Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!
Искам да си сменя стария домофон с един нов на фирма Телеком Варна. Гледах тук там из нета, но цвета на моите жици не са като при другите хора дето за писали по тази тема, та не мога да разбера коя къде да свържа.

Моя домофон е мноооого стар. От панелната стена излизат две зелени, две червени и една бяла жица. Едната зелена жица по принцип не беше свързана към стария домофон и тои си работеше пезупречно. Звъни и вратата се отваря при натискане на бутона. Въпроса е коя жица за какво е и към кое от новата схема да свържа.
Това е схемата на свързване на новия домофон.
http://i5.photobucket.com/albums/y155/E ... 700040.jpg
имам и на стария ако е нужна.


hat.gif Благодаря предварително!
Trifun - специалист
Здравей, stixi :)
Първо - честит ти нов домофон - дано да си го ползваш дъъъълги години със здраве ! :)

А сега - към отговорите :

Дано да си взел домофон от тип DC - ако си чел внимателно инструкцията - той е "за старите домофонни централи, вграждани при строежа на жилищните кооперации" - предполагам вашата централа е такава.
Надявам се, че не си разкачил старият домофон все още - в противен случай трудничко ще се налучкат проводниците...
За новият домофон също ще използваш 4 проводника - свързват се към клеми GND , M , S и SW2. Клеми ZUM и SW1 не се използват при старите централи.
Ако старият е свързан все още, снимай го с отворен капак - така, че да се виждат проводниците на кои клеми са закачени, качи и старата схема и ще ти кажем как да закачиш новия :)

Дори и да е разкачен старият домофон, пак го снимай така, че да се виждат клемите, където са били проводниците, и ако имаш спомени, кажи кой проводник къде е бил ...
______________________________________________

Значи ... на стария домофон вероятно (ако говорим за един и същи тип домофони) клемите са били в два реда, а проводниците са били - на горния ред три, а долу - един.
Най-левият проводник от горния ред го свързваш към клема M на новия, следващият до него - на клема GND на новия, и последният проводник от горния ред клеми на стария домофон го свързваш към клема S на новия. Четвъртият проводник (на долния ред клеми на стария) го свързваш към клема SW2 на новия.
Днес снимах схемата и клемите, но не мога да ги кача. Ако е удобно пиши ми на този меил и ще ти ги пратя. fortimorti1@abv.bg
Весели празници!
Trifun - специалист
Изображение
Значи ... това НЕ Е схемата, която аз имах предвид, когато писах последните редове от първия си постинг, съжалявам ...

Според тая схема, проводникът от клема 1 на стария домофон трябва да се свърже с клема S на новият, проводникът от клема 2 на стария - с клема M на новия, проводникът от клема 3 (или 4) на стария - с клема GND на новия, и проводникът от клема 10 на стария - с клема SW2 на новия.
Дано да си спомняш само кой проводник къде е бил закачен на стария домофон ...

И провери още веднъж дали новият домофон е от тип DC - това е важно - трябва да го пише някъде по корпуса или по кутията, в която е опакован.

Успех и весели празници !
ето снимката на стария домофон. клемите са така 12345
678910

http://s460.photobucket.com/albums/qq32 ... C00020.jpg
само последната клема от долния ред съвпада и в двата ти отговора.
Сега вече може да кажеш кое къде да се свърже.
s_toshkov - специалист
Прикачен файл:
IMG_20200409_172338_resize_77.jpg
Прикачен файл:
IMG_20200409_172342_resize_8.jpg
Прикачен файл:
IMG_20200409_172346_resize_37.jpg
Прикачен файл:
IMG_20200409_172349_resize_72.jpg
Прикачен файл:
IMG_20200409_180935_resize_3.jpg
Прикачен файл:
IMG_20200409_180935_resize_3.jpg
Здравейте , моля подскажете кое как трябва да се свърже . Стария домофон го нямам- предишния собственик го е изхвърлил . Нямам схема нито знам какъв е бил ....
Купих нов Домофон на Балканбит , видях схемата на кабелите на съседите
Звънях на фирмата която е правила новата домофона инстаация- вече не функционирала

Звънах на друа фирма - не работели с клиенти в момента , от друга фирма ми казаха че моат да дойдат след 15-05-2020 да го свържат

Толкова ли е сложно ?
Здравейте Колеги,

И аз като последния колега си купих същия домофон.
https://photos.app.goo.gl/xduvPjP4FWHP385W8
https://balkanbit.com/sites/default/fil ... %D1%82.pdf

Майстора ми е изкъртил стария домофон и нямам идея коя жица къде е била свързана.
Това, което разбрах до тук, е че
- жълтата жица е общия проводник.
- жълта + черна отварят вратата на входа.
- когато вържа червената жица на клейма 9 (четвъртата подред) светва червения светодиод при вдигната слушалка и угасва по затваряне на слушалката.

Мислех, че е сигурно, че трябва да са в следния ред - жълта, черна, бяла и червена жица съответно на клейми 5, 7, 8 и 9, но когато вържа черната и бялата започва едно ужасно бучене при вдигната слушалка, което леко намалява при затваряне на слушалката.

Всякакви насоки и съвети са добре дошли.
Благодаря!
Y.Yordanov - помощник
Здравейте, наложи ми се да сменя стария домофон с нов след ремонт. Кабелите са ми белязани както са били в стария с букви: T, M, R, O , а новият е с обозначения ZUM, S, M, GND и SW2. Блока е стар и няма управление на осветлението от домофона до колкото ми е известно. Как да свържа кабелите към новия домофон? Благодаря предварително за отговорите.
Здравейте,

Някой може ли да сподели кабелите от старият домофон (на първата снимка) на кои позиции трябва да ги преместя (втората снимка)?
Новият домофон е Балканбит АД-03П

Много Ви благодаря предварително!

Прикачен файл:
302426917_1136902447224436_8018789943745605740_n.jpg
Прикачен файл:
Екранна снимка 2022-09-10 115903.png
Екранна снимка 2022-09-10 115903.png (114.13 KиБ) Видяна 4420 пъти
kozl - майстор
Купил си само слушалка. Централата не се знае каква е но със сигурност не и за тази слушалка.
Няма да стане по форума това което искаш, коя жица къде.
Извикай техник на място да преценява дали изобщо ще стане с тази слушалка към съществуващата домофонна централа.

Тема "свързване на домофон.помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: