тази термопомпа би работила на около 5 градуса на изпарения фреон при кожухотръбен топлообменник и 7 градуса при пластинчат , което е далеч от идеалния случай .

С други думи може, но не е добър режим. Поради тази причина световните производители дават минимум 3 кубични метра че дори и българските производители ако са сериозни.

http://geoterm.bg/?page_id=6197
Ahmakov - специалист
Първо добре дошъл във форума. Ама защо тази герантофилия? И защо направо с рогата напред? Може би за нуждите на рекламата. Хората са наплашени от пишман майстори, някой даже се съдиха, та карай по полека. Имаш претенции да си голям специалист, но не се заблуждавай от Направи сам и тук има хора дето се сещат от тая материя, та давай по кротко и точно.
magi208 написа:
Твърдението, че 17 киловатова термопомпа може да бъде захранена със 1,5 кубически метра сондажна вода на час е най-малкото некоректно :-D Обикновенно термопомпа вода вода работи със КПД на компресора 50% , КОП 4 /при 50 градуса изход на вътрешния кръг / и консумация на агрегата 4 кв.
Това прави приблизително 2 киловата от компресора + 15 кв изтеглени от сондажната вода.


Опростената формула за изчисляване на изтеглянето е : Разликата в температурите /вход - изход/ по дебита в кубични метри по 1,19 . Така получената стойност е в киловати.

Тоест ако имаме само 1,5 кубика сондажна вода дори при оптимистичните 14 градуса и изтеглим от нея 15 киловата то изхода ни ще бъде 4-5 градуса . В това няма нищо лошо но тогава тази термопомпа би работила на около 5 градуса на изпарения фреон при кожухотръбен топлообменник и 7 градуса при пластинчат , което е далеч от идеалния случай .

С други думи може, но не е добър режим. Поради тази причина световните производители дават минимум 3 кубични метра че дори и българските производители ако са сериозни.

http://geoterm.bg/?page_id=6197
Цитирам целия пост по някакви си лични мои съображения.
Сега ако може да обясниш малко по подробно това болднатото, да не обяснявам аз, че съм много гаден...Може и картинки да сложиш, става едно шарено....
Аз съм възпитаник на една друга школа и ми стана интересно какво е това детендер, може ли малко подробности, било то и лексикологични и морфологични, а пък ако са топлотехнически още по добре.
idunno - специалист
Колега Ахнаков ей тука руснаците са го обяснили:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 0%B5%D1%80
Не знаех,че някой ще втечнява газове. :partyman:
2v6 - майстор
magi208 написа:
Твърдението, че 17 киловатова термопомпа може да бъде захранена със 1,5 кубически метра сондажна вода на час е най-малкото некоректно :-D Обикновенно термопомпа вода вода работи със КПД на компресора 50% , КОП 4 /при 50 градуса изход на вътрешния кръг / и консумация на агрегата 4 кв.
Това прави приблизително 2 киловата от компресора + 15 кв изтеглени от сондажната вода.

Опростената формула за изчисляване на изтеглянето е : Разликата в температурите /вход - изход/ по дебита в кубични метри по 1,19 . Така получената стойност е в киловати.

Тоест ако имаме само 1,5 кубика сондажна вода дори при оптимистичните 14 градуса и изтеглим от нея 15 киловата то изхода ни ще бъде 4-5 градуса . В това няма нищо лошо но тогава тази термопомпа би работила на около 5 градуса на изпарения фреон при кожухотръбен топлообменник и 7 градуса при пластинчат , което е далеч от идеалния случай .

С други думи може, но не е добър режим. Поради тази причина световните производители дават минимум 3 кубични метра че дори и българските производители ако са сериозни.

http://geoterm.bg/?page_id=6197
Общо взето съм съгласен със такива заключения, но когато има некоректни данни цялата работа става съмнителна :idea:

Казваш
magi208 написа:
КПД на компресора 50% , КОП 4 /при 50 градуса изход на вътрешния кръг / и консумация на агрегата 4 кв.
Това прави приблизително 2 киловата от компресора
Къде според теб отиват другите 2 kW консумиран ток :?:
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Отопление с термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: