Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mitko_rupite - специалист
КОлеги в Гърция сам ...
Прави ми впечатление че във всички Главни и Етажни ел табла - виждам следнотоооо..
-------
Напрежението влиза в АВТОМАТИчЕН предпазител (примерно 63 A) после излиза и отива в ПОРЦЕЛАНОВ(по малък 50 или 45 ампера ) .... от там излиза и тръгва към другите предпазителиии ..

(и за монофазно и за трифазно напрежение е така ... таблата са съвременни нови .. не са от преди 5 -10 god ...)

Въпроса - За Какво АДЖЕБА са тези порцеланови ПРЕДПАЗИТЕЛИ ????
Има некакво значение щом навсекаде така е направено ???
Justy - майстор
Има изискване в ПУЕЕУ за видимо разкъсване на веригите. Автоматичния предпазител го щракаш надолу, ама виждаш ли му вътре пластините :wink: Като отвиеш порцелановия предпазител си сигурен, че веригата е прекъсната / виж аватара на Велси / :shock:
mitko_rupite - специалист
Благодаря колега - ИМА ЛОГИКА

А защо тогава преди 5 месеца в наше село в БГ -- смениха всички алумин провидници по стълбовете с същите но с изолация и усукани + цифрови електромери --- Нови ТАБЛА на 4.5 къщи 1 табло -- и никъде нема такова РАЗДЕЛЯНЕ ВИДИМО ????????????

Може Би в Странство са по ЗАТЕГНАТИ нещата ??

за Съжаление Аватара на ВЕЛСИ не ми го отвара нещо ....
Милен - майстор
По скоро е друго, за да се получи т.нар каскадиране.
В случая стопяемия предпазител има токоограничаваща роля - ограничава тока на късо съединение. Понеже при него дъгата се гаси в кварцов пясък стопяемите издържат доста по големи токове на късо съединение в сравнение с автоматичните. Инсталирайки на входа един стопяем и от него можеш да захранваш автоматични прекъсвачи с по-малък ток на късо съединение, следователно и по-евтини.
Колкото до автоматичния на входа, мисля че той е просто разеденител, само контактна система без защитите- също евтино решение.

Същото изпълнение съм го виждал в няколко нови немски табла на Сименс получени тази година във фирмата в която работя - Автоматичен предпазител 400А - Тройка високомощни стопяеми предпазители монтирани в общ изваждаем блок и от там за съответните консуматори автоматични. Даже на оперативните им вериги са дублирани автоматичните със един стопяем преди тях. Така че стопяемите не са умрели още.

Митко в Гърцията да не се свършиха гъркините, ще си тръгнал да им гледаш таблата :wink:
mitko_rupite - специалист
Извинявай Милене но тва КАСКАДИРАНЕ -- нещо не ми е яснооо...

Защо примерно след 63 амперовя Автоматичен -- не се сложи 40 А пак Автоматичен и от там да се захранат по малките предпазители ???
---------------------------------
Същото изпълнение съм го виждал в няколко нови немски табла на Сименс получени тази година във фирмата в която работя - Автоматичен предпазител 400А - Тройка високомощни стопяеми предпазители монтирани в общ изваждаем блок и от там за съответните консуматори автоматични. Даже на оперативните им вериги са дублирани автоматичните със един стопяем преди тях. Така че стопяемите не са умрели още.
-----------------------------------------------------------
ТОчно точно -- същото е и тука във всички табла !!!
Но немозах да Разбера Кога ше Умрат СТОПЯЕМИТЕ предпазители ???
за мен те са мн опасни - в повечето случеи при изгорял такъв всеки майстор слага по колкото си иска жички -- и после става една защитаааа ...




За Гъркините Братле требва Пари -- тiя са мн надъхани
Милен - майстор
Казано по-накратко:
В случая стопяемия предпазител има токоограничаваща роля - ограничава тока на късо съединение.


А сега и по надълго и от по-отдалече.
Предполагам гърците имат переспективно мислене и имат инсталирани доста по големи мощности от реално потребяваните на понижаващите трансформатори средно/ниско напрежение във въпросния район. От там и токовете на късо съединение са по-големи на входа на таблата от тези които биха издържали нормалните битови автоматични предпазители.
И тука са намерили икономически изгодното решение. Вместо да сложат АП-та с голяма изключвателна възможност си слагат евтини битови с 6кА изкл. възможност. Такива са напр. Е61N+ на Шнайдер. Докато изключвателната способност на C60N, C60H или C60L e съответно 10, 15 и 25кА и пропорционално расте и цената им.
Това е възможно ако преди тях има апарат с достатъчна изключвателна възможност, който да изключи веригата преди тока на късо съединение на шините на това табло да достигне опасни стойности по големи от тези на АП-тата. Евтиното решение е стопяем предпазител. Ето например тези http://www.circuitprotection.ca/pdf/D_Type_DIAZED.pdf имат изключвателна възможност 75кА и не е проблем след него да сложиш АП с 6кА. Ако възникне много голям ток на късо съединение в това табло ще изгори стопяемия, преди да се стопят автоматичните.

А първия във веригата автоматичен предполагам е само разеденител (шалтер) и служи за бързо разделяне на таблото. В този случай в него го няма защитния механизъм - например такива http://www.filkab.com/GetFile/bg/category_files/626/ . Добър вариант е и този разеденител да бъде комбиниран с дефекнотокова защита например ID.

Ето ти и едно доста дълго четиво за селектиране и каскадиране на автоматични предпазители http://www.schneiderelectric.bg/bgnew/d ... svachi.pdf За жалост не са включили в готовите таблици накрая и стопяеми предпазители, но това е разбираемо фирмата иска да си лансира скъпите си автопатични прекъсвачи.

Стопяемите не са опасни и скоро няма да умрат. Опасни са "специалистите" които ги поправят с тел.
mitko_rupite - специалист
ОХххх аз ли нещо неразбирам незнаммм...

тези Линкове немога да ги отвора от тука -- PC то е развалено ...

Ма и безтуи НЕ разбирам мн мн Научни термини ... требва с прости ДУМИ на МЕНЕ ...
--------------
ЗАщо тази ТОКООГРАНИчАВАщА РОЛЯ требва да е със СТОПЯЕМ ПРЕДПАЗИТЕЛ ???

Брех деиба работата деиба .....
първо 63 А АП ... после 40 А стопяем .... и после неколко бр 16 А АП........

ЗАщо 40 А НЕ е и той АП ???Ап тата немат ли токоограничаваща роля ???

Знам че ти за тебе си го знаеш -- ма искам и аз да го разбера .....

Имам Възможност и сам Убеден че ако НАПРАВА пълно КЪСО ---- веднага след СТОПЯЕМИЯ предпазител от 40А -- нема да Изгори той а ше падне 63 амперовя АП пред него ( та било и разделителна роля да има )


ПАк и Невиждам Въобще НИКАКЪВ смисъл от Този 40 Амперов Бушон ..................(освен тезата на Justy
)

Има си 63 А ........ после 16 А .............и между тех 40 А стопяем

---------------------------------------------
--------------------------------------------------
Последна промяна от mitko_rupite на чет дек 11, 2008 8:51 am, променено общо 2 пъти.
Милен - майстор
mitko_rupite написа:
ОХххх аз ли нещо неразбирам незнаммм...
В такъв случай по-добре насочи любопитството си някъде другаде, че по таблата, особенно в някоя друга държава е много опасно. Да не говорим че ако открият интереса ти към захранването им, могат да те вземат за саботьор или терорист. А, както са луднали гърците тия дни не се знае какво може да ти се случи.
rulom - модератор
Изисквания, кво да правиш.Ако искаш пояснения питай техната инспекция по труда.
А за сведение, даже и 25А да е стопяемия, пак ще изключи автоматичния.
mitko_rupite - специалист
Благодаря ти За Вниманието Все пак -- Успех !!!

Тема "Въпрос за Предпазители (Бушони )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: