Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mitko_rupite - специалист
Вчера ме извика приятел- че станало някакво КЪСО в къщата му ..

През удължител -захранва Компютър и Принтер
Като включил удължитела в Контакта на стената станало Късотоооо..
Щепсела и контакта беха много нагорели ..

Отвинтих Бушона и смених Контакта и щепсела и сичко и тръгна ..
При монтажа на контакта го Занулих / демек нулата я свързах и за двете пластинки от страни на контактаа / ...

-------------------
Понеже мостовия промодник го бех резнал със секачки малко преди контакта по ЦВЕТОВЕТЕ установих че преди аз а отида КОНТАКТА е БИЛ Не ЗАНУЛЕН а ЗАФАЗЕН / демек фазата е била свързана със страничните крачета /

Проверих и другите конакти / във две стаи / 6-7 броя- всички беха ЗАФАЗЕНИ !!!

Всички беха на 1 Бушон -25 А порцланов ..

Оправих ги и ги Занулих ....

Днес отивам и що да вида -- фазата пак е излезла на страничните пластинки на всички контакти .... :shock:

------------------------
Гледам че ВХОДНАТА НУЛА е добре вързана на Нулвата шина таблото ... освен да вида в таблото на ЧЕЗ да не е хлабава ....
или след таблото --- некъде по разклонителните кутии да има хлабава нула ...

Преди 5,6 месеца ЧЕЗ беше наела Фирма да смени Таблата в Селото- и ел мерите с нови електронни --- тогава при монтажите имаше доста объркани ФАЗИ със НУЛИ от тая фирма ....

Но пък мера на НУЛЕВАТА шина нема ФАЗА ---- НУЛА СИ Е ...

Дали пък некой уред като Радиатор не е тргнал да гори и да ПРЕФЪРЛЯ фазата към корпус и от там къ всички контакти .... ма би требвало да стане Късо и да гори бушон ...
+тва аз изключих всички консуматори и тогава видех че фазата излиза на ПЛАСТИНКИТЕ ..
Освен да има консуматор за който да не знам ....

Уффф помагайте че на човека му требва да му пускам токааа ...
Права сметка /удобно е / да дръпна една НУЛА от НУЛЕВАТА Шина - до некоя разклон кутия ... допълнителна нуличка ...??

Благодаря Предварително ..

.
Последна промяна от mitko_rupite на пет мар 13, 2009 4:47 pm, променено общо 1 път.
В. Петров - специалист
mitko_rupite написа:
-------------------
Понеже мостовия промодник го бех резнал със секачки малко преди контакта по ЦВЕТОВЕТЕ установих че преди аз а отида КОНТАКТА е БИЛ Не ЗАНУЛЕН а ЗАФАЗЕН / демек фазата е била свързана със страничните крачета /
.
В инсталации-самоделки никога не можеш да разчиташ на цветовата маркировка.
И на мен се е случвало да бъда подведен и едва след монтажа да видя, че заземителните пластини са офазени. Някой беше проявил творческа самоинициатива, свързвайки нулата към черното жило, а фазата - към синьото. Следващият път внимавай - можеше да убиеш човека!
Освен това съм виждал как жило с жълто-зелена изолация се използва за цели, различни от заземяване.
:shock:
Последна промяна от В. Петров на пет мар 13, 2009 4:54 pm, променено общо 1 път.
malkstor - специалист
Аз като си купих апартамента половината контакти бяха така - фаза на пластинката и останалото нормално. При мен проблема се оказа объркани проводници в няколко разпределителни кутии, но при тебе доколкото разбирам преди да пипне въпросната Фирма, нещата са работели. Ако хората са пипали само извън апартамента (трафопост и централни инсталации по сградата), значи проблема не е в инсталацията на жилището и трябва да го търсиш по електромерите и там, където са ровили "специалистите".
Trifun - специалист
Аз ... нямам обяснение по въпроса - бих казал : Те такова животно НЕМА ! :shock:
В смисъл ... НЕ МОЖЕ вчера да занулиш защитните пластини на всички контакти, а днес отиваш и се оказва, че те са офазени !?! :shock:
Мога само да ти дам една идея занапред - ако установиш че по всички контакти има фаза на защитните пластини, и всички те се захранват от един предпазител, и този предпазител захранва САМО тези контакти - по-добре размени проводниците в таблото, отколкото да си играеш да ги разменяш във всички контакти ...
Просто разкачаш проводника от предпазителя, намираш му "другарчето" - т.е. вторият проводник от този кабел - разкачаш го от нулевата шина и го връзваш на предпазителя, а този, дето си го разкачил преди това от предпазителя, го връзваш на нулевата шина.
mitko_rupite - специалист
Бе да Ви кажа Незнам ПРЕДИ РАБОТАТА на Фирмата -- как е Било Положението ...

Знам за други Къщи където са били объркани Фазата с Нулата ...

--------------------------------------------------
Благодаря ти за Идеята ТРИФУНЕ -- и аз се сетих но Късно ....

Но и във таблото кабелите не са толкоз дълги -- че да ги Разместа ...

-------------------------------------
Как така са се Разместили ФАЗАТА с НУЛАТА ????

.
Милен - майстор
Има и голяма вероятност да си объркал нещо с измерванията и да си се заблудил първия път :-D след което ти си му офазил пластините на контактите. Тогава втория път е нормално да са объркани.

Не ми се вярва човека да е оцелял с офазени пластини на контактите толкова дълго време преди твоето намесване.

Аз ще се радвам енергото да ми смени нулата с фаза някъде преди мен и да се чудят после защо ще плащам пет пъти по-малко. :lol:
mitko_rupite - специалист
Милен написа:
Има и голяма вероятност да си объркал нещо с измерванията и да си се заблудил първия път :-D след което ти си му офазил пластините на контактите. Тогава втория път е нормално да са объркани.

Не ми се вярва човека да е оцелял с офазени пластини на контактите толкова дълго време преди твоето намесване.

Аз ще се радвам енергото да ми смени нулата с фаза някъде преди мен и да се чудят после защо ще плащам пет пъти по-малко. :lol:
Е Мерих на 6,8 контакта -- 8 пъти да съм се Объркал ??????
Даже на Приятеля показвах как свети Фазомера на страничните пластинки на всички контакти подред ....
Аз се отнасям с голяма ОТГОВОРНОСТ към тва ОФАЗЯВАНЕ -- щото е МН опасно ...


Даже след Като му ремонирах контакта и завих Бушона .......
тръгнах да проверявам по контактите и в един от тех имаше включен-- радиатор -- Делонги и по корпуса му излизаше ФАЗА !!!! / само че затърках леко боята -- щото беше дебело боядисан /

Иначе на тоя Бушон освен тоя Радиатор и два Компютъра - нема Опасни Уреди които са със ЩЕПСЕЛИ ШУКО

....
Всички др консуматориса тип касетофон -- "щепсел двойка "...


.
lyki - специалист
Ти всъшност с какво измери тази фаза?
Помисли дали по индукция не ти излизало преди разместването някакво индуктивно напрежение на нулата.
Скакъв проводник е тази инсталация?
Милен - майстор
Фазомера нишо не мери - той се нарича фазоуказател.
Това е най ненадеждното "измерване". Не ми се гадае какво е състоянието при приятеля ти. По добре викнете някой на който му са ясни нещата.
Palawnik - специалист
Имаш "хлабава" нула. Провери дали като се изключиш компютъра неща не си идват на мястото.
Провери какви са потенциалите спрямо някой водопроводен кран. НИКОГА не разчитай на цветове. Има много калпазани дето мачкат майката Земя.

Тема "проблем със зануляване на контакт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: