Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Значи става въпрос за вентилаторите с вградени релета за включване и изключване. Значи реагира на включване и изключване на лампата, фазата от лампата влиза във вентилатора. Отделно се взима фаза за самата работа на вентилатора, защото продължава да работи при загасена лампа по предварително зададено време. Въпросът ми е: при всички положения фазата трябва да си я взема от ключа, но може ли това да стане с 4кв кабел ? Всмисъл това е доста дебел кабел и ще натовари ли мрежата до ключа допълнително или просто ще поеме напрежението по леко и няма да загрява и други там ядове ? И става ли с тоя кабел да сменя направо цялата инсталация вътре в банята, при положение че така или иначе ще се кърти яко и после ще се шпаклова и лепят плочките ? То в крайна сметка цялата инсталация е това: вентилатора и след него лампата - 2 точки. Мерси предварително, може и да звуча малко глупаво, ама нали знаете, както казваше баща ми : не е срамно да питаш, срамно е да не знаеш!
bluelemon - специалист
Абе аз не мога да ти кажа как да го вържеш ама не е ли по добре да са ти на сериен ключ лампата и вентилатора. :?
masteradmin - майстор
Сега първо след като вентилатора се пали от тока на крушката, следователно няма значение кое е ще хванеш фаза или маса просто индикатор ти е тока, а тои е еднакво голям както в нулевия проводник така и в фазовия (ако не съм разбрал нещо погрешно).
Колкото до 4 кв. кабел. Със сигурност няма да натовари мрежата обратно загубите по него са по-малки. Мисля че няма да загрее даже да си вържеш и бойлер на него. Аз лично за 2 крушки и вентилатор бих ти препоръчал 1,5 квадрата. Не мисля, че в дадения случаи има разлика какъв ще използваш от 1,5 или от 4 кв. просто този от 4 е по-скъп и по-дебел и по трудно се прекарва и завива. Ако нещо не съм обяснил ясно питаи.
masteradmin мерси много за съвета, и други вече ми казват, че излишно мисля за 4кв. камо ли че мисля тази лампа впоследствие да се превърне в 7 лунички, но все пак май 2.5кв са перфектни :) мисля двете фази да ги взема от ключа (едната за работата на вентилатора, а другата за релето), а нулата от лампата. Още веднъж мерси ! :)
ако си взел този аспиратор тук http://www.mmotors-bg.com/aspnew.htm всичко е описано и 4 кв. е много при условие че аспиратора е около 16W просто няма смисъл :?
evil - специалист
по-добре спазвай схемата,не мисля че е все едно дали ще се управлява с фаза или нула а 2,5кв.мм е голямо сечение за целта,дори и луничките да са 10 ,преди траф спокойно можеш с 1,5кв.мм :)

Тема "RQ: Свързване на вентилатор с реле в банята ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: