Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PCL82 - майстор
Да на първо време се вижда, че ти липсва звънецът. Той нормално е за променлив ток 8V, освен ако захранването не е друго. Можеш да вземеш една автомобилна лампа 12V 5W и да я свържеш на мястото на звънеца за проба или да измериш с мултицет напрежението на двете жици при натиснат бутон.

Внимание има звънци на 230V. Te са забранени, защото са опасни, но се продават. Ако инсталацията е оригинална няма да е на 230V.

При домофона може да има объркано свързване. Отваря ли се електрическата брава?
nakatasan - специалист
PCL82 написа:

При домофона може да има объркано свързване. Отваря ли се електрическата брава?
От апартамента, не отваря, за там майстор ще се вика. Само като се вдигне слушалката се чува нещо като пъркане като при свободен сигнал от цифров стационарен телефон и в същото време не работи, няма звук, няма управление на входната врата
Довечера ще използвам мултицета да видя има ли някой или няма и на колко волта работи, а след това ще купувам звънец. Намира ми се само една автомобилна крушка Н4 за фар, ама с нея не искам да си бода очите.
Поздрави
Кики - специалист
За домофона извикай някой да го види, може да е грешно вързан а може и да е скапан, понякога и връзките в разклонителната кутия на етажа се прецакват особено след интервенция на различни кабелни телевизии и интернет доставчици. Звънеца не го пробвай с Н4 лампа, колегата ти е писал не повече от 5w или с мултицет но при натиснат бутон на вратата или долу на входа, пак е възможна повреда във връзките на етажната кутия ако минават от там допълнително пускани кабели и жици.
nakatasan - специалист
Да, ще е определено с мултицет. А и децата знаят, че ако не се натисне бутона, звънецът не свири. В случая не е за 1 човек. Чакам да се прибере моя човек и да ходи да натиска бутона. Затова все още не съм го измерил. Касиерката на входа ми препоръча човек за тази работа, говорила е с него и е казал да си купя звънец. Ама искам да измеря напрежението, за да купя подходящ звънец.

Едит: направих измерване, но до кабелите за звънеца напрежение не достига. Или нещо системата е повредена, или самия бутон е нещо повреден. Ще викам майстор да го погледне. Може и скъсани кабели да има някъде по трасето. Не съм отварял бутона, щото е вече тъмно, а осветлението на стълбището за отрицателно време гасне.
Икономията майка на мизерията...

п.п. Бихте ли ми казали ориентировъчни цени звънец от най-обикновените. Иска ми се да се чува като камбана, а не като телефон от соц време.
Кики - специалист
От тези като камбанка 7-12 лв., гледай да пише 12 волта че се срещат и 220 волтови, а обикновените като соц. телефон 3-7 лв.. Но най добре си е като дойде човека да ти препоръча той, ще види и домофона ти защото има модели с вграден звънец, попитай него.
nakatasan - специалист
Дам и аз си мисля, че може самия звънец да е затрит умишлено, затова само кабелите да стърчат, а да звани в апарата на домофона.
lz1tar - специалист
Всички съвременни домофонни системи имат функция 2-ри звънец.Кажи каква марка е домофона,може и да помогнем
nakatasan - специалист
Марка не зная, но така изглежда.
Изображение
masteradmin написа:
Ами свързването на стълбищното осветление и на звънците е елементарно, всичко се свързва паралелно.

Нека почнем със звънците - имаш един 12в траф. Значи трябва да се докарат 12волта до звънеца на всеки апартамент, след това всеки си го свърза сам. Кооперацията трябва да има пуснати гуфрирани тръби за телефони, кабелна, интернет. Така че ти би трябвало да докараш само 2 жици от трафа до гуфрираната тръба за горния етаж. След това те ще си изтеглят нагоре и така.

Сега за осветлението случая е почти аналогичен но тука мрежата е 3 проводна. Немога да ти дам схема на свързване защото незнам кои модел стълбищен автомати си купил. По принцип повечето са с 4 букси. 2 са входящото напрежение и 3 са изход. Получават се 5, защото едната е обща виж къде пише 0 или N. Там влиза 0-та на напрежението и средната жица от схемата.
Като дебелина на проводника са ти достатъчни квадрат и половина.

Ако трябва да обобщя трябва да пуснеш само към горния етаж
1. 2 жилен кабел (наи евтиния за звънците)
2. 3 жилен мостов 1.5 квадрата.
Ако нещо не ти е ясно питаи :)
Кики - специалист
bvc0405! -това ако е въпрос някакъв формулирай го, иначе мястото на този цитат изобщо не е за тази тема.

Тема "Стълбищно осветлине и звънци - схема???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: