Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fastand - напреднал
Предстои ми да правя ел.инсталация на един офис и искат да сложа дефектотокова защита.Сега имам няколко въпроса.Единият е:дефектотоковата защита след или преди обикновенният предпазител се слага.вторият е когато в офиса ще има доста компютри чел съм че се слага някакъв друг вид дефектотокова защита.Третият е колко горе долу ампера да е защитата.
Моля без мнения от рода: "потърси в търсачката" , защото вече съм проверил и никъде не пише по-подробно по тези въпроси.
Първо ДТЗ се слага когато инсталацията е трипроводна( Фаза, Нула, Земя) и се монтира преди предпазителя за консуматорите. За компютрите се прредлагат колекторни защити(които са малко скъпички), за препоръ4ване е да се сложи UPS. Ампеража на ДТЗ зависи от това за колко токови кръга ще се ползва и от приблизителната им консумация. И ампеража за защитае на ДТЗ е в mA, колкото е по малък толкова по добре.
MIRO_073 - майстор
marti1109 написа:
Първо ДТЗ се слага когато инсталацията е трипроводна( Фаза, Нула, Земя) и се монтира преди предпазителя за консуматорите. За компютрите се прредлагат колекторни защити(които са малко скъпички), за препоръ4ване е да се сложи UPS. Ампеража на ДТЗ зависи от това за колко токови кръга ще се ползва и от приблизителната им консумация. И ампеража за защитае на ДТЗ е в mA, колкото е по малък толкова по добре.
Не искам да бъда груб, ама не лъжи човека
GeorgiRadevDu - специалист
ДТЗ работи задължително с 3 проводна инсталация. Фаза ,нула и дежурна нула. Първите два проводника са ясни, третия трябва да е подвързан на отделна шина в таблото (няма нищо общо с нулата), и
е подвързан към земен контур- поцинковани заземителни колове ,поне два. Ака инсталацията на сградата е три проводна , нямаш грижи. Не ели изпълнено това условие няма смисъл да се дават излишни пари.
Милен - майстор
GeorgiRadevDu написа:
ДТЗ работи задължително с 3 проводна инсталация. Фаза ,нула и дежурна нула. Първите два проводника са ясни, третия трябва да е подвързан на отделна шина в таблото (няма нищо общо с нулата), и
е подвързан към земен контур- поцинковани заземителни колове ,поне два. Ака инсталацията на сградата е три проводна , нямаш грижи. Не ели изпълнено това условие няма смисъл да се дават излишни пари.
Третия проводник се нарича "защитен проводник" и има много общо с нулата.

Битовите мрежи са изградени по система с директно заземена неутрала т.е. заземен нулев извод - система TN. Това е изпълнено още при захранващия трансформатор в трафопоста. От там мрежата в повечето случаи е четирипроводна 3фази и нула т.е TN-C. Нулата се заземява във всяко главно разпределително табло. От това табло в сградата нулата може да се раздели на работна нула N и защитен проводник PE, които са свързани към заземителя на таблото, система TN-C-S. След разделянето им, вече може да се използва и дефектнотокова защита.
Ако инсталацията която идва до таблото на въпросния офис е изпълнена само с два проводника пак може да се използва ДТЗ. В този случай разделянето на работна нула и защитен проводник става в това табло. Работната нула и фазата минават през двата полюса на ДТЗ-то, а защитната нула на защитните клеми на контактите.

Ето и по-подробно описание http://schuko.hit.bg/el-prosweta.htm#schuko
malkstor - специалист
Милен написа:
Ако инсталацията която идва до таблото на въпросния офис е изпълнена само с два проводника пак може да се използва ДТЗ. В този случай разделянето на работна нула и защитен проводник става в това табло. Работната нула и фазата минават през двата полюса на ДТЗ-то, а защитната нула на защитните клеми на контактите.

Ето и по-подробно описание http://schuko.hit.bg/el-prosweta.htm#schuko
Точно това исках да питам - навсякъде пише, че ДТЗ може да се използва само в трипроводна мрежа, а като гледам схемата на свързване се използват само фазата и нулата. Проблема всъщност от къде идва - че ако след ДТЗ се свържат пластинките към 0-лата е възможно ДТЗ да се задейства от евентуални утечни токове по уредите ли? Защото като прочетох за устройството и принципа на работа на ДТЗ от линковете, които сте дали, чесно казано не виждам каква друга може да е причината да не се използва спокойно ДТЗ при 2-проводна мрежа.
nivanov - специалист
Причината е, че дефектнотоковата защита не прекъсва само фазата при сработване, а и нулата на съответните контакти. От там нататък ако някъде имаш някакъв потенциал - пробили кабели, стопено табло с омешани фази след ДТЗ или подобни проблеми, единствения път, по който може да затвориш контура е през самия себе си. Затова е и изискването да имаш отделна нула, която да си остане с този потенциал независимо от сработването на ДТЗ, иначе риска за живота на хората наоколо е далеч по голям.
malkstor - специалист
Ясно, сега разбирам. Добре де, това не е ли в случай че имаш ДТЗ на част от контактите? Ако приемем че няма как да се докоснеш до стопени кабели, и че имаш ДТЗ на всички токови кръгове, тази опасност не изчезва ли?
Pavkata_svt - специалист
fastand написа:
Предстои ми да правя ел.инсталация на един офис и искат да сложа дефектотокова защита.Сега имам няколко въпроса.Единият е:дефектотоковата защита след или преди обикновенният предпазител се слага.вторият е когато в офиса ще има доста компютри чел съм че се слага някакъв друг вид дефектотокова защита.Третият е колко горе долу ампера да е защитата.
Моля без мнения от рода: "потърси в търсачката" , защото вече съм проверил и никъде не пише по-подробно по тези въпроси.
Задавайки този въпрос се замислям не е ли неразумно ТИ да правиш този офис?

Тема "въпрос за дефектотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: