• 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Ново 10 - 4 месеца безпроблемна работа и вчера вечерта изгоря предпазителят на батерията. Много внимателно огледах всичко, но драми нямаше. След смяна на предпазителят системата пак заработи.

Чак отворих предпазителят, но от вътре не се видя нищо оцветено по "жичките" му. Факт, че е индиец купуван от Китай, но е и факт, че Eaton си имат завод там. Отделно, че BMS-а е пуснат да ограничава на 100 ампера, а предпазителят по характеристики трябва да устиска доста повече от това. До тук изглежда като дефектен/менте предпазител. Ама тукашен няма да си купя, че са по 100+ лева, а китайският е 15лв с доставката. Тоя предпазител беше там с идея, че ще изгори само ако стане късо. Но не виждам да е имало късо...
Не е по темата, но има общо.
https://btvnovinite.bg/bulgaria/baterij ... ofija.html
Батериите са общото, както и зареждането им. Слаба брънка има някъде по веригата.
Сякаш е лоша идея всеки да има възможност за монтаж, особено при толкова некачествени компоненти на пазара.
Ако застрашаваш сам себе си, не че е добре, но...
brum - майстор
Самоделна батерия срещу купешка китайска ти позволява при желание да заложиш по-добри компоненти. Ако и знанията за "дялането" на батерия са на ниво резултата е доволно добър.

Иначе съм съгласен, че батериите са риск. Иска се доста акъл да събереш такава. Не съм убеден, че моята е на ниво, но ще си живея с риска да изгори гаража и каквото има в него. Някой ден ще стане като с модификациите по колите - с регламентиран процес и оторизиран орган да ги разрешава/забранява. Но поне към момента за фотоволтаици нещата вървят към повече свобода и самотек отколкото към регулация и контрол.
hidrazin - майстор
Kъм момента за фотоволтаици нещата вървят към ... анархия.
:partyman:
Pansim1 - специалист
Всичко идва от незнание, комбинирано с високо самочувствие и огромно желание за спестяване на някой лев. :partyman:
Нищо сложно няма в една батерия, сложното е когато не знаеш /или си мислиш че знаеш/ какво правиш.
brum - майстор
Абе доста сметки има. За мен батерията не е просто нещо. Да почнем от това, че предпазителят трябва да може да прекъсне ток на късо, пък тия дето могат да прекъснат едни 10-20 килоампера не са често срещани. Дребен детайл, дето ако не го съобразиш може да доведе до пожар. И туй е едно от много.

Та не е толкова просто.

Аз дали имам знанията - не знам. Положил съм някакво старание да посъбера информация, нося си риска и се надявам да не гася пожари :) . Търся и обратна връзка за работата си, но по форумите идват малко неща. Примерно, че не е редно да е дървена кутията. Но купешка батерия дето е в пъти по-скъпа няма да взема. Тя тая даже не е ясно дали беше добра инвестиция (по-скоро не), пък какво остава за купешката...
Pansim1 - специалист
ср май 17, 2023 5:19 pmbrum написа:
Та не е толкова просто.
Предпазител се гледа от купешката батерия. Щом е поставен, значи работи и се поставя същия и за втората ми батерия. И на минуса и на плюса. Така е в купената батерия, така е и вече в самоделната.
И друго основно правило - никога няма да си поставя друг тип батерия в къщата освен LiFePo4. Кутия няма, и не се предвижда такава.
Оловото не го слагам в сметката за соларна система. Лично мнение.
За режими на зареждане и разреждане няма да пиша...всичко е далеч от горните и долни граници с цел безопасност и дълъг живот.
brum - майстор
Абе и купешки батерии има дето не са за гледане. Особено китайските са с толкова кусури, че чак аз ги откривам. Та да копираш нещо купешко не винаги е добро решение.
gogo7777 - майстор
ср май 17, 2023 6:26 pmPansim1 написа:

Оловото не го слагам в сметката за соларна система. Лично мнение.
Какво му куца на оловото?
Аз моята соларна "централка " ще я градя на тягови акумулатори.
:)
brum - майстор
Твърди се, че излиза по-скъпо от LiFePo4-то във времето. Отделно, че ефективността при заряд и разряд е доста по-ниска. И трето, че е добре да ползваш половината от капацитета на оловните акумулатори, че да не ги умориш много бързо.
  • 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: