Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Милен - майстор
СВТ кабела ако ще стои на открито и на слънце е хубаво да е "СВТ-с" външната му обвивка е черна и устойчива на UV лъчи, а обикновения СВТ е със сива обвивка.
stefan_gb - специалист
gandonov използваи проводник ПВА - 1, с ПВА - 2 връзките в разкл.кутии няма да са ти надеждни.
rusev - специалист
Ако използваш флекс и диск за неметал, за да нарежеш каналите се вдига невъобразим прах. Относно диаматините, там праха е малко по-малко, но пак си е много.
mladkal - майстор
sasooooooooo написа:
Бор корони не ти трябват /ще хванеш силикоза :? :| /. Чук и секач вършат чудесна работа. За каналите също.
Към производителите ще добавя и "Кабелкомерс". Няма значение каква марка кабел ще вземеш. Даже турския го харесвам повече: цветовете са много ярки, а кабела е с доста силикон за гъвкавост :-D Успех
Бор короната си е бор корона...Особенно ако имаш кинти занужните ти размери и правилната машина, която да ги завърти... Аз лично ползвах тия дни перфоратор METABO KHG32 с боркорона за конзоли. В Тухла и витонг направо е супер.... Спестява време и ма`ане с чука...За 1 апартаментна инсталация не съм получил силикоза, но за сметка на това и не си нацелих пръстите с чука...
mladkal - майстор
gandonov написа:
Благодаря на всички за отговорите.

Смятам да си взема боркоронка за пробиване на отвори за конзолни и разклонителни кутии. Мисля, че ще ми се вземе здравето, ако трябва да пробия със секач 50-60 дупки.
... а каналите ще ги пробвам със секач и с флекс (диск за неметал), пък ще видим какво ще стане.

Още един въпрос по темата:
  • Препоръчаха ми СВТ кабел само за външната инсталация. За вътрешна инсталация ми казаха, че се използва ПВА кабел. (бил по-евтин, по-мек и по-лесно се прекарвал през тръбите)
    Но в магазините намерих едножилни и многожилни ПВА кабели.
Та сега дилемата е едножилен или многожилен ПВА кабел да взема за вътрешната ел. инсталация?
Боркоронката за разпределителни кут. е един диаметър, а за кондззолите на ключове, контакти е друг. Лично аз пердаша с такава за конзоли, а на разпределителните помагам с шилото и Метабото за да има място - да влезнат в дувара!( дувар- хубава дума) :lol: Щом ще правиш толкова дупки се предполага, че изграждаш нова ел. инсталация... Ползвам стнадартни български конзоли и разпрд. кутийки... когато им изрежа отворите влиза и гофрираната тръба.. получава се екстра..
HD - специалист
А вместо шило + чук (задължително е да ги имаш и тях де) може да използваш едно от тези плоски шила:
Изображение

Боркорона - задължително като на снимките по-горе - с диамантени върхове. С такава правих компютърна мрежа в един апартамент в нова кооперация, като човека не искаше външно с кабелни канали, ами искаше да са вкопани в стените кабелите. Та с тази боркорона пробих набързо около 10-ина отвора за конзолите за розетките и трябва да ти кажа, че беше като детска игра :) Вярно, че тухлите бяха от тези новите, май гръцки, и ги пробиваше като кашкавалец :lol: После само дооформам вътре с чук и пак плосък секач.
Разбира се, ще ти трябва и едно перфораторче, нещо средно по мощност (е, и по-яко да е, още по-добре). А иначе самите канали за гофретите наистина може да опиташ с диамантен диск и с флекса първо да ги изрежеш (ще се вдига много прах, да знаеш) и после сърцевината пак с плоското шило и перфоратора. Може и без флекс, директно с перфоратора и плоското шило, но така ще окъртиш доста по-широки канали, отколкото са ти необходими - като мен например:

Изображение

Изображение

Изображение

За кабелите - не знам какъв :-), но задължително ЕДНОжилен :!:
Също така си мисля, че не е никак лошо за всеки случай като слагаш гофретките да сложиш вътре в тях и водач (черна тел, или пък някакъв канап), защото ако нещо после се закучи с изтеглянето на кабелите да няма изненади :wink:
sasooooooooo - "специалист"
Мостов кабел не се слага в гофре. А сети ли се за махнеш тези бели скоби, преди да измажеш? :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Защо се махат тия бели скоби преди измазване?
sasooooooooo - "специалист"
За да не корозират и да не излезе ръждиво петно на латекса.
HD - специалист
sasooooooooo написа:
Мостов кабел не се слага в гофре.
Абсолютно правилно. А на колегата, пуснал темата му препоръчвам или мостов кабел, но не в гофре, или май май СВТ в гофре :-)
sasooooooooo написа:
За да не корозират и да не излезе ръждиво петно на латекса.
1. Това не е латекс, ами вар;
2. Не смятам за необходимо да махам скобите и пироните, тъй като те са поне 2-3 см надълбоко в мазилката, която е хоросан, но с доста цимент. Ако случайно избие ръжда ще му мислим, но не ми се вярва. А, аз така или иначе искам точно тази стена на барбекюто да я обковем с чамова ламперия :-)
Иначе тези скобки са от тези, които са закрепване на UTP, коаксиални и прочие кръгли кабели, самите скоби са пластмасови, само пирончето е стоманено.

Тема "Препоръчайте материали и инструменти за ел. инсталация." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: