Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Имам един въпрос свързан с ел. инсталацията на надстроен етаж от съществуваща къща.
Проектът си е направен от ел. инжинер по всички правила - въпросът ми е : изпълнението на този проект може ли да бъде направено от човек , който си разбира от работата , но не е ел. техник или ел. инжинер. Въобще каква е процедурата за узаконяване на изпълнението на този проект/ ако въобще се налага узаконяване/ . Благодаря предварително!
velsi - Почетен майстор
Щом имаш заверен проект никой не се интересува кой е изпълнил инсталацията. Аз навремето при същите условия си я правих сам. Съмнява ме сега да са се променили много нещата.
Милен - майстор
Ти би ли рискувал неквалифициран човек да ти прекара инсталацията ?
Според теб този като не е електротехник, ще може ли правилно да разчете проекта или ще го кара както той си знае.

А ти би ли дал на врачка ренгенови снимки и кардиограма да те лекува, те май не и трябват, тя си знае и без тях?
Що се отнася до правилното разчитане и съвестното изпълнение- нямам никакви съмнения. Въпросът е дали има някакви нормативни пречки. Необходимо ли е нещо от рода на " въвеждане в експлоатация " и т.н.
Милен - майстор
Ето формалностите http://www.mrrb.government.bg/index.php ... e=7&id=210 сигурно има и още, потърси из нета.
Успех в рискованото начинание.
qnass - специалист
Ако етажа ще е с отделен електромер и ел енергията ще се плаща на енергото то преди да дойдат да ти пуснат тока ще ти поискат няколко документа.Ако си сигурен в изпълнението на ел. инсталацията не е проблем частна лицензирана фирма (ел.лаборатория) да ти издаде необходимите документи(Протокол"Контур фаза-нула" и "Обяснителна записка") след проверка разбира се.Не съм сигурна как вървят цените но до преди 6 мес. цената за Пазарджик на такъв протокол беше 20 лв
Не Енергото,а РДНСК-то искат протокола за контур фаза-нула,след което издават разрешение за ползване(или АКТ 16).А Енергото иска АКТ 16
Стефан - майстор
martin_r_b написа:
Имам един въпрос свързан с ел. инсталацията на надстроен етаж от съществуваща къща.
Проектът си е направен от ел. инжИнер по всички правила - въпросът ми е : изпълнението на този проект може ли да бъде направено от човек , който си разбира от работата , но не е ел. техник или ел. инжИнер. Въобще каква е процедурата за узаконяване на изпълнението на този проект/ ако въобще се налага узаконяване/ . Благодаря предварително!
Ненавиждам неграмотниците, които даже не знаят как се изписва титлата на квалифициран персонал. Нещастници!

Тема "електрическа инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: