• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vgeorgiev - специалист
Дали мостов замазан или пва в гофре, няма значение. Важно е да не си прекарате двужилна инсталация, защото нямало заземяване в таблото. Още по-лошо е да се използва армарурата за земя ако няма. :idea: :lol: :drinkers:
ktamen - специалист
nikolov333 написа:
И колко е разликата в товара, който може да понесе 30м СВТ 3х2.5 мм2 с АП16А и мостов кабел при същите условия в мазилката?? :?:
Ако и двата кабела са в мазилката, разликата е десетина процента в полза на мостовака. Ако СВТто е в гофре, замазано в мазилката, разликата е поне 30% пак в полза на мостовака. Ако гофрето е набутано във ватата, разликата е 60 - 80%.
lov, и аз съм ползвал такива стари тръби, най-очарован бях от едни тръби полагани преди войната от германци, според собственика. Само там съм виждал ПКИта в отлично състояние с перфектна гъвкава изолация. Самите проводници не бяха черни, както масово сме свикнали, а бели и лъскави, сякаш са произведени вчера. Немците са се старали не само да ги калайдисат, но са им сложили и качествена изолация, която не се разпада толкова бързо. Обаче пак разкъртихме навсякъде, новата инсталация нямаше нищо общо, само няколко лампи си запазиха старите трасета. И недейте да изтъквате трасетата до самото жилище, тези трасета много рядко се налага да се променят и затова се правят проходими винаги. В самите жилища е само случайно контактите могат да си запазят старите места. Ако не се налага местене, защо би се наложила смяна на кабела, щото някой ще реши, че иска трифазна нощна лампа или кабелът ще се изтърка от тока.
Както вече писах, не съм против гофретата изобщо. Против съм да се слагат навсякъде, щото е модерно без никаква друга причина.
p.v.x - майстор
ktamen написа:
nikolov333 написа:
И колко е разликата в товара, който може да понесе 30м СВТ 3х2.5 мм2 с АП16А и мостов кабел при същите условия в мазилката?? :?:
Ако и двата кабела са в мазилката, разликата е десетина процента в полза на мостовака. Ако СВТто е в гофре, замазано в мазилката, разликата е поне 30% пак в полза на мостовака. Ако гофрето е набутано във ватата, разликата е 60 - 80%.
lov, и аз съм ползвал такива стари тръби, най-очарован бях от едни тръби полагани преди войната от германци, според собственика. Само там съм виждал ПКИта в отлично състояние с перфектна гъвкава изолация. Самите проводници не бяха черни, както масово сме свикнали, а бели и лъскави, сякаш са произведени вчера. Немците са се старали не само да ги калайдисат, но са им сложили и качествена изолация, която не се разпада толкова бързо. Обаче пак разкъртихме навсякъде, новата инсталация нямаше нищо общо, само няколко лампи си запазиха старите трасета. И недейте да изтъквате трасетата до самото жилище, тези трасета много рядко се налага да се променят и затова се правят проходими винаги. В самите жилища е само случайно контактите могат да си запазят старите места. Ако не се налага местене, защо би се наложила смяна на кабела, щото някой ще реши, че иска трифазна нощна лампа или кабелът ще се изтърка от тока.
Както вече писах, не съм против гофретата изобщо. Против съм да се слагат навсякъде, щото е модерно без никаква друга причина.
Това май го забравяме. :rock:
nikolov333 - майстор
При тези изчисления мостовака 3х2.5мм2 в мазилка спокойно ще носи 40А на твърда връзка, но лично аз не бих разчитал на това!!!
ktamen - специалист
Ще ги носи, ама ще има много кратък живот. Аз в никакъв случай не бих му сложил 40А башон. 25А максимум.
На подобно СВТ в гофре 16А максимум.
nikolov333 - майстор
Значи, ако ползвам СВТ 3х2.5мм2 с АП16А в гофре, то няма да е "много вредно" за кабела.. или пак ще вредно, понеже ще го опече топлината в гофрето с годините?? :?
zack - специалист
Привет,
Едвам изчетох всичко написано :drinkers: За кабелите 3х2.5 ще ползвам 16А, на тия с твърдите връзки 3х4 25А и така!
Предпазителите съм ги купил на Legrand, а ДТЗ на Schneider. За връзките, където ги има ще се правят с Wago!
Кабелите ще гледам да са минимално натоварени! Таблото пак е на Legrand. Някакво, което държи до 800-850 градуса(не помня точно).
Контакти и т.н. пак ще са на Schneider, или Legrand. Ще видя кои повече ми харесват. Печка, бойлер и евентуално нещо друго ще са с твърди връзки.
Климатици и т.н. ще са на отделни предпазители всеки, както и хладилник, пералня и т.н.
Останалите консуматори на контактите ще са меко казано смешни - телевизор, лаптопи, Wi-Fi оборудване и т.н. :mrgreen:

Та почти съм готов в мостоваците :mrgreen: Ако някой ден им стане нещо, ще ги сменя :mrgreen:

Иначе, виждал съм на един кабел 2.5 квадрата навързани бойлер, пералня, сушилня и над 10 години му няма нищо.
Мостовак замазан в стената :roll: Та знам ли. Аз не бих го направил, но фактите са такива. Работи си :drinkers:
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Подмяна и отстояния при електрическата инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: