• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
preslav - майстор
пон окт 16, 2023 4:23 pmlyubohar написа:
Старите перални караха по 15 +години.Новите-5!!!
Каква е разликата от солта за перални и обикновената морска.По надписа за съдържание-никаква?
Разликата е, че солта за съдомиялни би трябвало да е чист натриев хлорид и да е таблетирана - в морската сол има доста други примеси, които не се посочват на опаковката. В йонообменната смола, натриевите йони изместват калциевите и ако няма достатъчно натриеви йони, няма добра регенерация т.е. след омекотителя няма достатъчно омекотена вода. Солта се таблетира защото в насипно състояние се "спича" в една огромна буца и процесът на подготовка на солеви разтвор се проваля.
Солта, основната сол за съдомиялна, не е на таблетки. Насипна едра сол.

Нещо интересно за мен, че "силната" ми химия си отиде с безсрамно бягство от ТИХ- Варна.
Две години по късно гръмна хлора в Девня. Даже крака не му останаха на Ангела ми!

"рН на един солеви разтвор се определя от относителната сила на спрегнатата киселинно-основна двойка. Солите могат да бъдат киселинни, неутрални или основни. Солите, които се образуват от силна киселина и слаба основа са киселинни соли, като амониев хлорид (NH4Cl). Солите, образувани от слаба киселина и силна основа са основни соли, като натриев бикарбонат (NaHCO3)."
https://bg.khanacademy.org/science/chem ... -solutions

Та, аз бих опитал, Мама.
Пречи ли някому на вярата, ако упражнението се прави при индикация за липса на сол?
preslav - майстор
Ето това има в омекотителя https://aqua-filters.com/ionoobmenna-smola-1-litar - минималния брой фази на регенерацията е 4, 1 - "разрохкване" на смолата с обратен на нормалния поток вода, 2 - запълване на колоната с наситен солеви разтвор (от съдчето със солта), 3 - промиване на смолата с чешмяна вода (не трябва да остава сол), 4 - запълване на съда със солта с чиста вода за да се подготви наситения солеви разтвор за следващата регенерация. Контролерите са програмируеми и времето за отделните стъпки се определя от големината на йонообменната колона, респективно количеството йонообменна смола. Евтините контролери извършват регенерация по зададено време (има-няма нужда, регенерация се прави), по-скъпите имат "водомер", който отчита преминалата през колоната вода и регенерацията се прави само при нужда (при достигане на зададена стойност, кубици преминала вода). Настройкте на контролерите се правят в процеса на експлоатация, ефективността на омекотяването се определя с титруване - https://www.emag.bg/komplekt-za-titruva ... DY8WTYMBM/ този комплект ми се струва скъпичък, вероятно го има и по-евтин, но това е начина. Не помня комплекта дали беше в дойчовистки или френски градуси, но все тая - таблици за превръщане бол.
Производителят би трябвало да е указал каква е допустимата твърдост на водата за безпроблемна работа на машината и най-вече за да се гарантира отсъствието на петна по измитите съдове.
Тоя урок съм го минал в 6ести клас, ама Мама "размахва пръсти", хихииии!
MamaMy - майстор
Нямам нищо против. Ако искате и камион с лайна сипете във вашите съдомиялни. Против съм да давате съвети на доверчиви юсери. Ще сипе лимонтузу в йонообменната смола. Не само ще я скапе ами после ще обвинява марката, че не миела добре. Ако някой му каже да сипе азотна киселина какво правим? Съгласни ли сте ако скапе миялната заради експериментите вие да платите ремонта?
Мама, на някого да съм препоръчал да го направи? Би ли ми припомнил?!
Един мой, подобен пост, в който да "плюя" нещо си, след като съм бърникал по него си?!
Няаакъде да съм "ревал"? Тема със зов за помощ, да посочиш моя!
От друга страна, в отоплителният раздел, съм давал съвети и думата си- ако нещо се скапе, не е удачно, не върши работа- Аз ще го купя, платя, обезщетя...

Имаш право да си против каквото си поискаш, както и да попрегледаш историята ми.
Мнението, което те подразни, е само от мен. Нямаше нужда в множествено число.
bigdragon - майстор
Трифон П.Трифонов,
Вероятно сте прав, не съм Ви чел всички постове.

ПП Учтивата форма в българския език савпада
с второ лице мн.ч. И аз често я ползвам.
Вероятно човека просто е учтив...
Последна промяна от bigdragon на ср окт 18, 2023 8:42 am, променено общо 1 път.
ср окт 18, 2023 7:36 ambigdragon написа:
Вероятно сте прав, по скоро сте прав, сигурен съм, че сте прав.
Допущам също, че леко прекалява с учтивостта
вт окт 17, 2023 10:37 pmMamaMy написа:
... вашите съдомиялни...
но нямам нищо против.
dragozow - майстор
Има филтри 10 инча със смола, ако имаш къде да го сложиш преди пералнята и съдомиялната. Периодично сменяваш патрона само.
MamaMy - майстор
Хайде пък сега прекалено учтив съм бил :? Аз мога и учтиво да Ви напсувам, но се въздържам поради наложените ми правила през първите 7. Ако беше казал, че съм хаплив, язвителен и т.н. по щях да ти повярвам. Както се изясни (гузен негонен бяга) :axe: съвета с лимонтозуто при солта е грешен. Може да се сипе при съдовете, но не и при солта. Никъде не съм писал, че не си мъжкар. Признаваш си грешките и си носиш последствията. Сега остава да запалиш скарата и да си платиш глобата. Не, че прасето е виновно, но такъв е живота :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Тема "Пералня и съдомиялна - много твърда вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: