Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tundrata93 - специалист
Понеже не ми е ясно някой може ли да ми обясни каква е ролята на пробните лампи например миньонки и защо да са 2 .
MamaMy - майстор
Когато са две последователно може да тестваш напрежение до 460-500 волта. Значи хваща и трифазното. При 230 ще свети по-слабо, но това едва ли те вълнува.
iliya_i - майстор
Две са когато работиш с трифазно захранване. MamaMy е обяснил.
Ако работиш с монофазно е една.
Предимството им е, че с пробната лампа затваряш верига, през която може да протече ток, достатъчен да светне лампата.
Това условие не е изпълнено при волтметри, фазомери с глим лампи, безконтактни и др. подобни, които отчитат само наличие на напрежение и са с много високо вътрешно съпротивление.
Например - ако в несвързан проводник има индуктирано напрежение от друг съседен, волт метъра ще от го отчете, глимката ще светне, но лампа с нажежаема жичка няма да сетне, защото през нея не протича достатъчно ток.
DMN - майстор
iliya_i написа:
Предимството им е, че с пробната лампа затваряш верига, през която може да протече ток, достатъчен да светне лампата.
А недостатъкът, че понякога токът не е достатъчен, за да светне лампата, но достатъчен да тресне някого. :weedman:
ESPACE - майстор
Затова по света не използват лампи, а неща като тези
Прикачен файл:
benning.jpg
Последна промяна от ESPACE на нед фев 04, 2024 9:18 am, променено общо 1 път.
mika - специалист
нед фев 04, 2024 9:14 amESPACE написа:
Затова по света не използват лампи, а неща като това
От години работя с Duspol digital. Невероятен е!
ESPACE - майстор
От повече от 15 години имам един старичък duspol S, не ме е подвеждал никога
B0bi - специалист
Да разсъждаваме така:
През 5W крушка биха протекли 20мА ток за да свети оптимално. За да не светни, значи евентуално протичащият ток е значително по-малко. По принцип съпротивлението на кожата се приема за над 10 КΩ, т.е. - поне, колкото на крушката. При това положение през човека би протекъл "значително по-малко" ток. Приема се за опасен ток по-голям от 50мА. Така че ако лампа с мощност 5W не светва изобщо, то дори и има накакво напрежение, то не би довело до протичането на опасен за човека ток.
Разбира се, не апелирам да се ползва импровизирана контролна лампа от всеки! Има достатъчно надеждни уреди. При наличие на съмнения е правилно да се консултира с електротехник.
iliya_i - майстор
Тъй, ама за профи работа.
За домашни дреболии уред за 200+ лева, който ще се ползва веднъж не е оправдан.
А за пробната лампа - 2 лева материал.
DMN написа:
iliya_i написа:
Предимството им е, че с пробната лампа затваряш верига, през която може да протече ток, достатъчен да светне лампата.
А недостатъкът, че понякога токът не е достатъчен, за да светне лампата, но достатъчен да тресне някого. :weedman:
Че той тока може да те тресне винаги, ако не мислиш, не внимаваш и не знаеш какво правиш :weedman:
B0bi - специалист
Абе гледах да не хвърля стръв на акулите :lol:

Тема "Пробни лампи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: