Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
burkov - специалист
Здравейте,
На една контейнерна къщичка се наложи да вържем соларен панел за ток, поради липса на външно захранване от ЕРП.
Има изградена три-проводна инсталация и табло с ап по кръгове.

За панел ползвам един Втак и за момента работи добре.
Свързан е с една система всичко в едно: Контролер, батерии и инвертор - ЦЪК
От него съм захранил през шуко директно таблото на входа.

За момента системата изглежда работи добре, но се ползва само за хладилник и осветление.
Трябва обаче да закача и хидрофорна помпа, и имам притеснение за безопасността.
Пускам примерна схема:
Прикачен файл:
Screenshot 2023-08-21 at 13.25.55.png

Мислех да направим външно заземяване, което да свържа с главното табло, както и с панела. Разбира се, ще повикам фирма да го замери.
Смятате ли че това ще е достатъчно, при евентуален проблем да избегнем авария?
Pansim1 - специалист
Както е изградена системата в момента, за да стане авария трябва да хванеш и двата проводника в контакта.
Ако инвертора е галванично развързан от панелите, то никакво заземяване не ти трябва. Само на панелите може да заземиш рамката
burkov - специалист
Нямам идея каква е инсталацията вътре в машинката.
От панела връзката е директно във входа за соларите.
hidrazin - майстор
пон авг 21, 2023 1:35 pmburkov написа:
Трябва обаче да закача и хидрофорна помпа...
Колко мощна и за какво ще я използваш?
:partyman:
burkov - специалист
Слабичка е.
Подбирах нещо икономично, та е само 600 вата има и балон 20 литра.
Ще се ползва основно, ако няма вода от ВИК дружеството, защото хем спира, хем и налягането е доста калпаво.
Резервоара е с поплавък и е на около 2 метра под нивото на помпата. Най-много за бърз душ ще се ползва, че още не сме решили и въпроса с топлата вода. Макар за лятото да става и така, ми се иска да измисля нещо.
hidrazin - майстор
пон авг 21, 2023 7:17 pmburkov написа:
Най-много за бърз душ ще се ползва, че още не сме решили и въпроса с топлата вода. Макар за лятото …
Душа трябва да е много, ама много кратък.
Иначе рискуваш за вечерта да останеш без ток не само за хладилника…
За тази помпа 600W докато върви ще използваш и ток от батерията.
Няма как един панел да я захранва и ще донажда поне половината енергия от батерията.
В тая връзка - силно препоръчвам поставянето на още един панел последователно на този.
Нещото го позволява - до 800W панели и не се притеснявай от “претоварване” със 50-100W.
Другото - разбира се че това нещо става само за лятото.
Зимата и с два панела безпроблемната работа на хладилника е доста съмнителна.
Успех!
:partyman:
P.S. Дано “нещото” ти е подарък защото не оправдава и половината от посочента сума.
burkov - специалист
О да, да. Предвиден е и втори панел. Решихме да тестваме разположение и консумация. В момента с добро слънце батерията се зарежда от около 20 до 100% за по-малко от ден. А реалната консумация е под 40% за 24 часа. С помпата ще се променят нещата осезаемо и вероятно ще трябва и втори. Но за сега е супер и покрива нуждите. Най-хубавото е, че машинката е лека и се носи заредена за уикенда, та и да няма много(хич) слънце, спокойно държи двата дни. За зимата не го мисля, тъй като няма отопление и няма как да е комфортно.
Притеснението е само за безопасност и липсата на заземяване. Особено натоя мълниеприемник-контейнер 😀
brum - майстор
Тоя контейнер е Фарадеев кафез. Докато си вътре ще си възможно най-защитен от мълния.
hidrazin - майстор
пон авг 21, 2023 10:31 pmburkov написа:
Най-хубавото е, че машинката е лека и се носи заредена за уикенда, та и да няма много(хич) слънце, спокойно държи двата дни.
Най-лошото е че са дадени безумно много кинти за нещо …
За същите или малко повече кинти можеше да имаш около 5 пъти по-мощна система.
И с акумулатори дето изкарват в пъти мижавите 800 цилъла на твоите.
:partyman:
Общо взето те
Орто не би ХО купил никой разумен човек. Ама то до знаеш…
hidrazin - майстор
пон авг 21, 2023 10:57 pmbrum написа:
Тоя контейнер е Фарадеев кафез. Докато си вътре ще си възможно най-защитен от мълния.
Да, и като тръгне да излиза става Фаресдеее КОВЧЕГ. :-D
:partyman:

Тема "Инсталация на къща без ЕРП с фотоволтаици" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: