Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
Би могло така:
Прикачен файл:
IMG_20221105_074401.jpg


В случая, на който и вентилатор да се подава захранване, то ще се подава и на актуатора.
Не разбирам обаче идеята ти като цяло. Казваш "рекуператор". При него двата потока въздух се движат едновременно в противоток. В топлообменник топлината на излизащия въздух се предава на влизащия студен. Не мога да схвана как този топлообмен ще става при теб?
Друго - една тръба, два вентилатора? Каза ти се - достатъчен ти е един вентилатор. При положение, че е 12-волтов (правотоков), при обръщане поляритета на захранването, посоката на нагнетяване/дърпане ще се обръща. Това не те ли устройва?
petromaniq66 - специалист
А кой каза, че вентилатора е четков?
Hoвoceлckи - майстор
Ако не е - в магазина има :wink:
Аз по-скоро не съм наясно с действието на актуатора. С впечатлението съм, че при отпадане на захранването се връща сам в изходно положение. Но дали е така?
petromaniq66 - специалист
Ами то с приказки на аба тъй става - нищо не се знае, защото е само идея.
Hoвoceлckи - майстор
Не са много хората дето могат да се изразяват съвсем ясно и точно. Още повече с малко думи (защото дългите постове не се четат съвсем) ... по професионални теми от непрофесионалсти. За уточняване на важни неща - просто се задават въпроси. Лошо е, когато питащия дезертира ...
Ал_ - специалист
За вентилацията, криво, право, хванах за ушите първата идея, която ми се видя компактна и лесна за изпълнение:
https://www.youtube.com/watch?v=wJB3dyHDa-8
Май на вентилаторите не може да им се обръща тока, но те така или иначе са ми налични. За актуатора нищо не мога да кажа преди да дойде. От схемата с ключа предполагах, че сам се връща в изходна позиция. В спецификацията му е посочено NC. Когато го питах, обаче, китаецът каза - трябва да му подадеш сигнал за да се затвори
Hoвoceлckи - майстор
Тогава преминаваме в изчаквателен режим. Като дойде техниката - пробваш, казваш ни и умуваме на ново. Междувременно може да уточним за вентилаторите какви са. Покажи ни ги (ако не ти е проблем). Можеш и сам да подадеш обратно захранване и да ни кажеш какво се случва.
Любопитно решение за рекуператор. Малко ме съмнява, че ще има ефективна полза от него. Лично те моля да споделиш, когато го направиш някой ден.
Ал_ - специалист
Обадиха се вчера от еконт, надявам се, че утре ще успея да мина да го взема. Тогава ще снимам и вентилаторите какви са.
Ще споделя резултати и след като системата бъде сглобена и монтирана. Едва ли обаче тези резултати биха били полезни - мястото, на което ще се ползва е малко като обем - има няма 10 м3. А избрах подобно решение, защото е малко и компактно, а вентилацията е от значение (при мен ще се ползва само през студения период, и се чудя дали един саморегулиращ нагревателен кабел около тръбичките не би имал положителен ефект). Иначе има такъв тип готови рекуператори, но @brum казва, че трябва да са два в помещението, а цената на два се доближават до цената на мицубиши за открит монтаж.

Edit: Не може да се обръща посоката на въртене на вентилаторите - току що пробвах.
Що се отнася до актуатора - свързах го само към клемата за отваряне и го включих с надеждата, че щом спра тока току виж стане чудо и се затвори сам :-D :-D :-D да, ама не :-D
Ал_ - специалист
Бях забравил за тази тема. Срам, не срам - чак за този сезон сглобих системата. Не съм купувал инфраред термометър да меря температура на входящ и изходящ въздух, но съдейки по показанията на термометъра в помещението - повече от доволен съм.
Благодарение на МамаМу предстоят и малко подобрения по електрическата част.
Притесняваше ме образуването на конденз по топлообменника(алуминиеви тръбички от авторадиатори за скрап), но засега не се забелязва образуването на такъв. За всеки случай съм го увил с метър саморегулиращ се нагревателен кабел, който се включва при външна температура под 5 градуса.
hidrazin - майстор
вт дек 19, 2023 9:38 pmАл_ написа:
Бях забравил за тази тема. Срам, не срам - чак за този сезон сглобих системата.
Споко, няма срам. Аз имам зас...рани проекти от над ... години. :-D
Най-хубавото е че си се сетил и споделил/дал обратна връзка.
:partyman:

Тема "Актуатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: