Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
нед фев 04, 2024 1:12 pmDMN написа:
Първо през резистор 20 килоома - токът беше около 11 милиампера - лампата твърдо не свети.
След това през резистор 12 килоома, токът беше около 17 милиапмера - лампата едва, ама наистина едва - едва ...
И сега какво излиза? Да посмятаме малко ако е БЕЗ ЛАМПА. (ако искаш измери токовете през резисторите без лампа)
230V / 20 000 ohm = 11,5 mA
230V / 12 000 ohm = 19,2 mA
И каква е разликата С или БЕЗ лампа? Никаква! Почти никаква няма да е разликата и с две последователно свързани лампи.
При напрежение над 250V пробив на кожата настъпва дори по въздуха в каналите на потните жлези.
При напрежение под 250V надолу до безопасното пробива настъпва по стените на потните жлези.
При настъпил пробив на кожата остава само съпротивлението на човешкото тяло - около 800-1200 ома.
Тогава и през 5W ламБа през тялото ви ще протече ток над 100mA в първия момент на токовия удар.
Е, тоя ток ще намалее ако изчакате крушката да светне. През тялото ви. :weedman:
:partyman:
B0bi - специалист
Малии ... Полека бре човек. Какви си ги нацвъкал ....
Ти първо си хвърли уреда! Как измери ток 90мА при дадена мощност на крушката 15W?
Все пак погледни преди това щампованата мощност на корпуса й. Може да е 20W :idea:
Съпротивлензието в студено състояние изобщо не сме го коментирали. Премерих го току що - 2,2КΩ. Защо го споменаваш изобщо него? Изчислено в светещо състояние на 15W крушка:
15W:230V=0,065A (измерих реално 63мА)
230V:0,065~3,5kΩ
_________
при 20W:
20:230=0,087А (~ колкото си измерил)
изчислено съпротивление ~ 2,5кΩ
__________
Добавил си 12кΩ; станало е 14,5 и си измерил 17мА (би трябвало 16)
Съотношението на съпротивленията е ~1/5. Т.е. върху крушката ще има пад под 50V.
Ако 50V пробиват току-тока кожата, то да не е останал жив електроженист :shock:
Отделен е въпросът при какви обстоятелства се появяват точно 12кΩ в някаква верига? Точно защото при малко по-малко контролната лампа ще ни укаже, че "има ток". При повече - вече ще бъде безопасно. Нали?
Какъв ток, как въздейства върху човека ... Повечето сте пробвали дали батерията има ток с език. Хайде измерете го този убождаш езика ток :idea:
DMN - майстор
hidrazin написа:
И сега какво излиза? Да посмятаме малко ако е БЕЗ ЛАМПА. (ако искаш измери токовете през резисторите без лампа)
230V / 20 000 ohm = 11,5 mA
230V / 12 000 ohm = 19,2 mA
И каква е разликата С или БЕЗ лампа? Никаква! Почти никаква няма да е разликата и с две последователно свързани лампи.
Ами така си е.
А съпротивлението на лампата в студено състояние е 200 ома, което е незначителна добавка към съпротивлението на резисторите в случая.
Във втория случай с 12 килоома понеже вече се опитва да загрее жичката, съпротивлението й се вдига и затова токът не е 230V / (12 000+200)=18.8mA, а:
230V / (12 000+1353)=17.2mA.
Ама мен дали ще ме ударят 17mA или 19mA - разликата е колкото една несветеща лампа, която в даден случай може да ни заблуди, че там няма опасно напрежение.
DMN - майстор
Абе хубаво си мислех аз да не пиша нищо, знаейки, че точно така ще се получи - чесане на ...
B0bi написа:
Ти първо си хвърли уреда! Как измери ток 90мА при дадена мощност на крушката 15W?
А на теб не ти ли мина през ума, че лампата, която имам е от "онова време" когато са ги смятали на 220V? Пише си 15 вата на корпуса, но е толкова стара(работеща), че надписът едва се вижда, затова няма смисъл да я снимам.
B0bi написа:
Съпротивлензието в студено състояние изобщо не сме го коментирали. Премерих го току що - 2,2КΩ.
Аз не знам дали ще изхвърля моя уред, но ако ти си измерил такава стойност с твоя, по-добре го изхвърли ти.
И...B0bi, ама хич нямам намерение да изпадам в дълги спорове, имам пробна лампа(точно тази същата, с която правих измерванията по-горе) и я използвам - но никога не разчитам само на нея, а напротив - използвам я в краен случай, достатъчно други уреди имам, вкл. и подобен като показаните по-напред в темата. Така че ползвай си пробната лампа със здраве. :)
:partyman:
Последна промяна от DMN на нед фев 04, 2024 2:51 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
нед фев 04, 2024 2:34 pmDMN написа:
А съпротивлението на лампата в студено състояние е 200 ома, което е незначителна добавка към съпротивлението на резисторите в случая.
Точно!
Съпротивление на ламБа 60W с жичка - 60 ома.
Съпротивление на ламБа 100W с жичка - 40 ома.
нед фев 04, 2024 2:34 pmDMN написа:
Ама мен дали ще ме ударят 17mA или 19mA - разликата е колкото една несветеща лампа, която в даден случай може да ни заблуди, че там няма опасно напрежение.
Доста повече ще те праснат. Дори през две крушки последователно 200+200=400 ома.
Напрежението е достатъчно за да да направи пробив през кожата и тялото ти да придобие съпротивление 800-1200 ома.
Кожата като изолатор вече я забравяш.
Тогава 400+1200=1600 ома или 144mA в по-добрия случай.
В по-лошия случай 400+800=1200 ома или 190mA.
Ето защо и първите сметки на B0bi са грешни и опасни.
Вторите са са още по-зле и разсъжденията му никакви ги няма.
:partyman:
hidrazin - майстор
нед фев 04, 2024 2:30 pmB0bi написа:
Добавил си 12кΩ; станало е 14,5 и си измерил 17мА (би трябвало 16)
Съотношението на съпротивленията е ~1/5. Т.е. върху крушката ще има пад под 50V.
Ако 50V пробиват току-тока кожата, то да не е останал жив електроженист :shock:
Отделен е въпросът при какви обстоятелства се появяват точно 12кΩ в някаква верига?
В пробните лампи НЯМА никакво добавено съпротивление. Просто една или две ламБи последователно.
С онези 12кΩ DMN имитира човешкото съпротивление за да разбере колко ток ще протече.
А са 12кΩ защото такова е има под ръка. Имал е и 20кΩ та е пробвал и с него.
Иначе да " Т.е. върху крушката ще има пад под 50V. " - около 40V
Но пък остатъка до 230V или цели 190V ще бъдат подадени върху твоето тяло. Дори и при твоите измислени 2,2кΩ - дай да ти видим ламбите.
Но дали 2,2кΩ или 400Ω е все тая. Ще получиш порядъчен заряд от токовия удар. :weedman:
:partyman:
P.S. Задачка-закачка:
Ръгни единия край на твоята пробна лампа (ако въобще има такава) в едната дупка на контакта.
Премери колко е напрежението между другия край на пробната ламБа и другата дупка на контакта.
Е, те толкова ще те прасне в още в началото когато се затвори веригата през теб. :-D
B0bi - специалист
Ха спри се бе човек. Па прочети какво пишеш. DMN - ти подаде нещо и ти го грабна ... Тези 12кΩ ги добави ТИ! Да имитираш появили се такива незнайно къде в някаква електрическа верига. Забрави ли толкова бързо или изобщо не си разбрал защо го слагаш този резистор?

Защо вкарахте в коментирането съпротивлението на несветеща (студена) лампа? За да отклоните още повече темата към незададен въпрос "ще ме убие ли токът през контролна лампа" ?! Кой и къде е питал такова нещо?
Окей - 282Ω е съпротивлението на незахранена 15W крушка. И какво от това? По темата?!
Въпросните 12кΩ евентуално са се привнесли по някакъв начин във веригата. Някой ремонтира. Фазомерът свети - значи има напрежение. Какво да се предприеме като следваща проверка? Ами точно дали може да протече някакъв минимален ток (в нашия случай 65мА). Ако появилото се съпротивление е повече от 12кΩ лампата няма да светне. Ако е по-малко ще свенте макар и слабо. Премерете напрежението върху слабо светещата лампа. Няма да е повече от 50V.
Казваме, че съпротивлението на тялото (под кожата - при открита рана, език, око ...) може да слезе до 800Ω. Токът през веригата 12кΩ-тяло (общо ~13кΩ) ще е ~18мА. Падът върху "резистора" - 216V; върху тялото - 14,4V. Върху тялото! Т.е. точките, през които влиза и излиза токът, да нямат кожа или тя поне да е пробита.
vencil - специалист
Евтино, Българско работи като фазомер или пробна лампа. https://profesionalbg.com/%D1%84%D0%B0% ... %9D.%D0%9A Сигурно станаха 30 лета вече когато се наложи се ползва в къщи :) .
B0bi - специалист
Обаче светва от ток през нагар точно като фазомера :wink:
B0bi - специалист
нед фев 04, 2024 2:47 pmDMN написа:
А на теб не ти ли мина през ума, че лампата, която имам е от "онова време" когато са ги смятали на 220V? Пише си 15 вата на корпуса
Г-н адвокат на хидразин, подвеждащ подопечния си. Той едва ли е мерил на крушка от онова време. Но дори и така да е:
При 220V съпротивлението й е:
-15W:220V=0,068A
-220:0,068=3,2kΩ
При 230V:3,2kΩ=70мA
Доста сериозна грешка до 90мА

_____________
В темата, в първия пост някой (не аз) пита защо се ползва ... Опитвам се да обясня. И други. Трети се нахвърляте яростно като отклонявате темата в различни посоки и лични нападки. В един момент си казваш, че ползваш, ама вмяташ някакви неясни предъвкани условия. Ти не чете ли, че обяснявахме назад подробно кога се прибягва и защо до контролна лампа? Не съм видял някой да препоръчва на теб да ползваш такава? Още по-малко аз! Та ти от какъв зор на мен ми натякваш да съм си ползвал, с чувството, че ми казваш нещо много унизително?!

Тема "Пробни лампи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: