Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
wernis - специалист
Имам няколко въпроса .
Първо когато се монтират луничките в гипскартона и се сложи вата за изолация , няма ли да се появи предпоставка те да загряват прекалено лесно , а от там и да изгарят.
Втория въпрос ми е как се монтира луничка в трегер на тераса . Там разстоянието няма ли да е малко и пак съответно да грее?
Третия въпрос който имам е как се връзва луничката, по точно транформатора преди ключа ли е или след , какво сечение кабел е нужно за лунички под 12 волта и паралелно или последователно се връзват луничките
Благодаря предварително
Тани - модератор
1.По принцип луничките издържат на високи температури . Проблема по-скоро е да не се създаде предпоставка за пожар!А ватата е пожароустойчива! Все пак ако над ватата няма какво да се запали , можеш да направиш отвор в нея за да се подобри охлаждането на луничката. А за по-дълъг живот се ползват 12 волтови лунички.

2 . като т.1

3. Вързват се в реда ключ(евентуално регулатор) , трансформатор, паралелно свързани лунички , като сбора на мощността във ватове на луничките не бива да превишава мощността посочена на трансформатора.
Дори е желателно да има известно презапасяване с мощност , за да не работи трафа на ръба! Кабела до трафа може да е по-тънък 1- 1,5 но от страната на ниското напрежение трябва да е поне 2,5 за над 100 W Пробвах с 1,5 , но за 105 w на 5м имаше огромен пад на напрежение и последната лампа едва мъждукаше. Тази вечер пробвах с 2.5 и всички светеха еднакво! За останалите 8 бр. 20W лунички сложих кабел 4 и също няма проблеми!

Не знам какво имаш предвид за лунички под 12v , аз за такива не съм чувал , но ако мислиш да ги регулираш гледай трансформатора да има възможност за това! Обикновено на него пише dimmable или нещо подобно

ПП добре, че имам UPS защото на това място ми спря тока за около 20 минути и надали щях да напиша всичко отново!Сега пък чакам да се появи интернета за да пусна мнението!
Palawnik - специалист
Съгласен съм с това което казва Тани. Само едно уточнение.
За ватата. Желателно е да я изрежеш около самата луничка. Около 2-3 см повече от отвора за луничката. Идеята е че когато я сменяш ще ти пречи. Толкова чак с 2-3 см няма да нарушиш топлоизолацията :)
За монтажа на трегер, колона или какъвто и да е носещ конструктивен елемент. Ако нямаш необходимото разстояние между картона и колоната не се навивай да "изчукаш" дупка в колоната!!! Или ако го правиш консултирай се със специалист. Да не стане номера с къщата на Алабин!!!
Не препоръчвам да се използва едножилен кабел със сечение под 1,5 мм. Трудно се работи с него. Прекалено е тънък и лесно се чупи. С моите кебапчета обикновено бера ядове с такъв кабел.
Тани - модератор
На око не мога да преценя ома ли разлика в силата на светене на първата и последната луничка на кабела , та не е проблем щом се опитвам , а немога , надали някой ще разбере случайно. Но все пак ей така за идеята реших да премеря напрежението на изхода на трафа и в края на кабела. Оказа се обаче , че не е толкова просто! Явно заради високата честота уреда лъже и ми показва 1- 2 волта Някакви идеи различни от това да си сменя уреда или да мъкна осцилоскопа? :? :? :?
8180 - майстор
Разбирам става дума за импулсен "траф".
Ако са стабилни показанията - ползвай просто тройно правило. Допускам, че уреда лъже еднакво в двата края на жицата.

Ако толкова много те вълнува:
Смешен вариант1: Зареждай през диод кондензатор и мери него. Какъв да е диода не знам - май Шотки му викаха.
Смешен вариант2: Ползвай очила за слънчево затъмнение (дискета) за оценка "на око" или пирометър.
Смешен вариант3: Захрани с обикновен траф (акумулатор) и мери - нали те интересува кабела.
Тани - модератор
Май ще си занеса осцилоскопа , като ми дойде музата някой ден!

Тема "Относно монтажа на лунички , колко квадрата кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: