Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
voxo - специалист
Здравейте
Имам голям проблем които незнам как да реша.
Ние произвеждаме ръстови ленти и етикети за текстилната промишленост. Наскоро закупихме една машина която да ги реже и сгъва. Но при сгъването те минават през една притискаща плоча която ги фиксира температурно. И там става проблема. Наелекризират се и започват да се залепят за водещата лента и да се мачкат. Какво ли не пробвахме, машината е заземена, офазена и т.н.
Турския производител ми казва, че имало едно устройство което ще ми свърши работа( electric static discharger tool ) . Когото и да питам не е чувал за такова. Те предлагат да ми го продадат за 400EU но незнам дали ще ми върши работа, ако не върши ходи го върни.
Моля помогнете иначе неможем да използваме машината пълноценно, а не е ефтина.
Благодаря предварително.
Милен - майстор
Как така машината е заземена и офазена :? Хубаво е да извикате лаборатория която да измери заземлението на машината да ли е в нормата.

Ако машината е толкова скъпа по-добре си купи устройството към нея, а то би трябвало да си върви с нея, ама производителя май иска да те метне и да си платите два пъти за едно и също нещо.

А иначе ако технологичния процес позволява може да пробвате някое от следните мероприятия:
- Йонизиране на въздуха в мястото на натрупване на зарядите,
- Подържане на висока относителна влажност на въздуха до 80-85%,
- Поставяне на заземени метални четки които да се трият по движещата се транспортна лента
- Поставяне на метални заземени гребени които не се трият по лентата,
- Намазване от вътрешната страна на лентата с проводима (антистатична) смазка,

И все пак ако машината е заземена добре не би трябвало да има този проблем. Това че е свързан заземителя към заземителната клема не значи че всички детайли са заземени добре. Трябва да се изравнят потенциалите на всички части на машината с отделни проводници, свързани кън заземителя.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
От какъв материал е притискащата плоча?
Bobivan - специалист
Разгледайte сайта на SIMCO,има различни решения на проблема ви...Ако етикетите след залепващата плоча са още на лента то тогава използвайте подходящият по дължина static eliminator bar....
voxo - специалист
Благодаря за съветите.
Само имам въпрос към Милен къде има лаборатория която да ми измери заземлението на машината.
Ще пробваме и с заземени метални четки.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
n_a написа:
От какъв материал е притискащата плоча?
???
voxo - специалист
Притискащата плоча е метална но под нея има една лента подобна на мушама. По нея се търкат етикетите. Пробвахме и без нея но става по-зле. Когато напръскаме лентата със антистатичен спрей има ефект но за около 2-3 минути, тъй като температурата е висока около 80-100 гр.
изпарява се
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Prosti latinicata. Prekrasno e, che spomena tova za spreya. Pravish povyrnostta na plochata ot teflon.... na lichni belelezki?
voxo - специалист
Как да я направя от тефлон? Стига да помогне ще я направя но незнам как става.
Милен - майстор
Ето ти адресите на две акредитирани лаборатории в Кърджали. Вече се наричат "Орган за контрол от вид С"

http://www.nab-bas.bg/?cat=labs&lab=271
http://www.nab-bas.bg/?cat=labs&lab=514

Може да пробваш със заземена метална четка, която се допира до мушамоподобната лента под плочата. Другия възможен вариант е заземен метален гребен който да е доближен на известно разтояние до лентата с етикетите. Разтоянието трябва да го определиш опитно. Идеята в вслучая е да се йонизира въздуха между споменатия гребен и текстилната лента по която се натрупва заряда. Метода намира приложение именно в текстилната промишленност.
Мисля че бях мяркал по подробно описание, ако го открия ще ти го снимам.
Няма ли възможност нагрятата плоча също да се заземи.

Тема "Огромен проблем със статично електричество." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: