Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sts - специалист
Orisis здравейте,имате ли трифазни консуматори.Ако нямате
избирате монофазна партида защото тя по лесно се каскадира.
Спрямо разстоянието се изчислява пада на напрежение до ТА.
В становището на ЕРП е написано каква мощност разрешават и
какво АП монтират в електромерното табло.
На база разрешената мощност и дължината се изчислява сечението
на захранващия кабел при зададен пад на напрежение.
Изборът на алуминиев или меден кабел се прави по икономически
съображения.
Кабела за въздушно полагане не може да се полага директно в земята.
Кабелите СВТ и САВТ се полагат директно в изкоп за това са произведени.
Можете да прекарате вода и кабелна линия в един канал.Трябва изкопа
да се направи с ширина 0.6 м.
При 12 кW мощност
СВТ 2х25 мм2 - пад 2,47%
САВТ 2х35 мм2 - пад 2,3%
hidrazin - майстор
вт мар 28, 2023 8:26 pmgogo7777 написа:
Никога не се знае "как, какво, що" ще потрябва ...
С това което се знае - толкова.
Пък и мисленето още не забранено ... май. :?
:partyman:
mika - специалист
Ако средствата не са проблем, аз бих използвал RV-K 5x10 кв.мм в тръба.
mironcho - специалист
И за къв чеп RV-K, да не му вибрира постоянно почвата, че трябва да е кабел морско изпълнение?
Благодаря на всички отзовали се. :prayer:
За трифазните консуматори не мисля нещо конкретно, но е възможно в последствие - термопомпа. Иначе готварската печка тя си може и с едната фаза. Трафопоста е грубо на около 200 м - старите жици. Май ще се спра на варианта с САБТ кабел 2х35 или 4х25 дори може и горното сечение 2х50 или 4х35. (на фона на цените в сравнение с медта) Още се чудя за трифазното. Някой запознат ли е при искането на становище за партида дали е възможно да се изиска и за двата варианта с едно плащане :)
При трифазното ако сложат 25А предпазител, което май вече е редовна практика няма да е оферта. То като сметнем излиза около 5,5kW- 6 kW на фаза. Ако не са правилно разпределени консуматорите ще има да падат АП.
Някакви препоръки за фирми (цена/качество)- гледах на Елмарк, но видях, че са мед. Пуснах и запитване до Гамакабел - без отговор. Иначе видях в нета Елтех и Елпогруп, са прилични цените но не знам какви са им кабелите.
А иначе все още не съм говорил с проектантите. Гледам да си събера някаква информация и аз за нещата, че понякога нещо струва 1 лв, а ти го изписват като 5.
Между паралелни водопровод и кабели хоризонталното разстояние трябва да е мин. 50см, при пресичане вертикалната дистанцията да е поне 20см написа:
Тук си мислех, че е точно обратното. Вертикалната граница да е поне 50 см, примерно на 1 м вода и над нея (50см) кабелите с тока.
hidrazin - майстор
пет мар 31, 2023 10:06 pmOrisis написа:
Май ще се спра на варианта с САБТ кабел 2х35 или 4х25 дори може и горното сечение 2х50 или 4х35.
САБТ -едва ли. Отдавна не се произвежда а беше много добър кабел.
Сега се използват онези дето съм ги писал вече - САВТ, NAYY, NAYY-0/J
Аз лично бих положил в изкопа не 2х25 а 4х25 - защо?
Защото ако си монофазен може да "събереш" жилата 2х2 и да стане 2х50 квадрата.
И другото - разлика в цената 2-3 лева на метър или около 200 кинта разлика.
В същото време ще имаш възможност за "ъпгрейд" и да пуснеш трифазно с кабел 4х25 квадрата.
Или да си увеличиш монофазната партида до към 30-тина киловата по съществуващия вече кабел 2х50 квадрата (4х25 в паралел).
пет мар 31, 2023 10:06 pmOrisis написа:
При трифазното ако сложат 25А предпазител, което май вече е редовна практика няма да е оферта. То като сметнем излиза около 5,5kW- 6 kW на фаза. Ако не са правилно разпределени консуматорите ще има да падат АП.
Нормално е да ти сложат не 25 а дори 20А на фаза и нищо не можеш да направиш. Законно е.
пет мар 31, 2023 10:06 pmOrisis написа:
Тук си мислех, че е точно обратното. Вертикалната граница да е поне 50 см, примерно на 1 м вода и над нея (50см) кабелите с тока.
Мисля че повече няма какво да се каже. Просто спазвайте законите и наредбите...

Прикачен файл:
Полагане на кабели.jpg
Полагане на кабели.jpg (116.43 KиБ) Видяна 967 пъти

:partyman:
hkrachunov - напреднал
пет мар 31, 2023 10:06 pmOrisis написа:
Някой запознат ли е при искането на становище за партида дали е възможно да се изиска и за двата варианта с едно плащане :)
По - скоро не можеш. Таксата за становището е на базата каква мощност искаш. На ЧЕЗ (Енерго какво там се преименува) беше към 97 за 15kW
Предполагам ще те чарджат за всяко нещо по отделно.
пет мар 31, 2023 10:06 pmOrisis написа:
При трифазното ако сложат 25А предпазител, което май вече е редовна практика няма да е оферта. То като сметнем излиза около 5,5kW- 6 kW на фаза. Ако не са правилно разпределени консуматорите ще има да падат АП.
При мен сложиха 63А. Няма представа дали може да го говориш това с въпросното енерго.

Ако все още се чудиш, може да си пуснеш искане за становището, защото за всяко нещо отнема около месец.
1.Становище - 1 месец
2. Искане за договор за присъединяване - 1 месец
3. Договор за присъединяване - 1 месец.
3. Договор за продажба -......
offvt69 - помощник
Здравейте
От стълба до къщата ще е 4х16 алуминий усукан ,после през тавана и втория етаж до таблото на първия етаж мога ли да
сложа САВТ 4х10 (по икономически причини).През тавана в метална гофра и през етажите замазване в стената.
От главното табло ще има и захранвания за още две таблата (едното е за кухня и баня с проточен бойлер 18-24КВТ), другото табло е за вторият етаж.
За тези табла мога ли да ползвам кабел 4х6 САВТ ,ще бъде замазан ?
hidrazin - майстор
чет авг 17, 2023 1:39 pmoffvt69 написа:
От стълба до къщата ще е 4х16 алуминий усукан ,после през тавана и втория етаж до таблото на първия етаж мога ли да сложа САВТ 4х10 (по икономически причини).
Ако таблото на първия етаж играе роля на главно, до него удължаваш усукания 4х16 със САВТ със същото сечение - 4х16 квадрата.
За към двете табла по принцип пак може с алуминиев но лично аз би пуснал меден.
Ако е алуминиев - минимум 10 квадрата.
чет авг 17, 2023 1:39 pmoffvt69 написа:
...баня с проточен бойлер 18-24КВТ...
Какъв проточен бойлер 18-24kW те гони?
На партида 15kW НЕ МОЖЕШ да сложиш проточен бойлер 18-24kW.
Демек не можеш да сложиш проточен бойлер който да става за къпане.
:partyman:

Тема "Прекаране на кабели към къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: