Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vnaumov - помощник
Как са разположени кабелите в панелните апартаменти, на каква височина, по какви правила?

Целта ми е да прекарам допълнителни кабели в стените - за телефон, телевизия и компютърна мрежа, но без да засегна ел.инсталацията.
Osiris - специалист
Ами направи си външна инсталация с кабелни канали видах таки ва и като первази
vnaumov - помощник
Озирис, това не е отговор на въпроса ми.

Ако исках да правя външна инсталация по стените, нямаше да питам как са разположени кабелите в стените.
Стефан - майстор
Защо да не е отговор? Напротив, това е най-доброто решение, според мен. Кабелите се полагат в кухината на первазките. Иначе си усложняваш много живота, без да има някаква приемлива причина.
masteradmin - майстор
За съжаление съм виждал различни изпълнения. При част от панелките са по земята (при тях контактите са ниско долу и са свързани паралелно). При други са вкарани в гуфрети се спускат от тавана. Общо взето може да се ориентираш по разклонителните кутии. Аз съм правил няколко ел. инсталации и просто предлагам на хората различни варианти и те си избират. Колко стаен ти апартамента и колко кръга имаш ?
Fender_str - специалист
Попринцип са на 30см под тавана. Има уреди с които се може да се намери точното им разположение и не са много скъпи:)
vnaumov - помощник
Аз купих един такъв уред от Практикер, 15 лв.

Обаче почти не върши работа - заради арматурата в панелите.

Има настройка за чувствителност и за тръби или кабели. Ако го направиш много чувствителен, само пищи. Ако го направиш по-нечувствителен, не усеща.

Иначе има разклонителни кутии на около 30 см под тавана. Обаче не знам как стигат кабелите до контактите на всяка стена долу, на около 20 см от пода.
Fender_str - специалист
Ами кабелите както ти казах на 30см под тавана вървят и после под прав ъгъл надолу до контакта :wink:
Едит: Освен ако някой "майстор" не е решил да спести кабел каквито работи съм виждал :x :evil:

Тема "Как са разположени кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: