• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Andri01 - майстор
"...Какво те кара да мислиш че нулата не е също фаза? Не трябва да се прави разлика между фаза и нула,...". :? :lol: :lol: :lol: :prayer: Чувал съм за "активен и пасивен " проводник при 220 VАС,чувал съм за "плюс" и "минус " при 220VAC,но това,че няма разлика между тях ,го чувам за сефте. Е,..."вселената не е безкрайна,за разлика от умозаключенията на някои хора" / перефразирано,да не прозвочи като обида/
Кумчо Вълчо - специалист
вт авг 25, 2020 5:45 pmAndri01 написа:
Вълчо,"може"-пожелателно,"трябва"-задължително/почти/! Не съм чел тези заръки на производителите за свързването ,че ТРЯБВА да е чрез 2-полюсен ключ. Но съм срещал така вързани бойлери и "занулени" -към "0" идваща от ключа!! А това е абсолютно глупаво и против всякакви правила за безопасност. Няма да разтягам локуми за залепнала фаза,прекъсната нула...В този случай бойлера ТРЯБВА-задължително!!! да се занули / замаси/ с трети проводник. Същия НЕ ТРЯБВА да минава през каквато и да е комутационна апаратура/ ключ/!! Това съм и написал по-горе!
Андри, предположих аз, че не си ги чел заръките, та и затова се ''обадих''. Визирам инструкциите на Елпром- Варна, пък и тогава пичагите прилагаха ел. схема за свързване на бойлерът през бойлерно ел. табло с ел. инсталацията.
Акцентите бяха:
1-Бойлерът ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се ЗАНУЛЯВАШЕ през некомутируем проводник.
2-Бойлерът се свързва с ел. инсталацията през двуполюсен ключ.
3-Връзката бойлерно табло-бойлер е трипроводна, т.е. кабелът е трижилен- ''L'',''N'',''PE''.
През двуполюсният ключ в бойлерното табло по инструкции се предвиждаше комутация само на ''L'' и ''N'', както и съм писал. Зградните инсталации онези години бяха двупроводни - ''L'' и ''PEN''. Предполагам и сам можеш да си ''наредиш'' схемата, та да не изпадам в подробности.
Това че някой, някога, някъде не е могъл да свърже правилно, както се казва няколко проводника на ''кръст'' и даже е решил да комутира ''PEN", си е негово решение, той си носи отговорността, той да си носи и ''кръста''.
Според производителят Елпром техните бойлери ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се ЗАНУЛЯВАХА директно и това е.Край. Точка. То и сега е така.
Въпросът ми обаче беше в съвсем друга насока, а именно. Защо от Елпром са решили, че трябва да се комутира освен ''L'' през двуполюсния ключ в бойлерното табло и ''N''? Или ако перифразирам- по силата на кои точно тогава действащи нормативни актове и официални документи, производителят Елпром е достигнал до премъдрото решение да задължи драгите си потребители да комутират освен ''L'' даже и ''N'' в бойлерното табло?
Andri01 - майстор
Прав си. не съм обръщал внимание на упътванията за монтаж на "Елпром". Колкото съм свързавал,съм го правил като професионалист / занаят над 40г/ :) :partyman:
iliya_i - майстор
пон сеп 07, 2020 4:56 pmКумчо Вълчо написа:
Само да обърна внимание, че според производителите и техните инструкции, наличието на допълнителен бойлерен ключ е задължително, само ако бойлера е в помещение с душ/вана.
Ако бойлера се монтира в друго мокро (а някои ги монтират и в сухо) помещение (напр. чиста тоалетна без душ или перално), този допълнителен ключ въобще не е задължителен. И съответно няма комутация, нито на нула, нито на фаза.
Но някои искат да си го сложат, щото баба им навремето имала....
nikolov333 - майстор
У нашите от 30+ години, бойлера е занулен на твърда връзка без никакъв проблем..
Здравейте,
В панелен апартамент от 81година на моя близка в банята към бойлера влизат 3 жила-в гофре(от лявата страна на вратата през стената на която има гардероб).От дясната страна има контакт към кръга на бойлера,там има и ключове за лапми в банята и коридора пред нея.Под тях под тапетите се вижда нещо което прилича на една ,а може би две разклонителни кутии.Има и ключ за който се твърди,че е бил предвиден за някаква централна вентилация в тръба през банята,но никога не е функционирал,кабелите през него вероятно не са под напрежение.Таблото има 8 автоматични предпазителя от старите-4 за осветление(може би 2-3 кръга са само една лампа,а на 1 или 2 може да има 2 или 3 лампи).Като се има предвид,че в панелните няма разклонителни кутии за контакти,вероятно разклонителната кутия е за бойлера и контакта?Или за някой от кръговете на осветлението с повече от една лампа?Инсталацията е двупроводна и бойлерно табло не е имало,дали разделянето на нулата става в заподозряната разклонителна кутия?Предстои смяна на бойлера и въпреки,че е далече(от срещуположния край по диагонал на душа) е добре да има бойлерно табло.Конзолата на ключа предвиден за обща вентиалация може евентуално да се ползва за поставяне на външен ключ за бойлера,но дали разклонителна под него е за бойлера и може ли някъде да се '' пресрещне'' кабела за бойлера.2 кафеви жила нула(които правят верига и зелено за фаза).Електромерното табло е на етажа и от там в апартаментното пак влиза зелен към фаза,не бил сменян.Някой виждал ли е подобно разположение?
iliya_i - майстор
съб юни 25, 2022 9:45 pmrearview написа:
Здравейте,
....но дали разклонителна под него е за бойлера ....
Това се разбира с проверка на място, а не с питане по форуми. Ако там на място не можеш да го разбереш, значи не е твоя работа да пипаш. Викай някой дето може да разбере!
rulом - специалист
съб юни 25, 2022 9:45 pmrearview написа:
Здравейте,
.................................
Здравей !
Накратко, тук ще видиш и прочетеш сега много акъл, от недотам акълии !
Мен ако питаш, пък и винаги така съм казвал на всички, намери читав жичкаджия, да прегледа и оправи нещата! Живота на теб и семейството ти не е нещо, което можеш да повериш на форумни идиоти, борещи се за брой постове и титла под именцето !
Бойлера и проблемите с бойлера, определено не са НАПРАВИ САМ идея !
Питах просто за идеи ако някой е виждал и е срещал това на практика, тъй като това е типово строителство и няма данни за модификации.В апартамента не е живяно доста време.Къртене по тънките стени стени не е съвсем удачно,достъпа до това което прилича на разклонителна кутия не съвсем удобен в момента поне докато не се размести наоколо.
Lutchezar - майстор
Типовото строителство приключи някъде преди 40 години, сега всеки си прави каквото и като си иска. През 81ва никой не е слагал кабели в гофре, значи е пипано по инсталацията. Някой е подменял с времето предпазителите с автоматични. Навремето банята беше готова клетка, една от стените ѝ е близо до входа, съответно до таблото. Винаги е бил залаган отделен кабел до бойлерното табло, което е до вратата на банята. Но ти говориш за нови кабели от антрето.
Та наистина ти трябва жичкаджия, да прозвъни тази част от инсталацията, ако се наложи ще отворите някоя кутия и ще пресвърже нещо. Едва ли ще се стигне до къртене, освен ако липсват положени правилните кабели.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Зануляване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: