Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Имам проблем с ел. инсталацията вкъщи - както работеше една лампа спря - смених я, оказа се че проблема е друг. Дава ми две фази кабела. Интересното е че дугите лампи и бойлера в токовия кръг си работят нормално, само едната лампа има две фази. Защо? и как да го оправя?
:?: :?: :?:
8180 - майстор
А с какво ги мереш двете фази?
Някои фазомери и електронни мултицети могат да излъжат. Ако "о"-та е прекъсната някъде и жилото "виси" може и да покаже.
Направи си пробна лампа с дълги краища и провери пак към сигурна "о" или радиатор. Предварително проиграй пробата от контакт.
Най вероятно се губи "о"-та. Може да е в ключа (не че редно така да се свърже, но се случва), разкл. кутия и др. по пътя до таблото (отклонениято към работещата част).
Ако действително ти даде две фази - признай си какво друго си правил. :)
бъзиках разклонителни кутии, ще ги проверя и ще докладвам :? :-D
masteradmin - майстор
Това с 2 фази се получава когато масата е прекарана през ключа и кабела се е прекъснал или се е откачил. По този начин на единия кабел имаш фаза, а на други същата фаза но е минала през крушката. Просто погледни кабела който влиза в ключа.
Стефан - майстор
Не претендирам за познания в областта, но нищо не разбрах от поста на мастера.
Според мен, ролята на ключа, е да прекъсне някаква верига. До ключа достигат два кабела - единия идва от таблото, а другия минава през крушката и пак се връща в таблото. Ако предположим, че е грешно свързване, и фазата минава през крушката, то до ключа ще достига фаза/ само при положение, че крушката е здрава /. И както казва мастера, ако другото жило е прекъснато някъде, то на него няма да има нищо. Нито "О", нито фаза. Правилно ли съм разбрал.
Според мен нещо не е наред - или в поста на задаващия въпроса, или ....и аз не знам. Просто не е възможно, според мен, една крушка да свети, да изгори, и в следващия момент да се появят две фази на двете жила на ключа.
Възможно е да е станало нещо друго. По някаква причина, жилото от "О"-та да се е прекъснало, но доста преди ключа, и да дава "утечка" на фазата от другите уреди.
vlado0549 - специалист
Мастер е прав.Нямаш две фази а просто нулата ти я няма.А "втората фаза" е през някой консуматор.Потърси къде ти е прекъсната нулата.
Благодаря за помоща, проблема е открит и отстранен. :) Имах предвид че по нулата тече ток и става като фаза, затова писах "две фази". Оказа се че при бърникането в една разклонителна кутия съм разменил фазата и нулата. Сега кръстосах кабелите и всичко е наред. :) :-D :-D :-D

Тема "проблем с фазата - имам две фази вместо фаза и нула - защо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: