Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Justy - майстор
А когато оперативната фаза на контактора се разведе като фаза за осветлението - какво става :? :lol:
Trifun - специалист
Методика за свързване на реле РВМ - 6 с контактор
(за стълбищно осветление)

1. Намират се четирите проводника, които ще са ни необходими :

- Фаза (от предпазител)
- Нула
- Проводника от бутоните - на него нормално не трябва да има никакъв потенциал. Трябва да се появи нула при натискане на бутон. Това се установява с пробна лампа - закача се единият край на лампата на фаза, с другият край от пробната лампа се обхождат възможните проводници, като някой помощник през това време натиска някой от бутоните...
- Проводника от лампите на стълбището - ако се подаде фаза на него, лампите светват.

2. Фазата (от предпазителя) се свързва с клеми 1 и 4 на РВМ - 6, както и с нормално отворен контакт на контактора. Другата клема на нормално отвореният контакт се свърза с проводника от лампите на стълбището.
3. Проводника от бутоните се свързва с клема 2 на РВМ - 6, с единият край на намотката на контактора, както и с друг нормално отворен контакт на контактора. На другата клема на нормално отвореният контакт се подава чиста нула.
4. Другият край на намотката на контактора се свързва с клема 3 на РМВ - 6.
5. Проверява се регистърната планка на реле РВМ - 6 да е в положение "1"
Trifun - специалист
Justy написа:
А когато оперативната фаза на контактора се разведе като фаза за осветлението - какво става :? :lol:
Ако говорим за схемата, която съм постнал, оперативната фаза за контактора минава през контакт 3-4 на РВМ - 6, който е нормално затворен, и превключва едва в края на времето при положение "1" на регистърната планка - т.е. на него си има фаза. И ако тя се подаде като фаза за осветлението - лампите пак ще светят постоянно.
anton_ss - специалист
до тук всичко разбрах и много благодаря за схемите. но как все пак се е получил проблема немога да си обесня при положение че рвм а е заключен в таблото и никои не го е барал преди да откаже?и защо има фаза на бутоните?иначе вече ще чакам е-он да отключат таблото зада проверя рвм -реиката и контактора по вашите указания.
Trifun - специалист
Тая "фаза" на бутоните не е "чиста фаза".
Фазомера свети на единият проводник на ключа защото фазата се подава на клема 1 на РВМ-а, от там през ел.двигателчето (и през нормално включилият контакт 3-4 на РВМ-а и през намотката на контактора) отива на ключовете.
Другият проводник на ключа трябва да си е чиста нула - това е единствената ел. схема, по която на ключ се подава нула, а не фаза.
Как се е получил проблема - идея си нямам, докато не се види - нищо не може да се каже със сигурност.
А за главното табло и вие трябва да имате ключ, струва ми се - поразпитай комшиите - някой може и да има. Нашето главно табло изобщо не се заключва - всеки може да си бърка в него както и когато си поиска :roll:
anton_ss - специалист
Главното ни и единствено табло е в мазата там са всички електромери и никои от входа няма ключ.Иначе всичко по схемите ми е ясно.Принципите също .Отново много благодаря за вниманието!Остава да си пуснем заявка до е-он да си платим за нея да ни отключат таблото.Така казах.След което да сляза с инстромента и по вашите указания да деиствам.
anton_ss - специалист
А дали проблема не се появи след като на 1 етаж сложиха л л.?
anton_ss - специалист
Най-после неочакван достъп до таблото!рвм-6Ето какво видях:На 1-фаза и до НО контакт на контактора На 2 мост към 3 и до друг НО конт. На 3 моста от 2 На 4 връзска с следващ НО конт.който продължава от др.страна към бобината ...По късно схемата.
Trifun - специалист
Ами ... аз поне не виждам нищо нередно в схемата.
Е, леко поусложнена, ама иначе е вярна.
И явно регистърната планка е в положение "1", щото ако не беше, при натискане на бутон, контакт 3-4 щеше да изключва веднага, с което да прекъсва самоблокировъчната верига на контактора, и като отпуснеш бутона контактора отпада и прекъсва и веригата на РВМ - т.е. нямаше да тече изобщо това време от 3 мин. за което говориш.

Честно казано ... не схващам изобщо защо се получава този ефект, който описваш :? Ако схемата е тази - трябва да работи ...

Като се натисне бутон, контактора и РВМ-а сработват ли правилно - седят ли задействани през 3-те минути ?
Пробвай да дадеш на късо контакта на контактора, дето подава фаза на лампите - да видим дали ще светнат.

Между другото ... по тая схема, ако има бутон, подпрян с клечка, примерно - лампите ще светят нон-стоп.
А по тая, дето я бях постнал аз, лампите изгасят и не могат да се светнат докато не се махне клечката - т.е. трябва бутона да се отпусне и да се натисне пак :wink:

Тема "стълбищен автомат проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: